APMEKLĒJUMA DATUMU PĀRCELŠANAS GRAFIKS
BEZDARBNIEKA STATUSA IEGŪŠANA
Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

Būtiski samazinās darba izsaukumu skaits viesstrādniekiem no trešajām valstīm

 
2009.gada 6 mēnešos Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs tika apstiprināti 779 darba izsaukumi ārzemniekiem no trešajām valstīm. Tas ir par 949 izsaukumiem mazāk nekā 2008.gada 1.pusgadā, kad bija apstiprināti 1728 darba izsaukumi.

Tas, ka pieprasījums pēc viesstrādniekiem sarūk, izskaidrojams ar pašreizējo ekonomisko situāciju valstī, ar ražošanas, pakalpojumu un it īpaši būvniecības apjomu samazināšanos. Piemēram, ja 2008.gada 1.pusgadā darbam būvniecības nozarē bija apstiprināti 587 darba izsaukumi, tad šā gada 6 mēnešos - tikai 55. Savukārt apstiprināto darba izsaukumu skaits apstrādes rūpniecībā tajā pašā periodā ir samazinājies no 652 līdz 348. Darba izsaukumu skaita samazināšanās vērojama arī tirdzniecības, transporta un uzglabāšanas, lauksaimniecības un mežsaimniecības, pakalpojumu nozarēs.

Kā papildus iemesls izsaukumu skaita samazinājumam būtu jāmin arī augstās darbaspēka izmaksas, jo darba samaksa vienam viesstrādniekam mēnesī nevar būt mazāka par 480Ls pirms nodokļu nomaksas.

Trešo valstu pilsoņi, kas ir uzaicināti strādāt Latvijā, šā gada pirmajā pusgadā ir ieradušies no Ukrainas (531), Krievijas (76), Baltkrievijas (34), Moldovas (28), Indijas  (20), Armēnijas  (18), Ķīnas  (10), Uzbekistānas  (7), Taizemes (4), ASV  (4) un no citām trešajām valstīm  (47).

Lai pasargātu Latvijas darbaspēka intereses un tiesības, gadījumos, kad darba devējs ir paredzējis nodarbināt viesstrādnieku, darba izsaukumu var apstiprināt tikai tad, ja NVA filiālē ir reģistrēta brīvā darba vieta un pēc reģistrēšanas tā ir brīva ne mazāk kā mēnesi.

Jāpiebilst, ka NVA filiālēs tiek veikta iespējamo vietējo darbinieku atlase tām vakantajām darba vietām, uz kurām var pretendēt viesstrādnieki. Taču ja pieprasītajās specialitātēs vairāk nekā mēnesi neizdodas atrast vietējos darbiniekus, darba devējs ir tiesīgs nodarbināt ārzemju speciālistus.

Lai sagatavotu darba devējiem nepieciešamos kvalificētos darbiniekus no vietējām darbaspēka rezervēm, NVA īsteno vairākus pasākumus, piemēram, apmācību pie darba devēja. Arī bezdarbnieku profesionālās apmācības programmas cieši sasaistītas ar darba devēju pieprasījumu un situāciju vietējā darba tirgū.

Atgādināsim, ka NVA filiālēs apstiprina darba izsaukumus trešo valstu pilsoņiem, kuri vēlas nodibināt darba tiesiskās attiecības Latvijā. Savukārt, darba atļaujas viesstrādniekiem izsniedz Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Sagatavoja:

Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr. 67021808; 67021744
Aplūkot e-pastu

Aplūkot e-pastu< Atpakaļ

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils
ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv