Darbs Dānijā

 

Galvaspilsēta – Kopenhāgena
Iedzīvotāju skaits valstī ~5,778 mlj.
Teritorija – 43 000 km2
Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 1973.gada
Valsts valoda 
– dāņu valoda
Valūta – Dāņu krona (DKK), 100 DKK = 13,4 EUR
Starptautiskais tālruņa kods 00 45

 

Lai veiksmīgi atrastu darbu, Jums ir nepieciešamas dāņu valodas zināšanas. Noderīgas var būt angļu, vācu vai kādas skandināvu valodas zināšanas. Ieteicams darba meklēšanu uzsākt jau pirms Jūs dodaties uz Dāniju.

Dānijas nodarbinātības centri

Ja atrodaties Dānijā un meklējat darbu, vietējā nodarbinātības centrā varat bez reģistrācijas un bez maksas saņemt palīdzību par vietējām darba iespējām.

Visā valstī ir 94 darba centri. Nodarbinātības centri sniedz palīdzību, kas atvieglo personīgo darba meklēšanu, kas nozīmē, ka tie var sniegt jums padomus un norādījumus, kā arī palīdzēt izmantot iespējas, ko tie nodrošina darba meklēšanai. Vietnē https://info.jobnet.dk/mit-jobcenter - var atrast sev tuvāko nodarbinātības centru.

Vietne jobnet.dk (tikai dāņu valodā) ir Dānijas nodarbinātības centru tiešsaistes pakalpojums darba meklētājiem un darba devējiem visā valstī. Šeit jūs varat reģistrēt savu CV un meklēt atvērtās pozīcijas plašajā darba datu bāzē.

Vietnē www.workindenmark.dk atrodiet vairāk informācijas par darba meklēšanu Dānijā.

Workindenmark

Workindenmark ir Dānijas uzņēmumu un starptautisko kandidātu nodarbinātības dienests, kas sastāv no trim pakalpojumu centriem un portāla www.workindenmark.dk .

Workindenmark centri Kopenhāgenā, Odensē un Orhūsā piedāvā mērķtiecīgus personāla atlases pakalpojumus nozarēm un uzņēmumiem, kuros ir nepieciešami augsti kvalificēti kandidāti.

Workindenmark piedāvā darbā pieņemšanas pakalpojumus darba meklētājiem un visu veidu uzņēmumiem, kuri vēršas centros ar lūgumu strādāt Dānijā vai pieņemt darbā starptautiskus kandidātus.

Portāls www.workindenmark.dk piedāvā šādus pakalpojumus:

Darba piedāvājumu banka, kuru jūs varat izmantot, lai meklētu lielu skaitu vakanču angļu valodā Dānijā.

CV banka, kurā kā starptautisks darba meklētājs jūs varat reģistrēt savu profilu un padarīt sevi redzamu Dānijas darba devējiem.

Informācija angļu valodā par darba apstākļiem, nodokļiem, algu, medicīnisko nodrošinājumu, reģistrācijas dokumentiem, uzturēšanās un darba atļaujām, dzīvi Dānijā utt.  

Galvenās darba meklēšanas iespējas:

  • Dānijas nodarbinātības dienests

www.workindenmark.dk

www.jobnet.dk

www.eures-kompas.eu - informācija par darba tiesību nosacījumiem, pieņemšanu darbā pārrobežu valstīs Dānija-Vācija
  • Eiropas darba mobilitātes portāls

www.eures.europa.eu - informācija par piedāvātajām brīvajām darba vietām, darba meklēšanu, darba un dzīvošanas nosacījumiem Dānijā, kā arī citās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs.

  • Pašnodarbinātības uzsākšana Dānijā

www.investindk.dk

  • Dānijas EURES

www.eures.dk

  • Latvijas pilsoņiem nav vajadzīga darba atļauja lai strādātu Dānijā un viņiem ir brīva piekļuve Dānijas darba tirgum.
  • ES nepilsoņiem darbam Dānijā nepieciešama uzturēšanās atļauja ar tiesībām strādāt. Dānijas vēstniecībā ir jāiesniedz pieteikums uzturēšanās atļaujas vai uzturēšanās un darba atļaujas iegūšanai. Papildus informācija par uzturēšanās atļaujām Dānijas Vēstniecībā Rīgā – http://letland.um.dk
  • Latvijas pilsoņiem, kuri ierodas Dānijā ar mērķi studēt, strādāt vai ilgstoši (t.i. ilgāk par 90 dienām) uzturēties valstī ar citu mērķi, ir jāreģistrējas Dānijas Valsts administrācijā.
  • Kā ES/EEZ valsts pilsonis Jūs drīkstat brīvi uzturēties Dānijā līdz pat 3 mēnešiem. Ja uzturēšanās periodā meklējat darbu, Jūs drīkstat uzturēties Dānijā līdz pat 6 mēnešiem, nepiesakoties reģistrācijas apliecības saņemšanai. Jūs varat saņemt ES uzturēšanās dokumentu, personīgi ierodoties Dānijas Starptautiskās darbā pieņemšanas un integrācijas aģentūrā (SIRI). 
  • Ja Jūs strādāsiet Dānijā mazāk nekā 3 mēnešus, Jums nav vajadzīga darba atļauja un uzturēšanās atļauja, taču Jums būs vajadzīga nodokļu karte. Ja esat nodarbināts ilgāk par 3 mēnešiem, Jums jāpiesakās reģistrācijas apliecības saņemšanai. Papildu informācija: https://www.nyidanmark.dk/en-GB
  • Latvijas nepilsoņiem - Personām ar Latvijas Republikas nepilsoņu pasēm nav nepieciešamas vīzas ieceļošanai Dānijā (t.sk. Grenlandē un Fēru salās), ja uzturēšanās laiks nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Pasei jābūt derīgai līdz izceļošanas datumam. Informācjiai par uzturēšanās un/vai darba atļauju iesniegšanas kārtību lūdzam apmeklēt Dānijas Imigrācijas dienesta / Dānijas Starptautiskās nodarbinātības un intergrācijas lietu aģentūras mājaslapu. Informācija mājaslapā pieejama angļu un dāņu valodās - https://www.nyidanmark.dk/en-GB
  • Latvijas nepilsoņiem, kuri vēlas uzturēties Dānijā ar mērķi studēt, strādāt vai ilgstoši (t.i. ilgāk par 90 dienām) uzturēties valstī ar citu mērķi, ir jāsniedz dokumentus izskatīšanai Dānijas Sarptautiskās nodarbinātības un integrācijas lietu aģentūrā (SIRI). Darba attiecības drīkst uzsākt tikai tad, kad saņemta apstiprinoša atbilde no SIRI.
  • Ja Jūs neesat ES vai EEZ valsts pilsonis, Jums būs jāpiesakās un jāsaņem darba atļauja pirms Jūs uzsākat darbu Dānijā. Papildu informācija pieejama: https://www.nyidanmark.dk/en-GB
  • Pēc reģistrācijas sertifikāta saņemšanas pilsonis no pašvaldības saņem reģistrācijas numuru (CPR) un veselības apdrošināšanas sertifikātu.
  • Kad būsiet piereģistrēts reģistrēšanās sistēmā, Jums būs jāizvēlas ģimenes ārsts. Jūs saņemsiet veselības apdrošināšanas karti ar savu dāņu reģistrācijas nr. un ārsta vārdu un adresi. Veselības apdrošināšanas karte sniedz Jums tiesības uz veselības aprūpes pakalpojumiem, ar tādiem pašiem nosacījumiem kā cietiem pilsoņiem Dānijā.

Lai pietiektos darbam, nepieciešams darba devējam iesniegt pieteikuma vēstuli un CV. Pieteikumā iekļauj: pieteikuma vēstuli, parasti ne garāku par 1 lappusi, parasti klāt pievienojot izglītības dokumentus, sertifikātus, iepriekšējo darba devēju rekomendācijas vēstules un CV.

CV sastādīšanai varat lietot Eiropas standarta CV – „Europass CV”. Europass CV paraugi, CV veidlapas 25 valodās un ieteikumi CV sastādīšanai: www.europass.lv

https://www.workindenmark.dk/job-search-in-denmark/your-cv - atrodami padomi CV sastādīšanai.

Darba pieteikumam vajadzētu aprakstīt, kāda ir jūsu motivācija pieteikties uz darbu, un radīt iespaidu par to, kāpēc jūsu iepriekšējā pieredze, profesionālā kvalifikācija un sociālās prasmes padara jūs par labāko kandidātu.

Parasti, pēc pieteikuma nosūtīšanas, saņemsiet apstiprinājumu no uzņēmuma, ka viņi ir saņēmuši jūsu pieteikumu. Tomēr tikai pēc pieteikšanās perioda beigām, saņemsiet atbildi par turpmāko atlases procesa norisi. (piem. uzaicinājumu uz interviju)

Daudzās profesionālās jomās darbā pieņemšanas procesā tiek izmantotas dažāda veida pārbaudes, piemēram, personības testi. Bieži vien būs vairāk nekā viena intervija.

Mājaslapā workindenmark.dk ir pieejams e-apmācības kurss, cilvēkiem, kas meklē darbu Dānijā.

Neaizmirstiet paņemt līdzi:

  • Derīgu pasi, ID karti;
  • Dzimšanas apliecību;
  • Laulības apliecību;
  • Bērnu dzimšanas apliecību, pasi;
  • Eiropas Veselības apdrošināšanas karti (EVAK), lai Dānijā saņemtu bezmaksas neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. EVAK karti bez maksas iespējams saņemt Nacionālajā veselības dienestā. Plašāka informācija: www.vmnvd.gov.lv;
  • U1 dokumentu "Periodi, kas jāņem vērā, lai izmaksātu bezdarbnieka pabalstu", lai Jūs varētu apliecināt Dānijā savu Latvijas nodarbinātības un apdrošināšanas periodu – www.vsaa.gov.lv;
  • U2 dokumentu "Bezdarbnieka pabalsta tiesību sagatavošana", lai Jūs Dānijā varētu turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu (līdz 3 mēnešiem no izbraukšanas dienas, šis periods var tikt pagarināts uz laiku līdz sešiem mēnešiem) – www.vsaa.gov.lv;
  • E 104 veidlapu - ja, pēc nodarbinātības Latvijā, esat nodarbināts Dānijā un vēlaties pieprasīt slimības vai maternitātes pabalstus tur – www.vsaa.gov.lv;
  • izglītības dokumentu tulkojumus dāņu valodā (pēc nepieciešamības);
  • CV, pieteikuma vēstuli dāņu valodā (pēc nepieciešamības);
  • pietiekamā apmērā iztikas līdzekļus dzīvošanai vai mājupceļam;
  • bankas norēķinu kartes;
  • dokumentu formāta fotogrāfijas;
  • autovadītāja apliecību;
  • transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība.

Šeit atradīsiet, galvenās darbības, soļus, kas jāveic pirms un pēc ierašanās Dānijā - https://lifeindenmark.borger.dk/theme/-/media/A98E7837BB8348B5953B79E0E32FD4FA.ashx

 

 

  • 7 dienu laikā pēc izbraukšanas jāreģistrējas Dānijas Nodarbinātības dienestā un jāiesniedz U2 dokuments, ja meklējot darbu Dānijā vēlaties turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu.
  • Jāierodas Dānijas Imigrācijas dienestā un jānoformē uzturēšanās atļauja, ja ir vēlēšanās uzturēties Dānijā ilgāk par trim mēnešiem - www.nyidanmark.dk
  • Jāgriežas Nacionālajā iedzīvotāju reģistrā – visi Dānijas iedzīvotāji tiek reģistrēti Iedzīvotāju Reģistrācijas Sistēmā ( CPR ). Iedzīvotāju reģistrs piešķirs Jums personas reģistrācijas numura apliecību (CPR numuru). Latvijas pilsoņi vietējā pašvaldībā var reģistrēties šajā sistēmā sešu mēnešu laikā, iesniedzot, uzturēšanās atļauju, pasi, laulības apliecību, ja esat precējies, kā arī bērnu dzimšanas apliecības, ja Jums ir bērni.
  • Ierodoties Dānijā darba nolūkos, Jums jāreģistrējas tuvākajā nodokļu birojā, lai saņemtu nodokļu karti, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu un uzturēšanās atļauju.
  • Jāreģistrējas tuvākajā Dānijas Nodarbinātības dienesta birojā, ja ir vēlēšanās saņemt palīdzību darba meklēšanā  - www.jobnet.dk
  • Jāpaziņo Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei savas dzīvesvietas adrese Dānijā,  triju mēnešu laikā pēc pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs; 30 dienu laikā pēc ārvalsts dzīvesvietas adreses maiņas- www.pmlp.gov.lv

Ikvienam ES pilsonim ir tiesības strādāt citā ES dalībvalstī ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi attiecas uz šīs valsts pilsoņiem. Vienas ES dalībvalsts pilsonim, kas strādā citā ES dalībvalstī, darba nosacījumu ziņā (piemēram, alga, atbrīvošana no darba un atjaunošana darbā) ir tiesības uz tieši tādu pašu attieksmi, kādu saņem viņa kolēģi, kas ir attiecīgās valsts pilsoņi.

Dānijas darba tirgū plaši izmanto kolektīvos darba līgumus, kur tiek ietverti darba ņēmēja un darba devēja tiesības un pienākumi, piemēram, minimālā darba samaksa, darba ilgums un darba līguma pārtraukšanas nosacījumi. Dānijā nav noteikta minimālā darba alga. Pamata prasības paredz Dānijas likumdošana, piemēram, Likums par atvaļinājumiem, par darba līgumu, par vienlīdzīgu attieksmi darbavietās, slimību vai vecāku atvaļinājumiem, u.c. aspektus.

Uzsākot darba attiecības, darbiniekam un darba devējam ir jāslēdz darba līgums. Vēlākais viena mēneša laikā Jums ir jāsaņem darba līgums no sava darba devēja. Darba līgumam jāsatur šāda pamata informācija:

  • Darba devēja un darba ņēmēja vārds un adrese.
  • Darba vietas adrese (ja nav konkrētas adreses, tad jābūt minētai vietai, kur notiek galvenā darba izpilde vai arī jābūt apstiprinājumam, ka darba ņēmējs tiek nodarbināts dažādās adresēs).
  • Darba apraksts pienākumi, amata nosaukums.
  • Darba attiecību uzsākšanas datums, darba attiecību ilgums (ja darba līgumu slēdz uz noteiktu laiku).
  • Atrunāta alga, bonusi, papildu samaksas, piemēram, strādājot naktīs vai arī strādājot ārpus standarta darba laika, virsstundu samaksa.
  • Darba ņēmēja tiesības uz atvaļinājumu, pensiju iemaksām, jebkāda veida ēdināšanu un naktsmītni Dānijā, slimības lapas apmaksu, kompensāciju, ja personīgā automašīna tiek izmantota darba vajadzībām.
  • Standarta dienas vai nedēļas darba stundu skaits.
  • Darba līguma pārtraukšanas nosacījumi, darba dienas ilgums, atsauce uz kolektīvo darba līgumu. Darba ņēmējam ir jābrīdina darba devējs par darba pārtraukšanu 1 mēnesi iepriekš.
  • Darba devējam ir jāpaziņo par darba attiecību pārtraukšanu:

vienu mēnesi iepriekš, ja darba attiecības ilgst līdz 6 mēnešiem;

3 mēnešus iepriekš, ja darba attiecības ir no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem;

4 mēnešus iepriekš, ja darba attiecības ilgākas par 3 gadiem. Termiņš pagarinās par 1 mēnesi par katriem 3 nostrādātajiem gadiem, kas kopā nepārsniedz 6 mēnešus.

Parastas darba nedēļas ilgums ir 37 stundas, kas sadalītas uz 5 darbadienām. Darba laiks parasti ir no 6:00 līdz 18:00. Pusdienu pārtraukums – 30 minūtes.

Gadskārtējā apmaksātā atvaļinājuma ilgums ir 5 nedēļas katru „atvaļinājuma gadu”. Atvaļinājuma gads ilgst no 1.maija līdz 30.aprīlim.

Virsstundas tiek apmaksātas 150 – 200% apmērā no pamatalgas.

Liela nozīme ir arodbiedrībām un darba tiesību aizsardzības organizācijām, piemēram 60% no Dānijas darba ņēmējiem ir arodbiedrības biedri. Arī ārvalstu darba ņēmēji un darba devēji var iestāties arodbiedrībās.

Dānijas institūcija, kuras uzraudzībā ir darba tiesības - Dānijas darba tirgus pārvalde http://star.dk.

Buklets par noteikumiem un tiesībām strādājot Dānijā ( angļu valodā) - https://bm.dk/media/18904/rules-and-rights-when-working-in-denmark.pdf

 

Cilvēkiem, kuri strādā Dānijā, ir jāmaksā nodokļi Dānijā jau no pirmās dienas. Tas attiecas arī uz pagaidu darbiniekiem, piemēram, sezonas strādniekiem un amatniekiem. Atkarībā no personas personiskās un finansiālās piederības var būt dažādi nodokļu saistību veidi.

Vairumā gadījumu, Jums ir jāmaksā nodokļi Dānijā, neskatoties uz to vai Jūs strādājat pie dāņu vai ārvalstu darba devēja vai arī pagaidu darba aģentūrā. Tiklīdz Jūs sākat strādāt Dānijā, Jums ir jābūt nodokļu kartei, kuru izsniedz Dānijas nodokļu iestādes.Nodokļu kartei var pieteikties ne ātrāk kā 60 dienas pirms darba uzsākšanas. Pieteikties nodokļu kartei var elektroniski - https://blanket.virk.dk/blanketafvikler/orbeon/fr/public_v/15_868d7b0ca126c0dd95e2b05294492c4b652303fe/new

Nodokļu summa ir atkarīga no dažādiem faktoriem, piemēram, Jūsu darba līguma nosacījumiem, Jūsu dzīves vietas, atlaides tiesībām utt. Nodokļu iestādes aprēķinās Jūsu nodokļu atlaides. Izvairīšanās no nodokļu nomaksas tiek uzskatīta par kriminālpārkāpumu un Jums tiks piemērots sods, kas paredz arī nenomaksātās nodokļu daļas atmaksu. 

Katrs pilsonis, kura dzīvesvieta ir Dānijā vai kurš Dānijā strādā ilgāk nekā sešus mēnešus, ir pakļauts valsts ienākumu nodoklim, kā arī parasti diviem pašvaldības ienākumu nodokļiem, - kā vietējās pašvaldības nodokļu iecirkņa, tā arī vēl rajona pašvaldības ienākumu nodoklim.

Dānijas sociālā apdrošināšanas sistēma tiek finansēta tikai no darba ņēmēja sociālajām iemaksām. Visus privātos ienākumus apliek ar Darba tirgus pabalstu (Labour Market Contribution) 8% apmērā. Darba tirgus iemaksas veic darba devējs no darba ņēmēja darba algas pirms nodokļu nomaksas. Šīs iemaksas ir iekļautas iedzīvotāju ienākuma nodoklī.

Visi nodokļu maksātāji tiek iekļauti nacionālajā veselības apdrošināšanas sistēmā.

Dānijas nodokļu sistēma veidota uz progresīvās nodokļu likmes modeļa, kur cilvēkiem ar augstākiem ienākumiem jāmaksā lielāki nodokļi nekā tiem, kas saņem zemākus ienākumus.

Plašāku informāciju par nodokļu sistēmu Dānijā var iegūt – www.skat.dk

Dānijā pastāv šādi sociālā nodrošinājuma pabalsti:

  • slimības, aprūpes slimnīcā, maternitātes pabalsti, dienas slimības un maternitātes piemaksas un readaptācijas palīdzība;
  • nelaimes gadījumu darbā un arodslimību pabalsti;
  • bēru izdevumu pabalsti;
  • invaliditātes pensija;
  • vecuma pensijas un pensiju piemaksas;
  • bezdarbnieka pabalsti;
  • ģimenes pabalsti.

Tā kā gandrīz visas Dānijas sociālā nodrošinājuma jomas ir obligātas, nepastāv nosacījumi iekļaušanai dažādās sistēmās. Izņēmums ir tikai bezdarba apdrošināšana.

Sociālās aizsardzības organizācija

Pensijas sistēmas

Invaliditātes gadījumā visiem Dānijas iedzīvotājiem, kuri jaunāki par 65 gadiem, pienākas priekšlaicīga pensija (invaliditātes pensija). Sākot no 65 gadu vecuma viņiem pienākas vecuma pensija. Šo pensiju sistēmu (sociālās pensijas) pārvalda vietējās iestādes. Šīs likumdošanas īstenošanu pārrauga Nodarbinātības lietu ministrija (Beskæftigelsesministeriet). Tomēr tai nav pilnvaru iejaukties individuālās lietās. Pensiju piemaksu sistēma (Arbejdsmarkedets Tillægspension, ATP) attiecas uz tiem darba ņēmējiem, kuri strādā vismaz 9 stundas nedēļā. Šādā gadījumā var piešķirt piemaksu sociālajai pensijai.

Bezdarba apdrošināšanas, daļējas pensijas un priekšlaicīgas pensionēšanās sistēmas ir

pārejas sistēmas no darba mūža uz pensionēšanos. Tās pārvalda Nodarbinātības lietu ministrija.

Atbildība/darba negadījumu apdrošināšana

Darba devējam ir juridisks pienākums veikt darba devēja negadījuma apdrošināšanu, kas pasargās Jūs, darba negadījuma situācijās, darba laikā. Pārliecinieties, ka Jūsu darba devējam ir derīga apdrošināšana. Apsveriet domu par privātās mājsaimniecības apdrošināšanas polisi, ja Jūs vēlaties negadījuma apdrošināšanu ārpus Jūsu darba laika stundām. Iespējams, ka to Jums jau nodrošina valsts. Ja nē, ir ieteicams sevi apdrošināt Dānijā.

Veselības apdrošināšana

Visas nācijas veselības apdrošināšanu pārvalda un finansē reģionālās un vietējās iestādes. Par apdrošināšanu atbildīga ir Iekšlietu un veselības ministrija. Veselības apdrošināšana ir nodrošināta visiem Dānijas iedzīvotājiem. Slimības gadījumā vietējās iestādes (Nodarbinātības lietu ministrijas, Beskæftigelsesministeriet, kompetencē) izmaksā naudas pabalstus.

Ģimenes pabalsti

Vispārējos ģimenes pabalstus un citus dažādos ģimenes pabalstus pārvalda vietējās

iestādes (Nodokļu ministrijas, Skatteministeriet, un Sociālo lietu ministrijas, Socialministeriet, kompetencē). Maternitātes gadījumā vietējās iestādes (Nodarbinātības lietu ministrijas, Beskæftigelsesministeriet, kompetencē) izmaksā naudas pabalstus.

Bezdarba apdrošināšana

Bezdarba apdrošināšana ir brīvprātīga sistēma, ko administrē bezdarba apdrošināšanas fondi. Stājoties darbā Dānijā, Jums jāpievienojas atzītai un Jūsu profesijai atbilstošai bezdarba apdrošināšanas kasei. Ja tas netiks izdarīts, Jums nebūs tiesības izmantot Dānijas bezdarbnieku pabalstus. Ja esat pašnodarbinātā persona, Jūs varat iestāties vienā no divām neatkarīgajām bezdarba apdrošināšanas kasēm. 

Nosacījumi, kas jāievēro lai iegūtu tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu: jums jābūt bez darba, jābūt reģistrētam Valsts nodarbinātības dienestā kā darba meklētājam, aktīvi jāmeklē darbs un jābūt brīvi pieejamam darba tirgū.

Saskaņā ar vispārīgiem noteikumiem, tiesības uz pabalstiem tiek iegūtas pēc viena gada dalības licencētā bezdarbnieku kasē. Turklāt, pirmo reizi pieprasot pabalstu, jums jābūt bijušam nodarbinātam kā algotam darba ņēmējam laika periodu, kas kopumā atbilst pilnam darba laikam attiecīgajā sektorā (parasti 37 stundas nedēļā) vismaz 52 nedēļas iepriekšējo trīs gadu laikā vai jābūt bijušai pašnodarbinātai personai (kas bijusi jūsu galvenā pamatnodarbošanās) līdzvērtīgā laika periodā. 

Arodbiedrības

Jums ir tiesības pievienoties jebkurai arodbiedrībai. Jūsu arodbiedrība var Jums palīdzēt, ja gadījumā ir radušās nesaskaņas par darba samaksu un darba apstākļiem, bet tikai tad, ja esat tās biedrs. Lielākā daļa darba ņēmēju Dānijā ir arodbiedrības biedri.

Veselības aprūpes sistēma

Ikviens, kurš ierodas Dānijā un iegūst pastāvīgo dzīvesvietu, ir reģistrēts iedzīvotāju reģistrā un viņam ir tiesības uz Dānijas veselības apdrošināšanu. Pēc reģistrēšanās dzīvesvietas pašvaldības iedzīvotāju reģistrā Jūs automātiski tiksiet iekļauts vispārējā veselības apdrošināšanā. Jums tiks nosūtīta veselības karte – dzeltenā karte – un jūs saņemsiet pilnu piekļuvi veselības aprūpes sistēmai tādā apmērā, kādu sedz apdrošināšana. Ejot pie ārsta, speciālista, zobārsta, zobu higiēnista, fizioterapeita, psihologa, farmaceita, u.c. speciālisties, līdzi jāņem veselības karte. Reģistrējoties rezidentu reģistrā, jums būs jāizvēlas praktizējošais ārsts, kurš nodrošina profilaksi, ārstēšanu kā arī nosūta pie citiem ārstiem-speciālistiem vai uz slimnīcu.

 

Veselība un drošība

Visiem darba ņēmējiem, kas strādā Dānijā, ir jāpakļaujas Dānijas Darba vides likumam. Likuma mērķis ir izvairīties no darba traumām un saslimšanām darba vietās. Tā ir darba devēja atbildība nodrošināt, ka darba apstākļi ir droši. Darba devējam ir dažādu veidu pienākumi, piemēram, nodrošināt, ka darba ņēmējs saņem darba instrukcijas. Jums ir jāievēro noteikumi un jāsadarbojas attiecībā uz veselībai nekaitīgas un drošas darba vides nodrošināšanu. Turklāt, Jūsu pienākums ir lietot aizsargaprīkojumu, kuru nodrošina darba devējs.

Dažas profesijas un darba funkcijas pieprasa, lai Jūs vai Jūsu darba devējs pierādāt savu profesionālo kvalifikāciju, piemēram: iekrāvēja, smagās automašīnas, kā arī ceļamkrāna vadītāja, metināšanas darbos, darbos ar azbestu.

Sīkāka informācija: https://amid.dk/

Ieteicams dzīvesvietas meklēšanu uzsākt jau pirms Jūs dodaties uz Dāniju. Ja esat atradis darbu, tad noskaidrojiet vai darba devējs nodrošina dzīvesvietu. Vairumā darba piedāvājumu, kuri ir lauksaimniecībā ir norādīts, ka darba devējs nodrošina dzīvesvietu vai palīdz to atrast. Ja darba devējs dzīvesvietu nenodrošina, tad vislielākās iespējas to atrast ir vietējās valsts presē un internetā. Dzīvesvietas atrašanai vari izmantot arī nekustamo īpašumu aģentūru un aģentu pakalpojumus.

Lielākā daļa starptautisko darbinieku izvēlas īrēt mājokli, it īpaši, ja viņi Dānijā uzturas īsāku laiku. Atkarībā no finansēm un uzturēšanās ilguma jūs varat arī izvēlēties iegādāties mājokli vai tā daļu.

Ja īrējat mājokli, parasti saimnieks pieprasa depozītu un samaksāt līdz trīs mēnešu īri iepriekš. Depozīts bieži atbilst trīs mēnešu īrei un ir īpašnieka drošība, ka pārvietošanās gadījumā tiks segti izdevumi.

Slēdzot īres līgumu, ir ļoti ieteicams saņemt rakstisku īres līgumu. Rakstisks īres līgums nav juridiski saistošs, bet kalpo kā jūsu pierādījums par nosacījumiem, par kuriem panākta vienošanās. Īres līgumā jāietver informācija par iepriekš samaksātu depozītu un nomas maksu; īres, apkures, ūdens un elektrības mēneša cena; noteikumi par mājdzīvniekiem; paziņošanas periods; un visus nomas perioda ierobežojumus.

Standarta līgumu varat lejupielādēt Dānijas Satiksmes, mājokļu un celtniecības pārvaldes vietnē (tikai dāņu valodā).

Jūs varat lasīt vairāk vietnē www.workindenmark.dk , kur ir informācija par īsu uzturēšanos, mājokļa meklēšanu utt. 

Internetā - www.danmarkbolig.dkwww.ungdomsboliger.dk/?id=front&lang=enwww.qapartments.comwww.boligsiden.dkwww.boliga.dk

Auto vadīšana Dānijā

  • Auto vadītāja apliecība, kas izdota ES/EEZ valstīs ir derīga Dānijā. Personām, kuras nav ES pilsoņi, vadītāja apliecība Dānijā ir jānomaina 90 dienu laikā.

Transportlīdzekļi

  • Ja Jūsu galvenā uzturēšanās vieta nav Dānija, Jums ir atļauts lietot ārvalstīs reģistrētu transportlīdzekli, ja vien Jūs atgriežaties savā valstī ik dienu vai nedēļu. Ja Jūs strādājat Dānijā vairāk nekā 185 dienas 12 mēnešu laikā, Jūs tiekat uzskatīts par Dānijas iedzīvotāju. Ja Jūs sākat dzīvot Dānijā, Jūsu transportlīdzeklim jābūt reģistrētam ar Dānijas numura zīmi 14 dienu laikā. Sazinieties ar SKAT, lai saņemtu sīkāku informāciju.

Buklets “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?”  (izdots 2018.g.)

Info grafika “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?”  (izdots 2018.g.)

Neaizmirstiet apmeklēt visas iestādes un izņemt visus dokumentus un izziņas, kas liecina par Jūsu darbu Dānijā:

  • Nodokļu biroju (par valstī nostrādāto periodu un samaksāto ienākumu nodokli);
  • Dānijas Nodarbinātības dienestu (Jobcenter) (U1 veidlapa par nostrādāto periodu Dānijā vai U2 dokumentu par Dānijas bezdarbnieka pabalsta eksportu uz mītnes zemi)
  • Pēc nepieciešamības citus dienestus, kuros esat piereģistrējies Jums uzturoties Dānijā.
  • 7 dienu laikā reģistrējieties Nodarbinātības valsts aģentūrā un iesniedziet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā U2 dokumentu, ja vēlieties turpināt saņemt Latvijā bezdarbnieka pabalstu, kas ir piešķirts Dānijā; Papildus informācija: www.vsaa.gov.lv
  • Iesniedziet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā U1 veidlapu, ja vēlieties apliecināt savu nodarbinātības periodu Dānijā; Papildus informācija: www.vsaa.gov.lv
  • Jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā dokumenti vai izziņas par Dānijā piešķirtajiem bērna kopšanas vai ģimenes pabalstiem, ja turpmāk vēlies pieteikties uz kādu no minētajiem pabalstiem Latvijā. www.vsaa.gov.lv
  • Reģistrējieties Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja vēlaties saņemt palīdzību darba meklēšanā; Papildus informācija: www.nva.gov.lv
  • Reģistrējieties pašvaldībā un deklarējiet savu dzīvesvietu, ja uzturēšanās ārvalstīs ir bijusi ilgāka par trijiem mēnešiem. Elektroniski dzīvesvietu var deklarēt portālā www.latvija.lv, izmantojot PMLP e-pakalpojumu "Dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana"
  • Jānoskaidro vai nepieciešams iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu. www.vid.gov.lv – Gada ienākumu deklarācija
  • Dānijas Imigrācijas dienests

www.nyidanmark.dk

  • Nodarbinātības nosacījumi, informācija par darba līgumiem, Jūsu tiesībām un pienākumiem

www.workindenmark.dk

  • Nodarbinātības nosacījumi Dānijā (angļu, poļu, vācu, krievu, turku valodā)

www.3f.dk

  • Darba un uzturēšanās atļauja: Starptautisko pilsoņu dienests (e-pasta adreses un tālruņa numuri pieejami)

www.icitizen.dk

  • Publiskās informācijas un pašapkalpošanās portāls

www.borger.dk (dāņu valodā), savukārt, angļu valodas versija ir atsevišķa vietne, kur it apkopota informācija iebraucējiem - https://lifeindenmark.borger.dk

  • Dānijas Darba inspekcija

www.amid.dk

  • Dānijas Nodokļu administrācija

www.skat.dk

  • Dānijas darba tirgus pārvalde

http://star.dk

  • Vispārēja informācija par Dāniju:

www.denmark.dk

www.visitdenmark.com

Informācija šajā rakstā atjaunota 2024. gada martā