Darbs Itālijā

 

Galvaspilsēta – Roma
Kopējais iedzīvotāju skaits valstī - ~58,99 miljoni ( 2023.g.)
Teritorija – 301 230 km2
Eiropas Savienības dibinātājvalsts un dalībvalsts kopš 1952.gada

Valsts valoda – itāļu valoda
Valūta – EUR
Starptautiskais tālruņa kods 00 39

 

Lai veiksmīgi atrastu darbu, ir nepieciešamas itāļu valodas zināšanas. Noderīgas var būt arī franču un vācu valodas zināšanas. Ieteicams darba meklēšanu uzsākt jau pirms dodaties uz Itāliju.

Ir pieejami dažādi ceļi, lai atrastu darbu Itālijā: jūs varat pieteikties valsts nodarbinātības dienestā, izmantot privātās nodarbinātības aģentūras vai izveidot sevi kā ārštata darbinieku un meklēt darbu internetā. Ja izvēlaties sabiedrisko pakalpojumu, jums ir jāiestata savs SPID (digitālā identitāte) un jādeklarē sava vēlme izmantot pieejamos sabiedriskos pakalpojumus (konsultācijas, aktīva darba meklēšana, speciālistu konsultācijas un iekārtošana darbinieku kategorijām ar invaliditāti), reģistrējoties. portālā https://www.anpal.gov.it;  un izvēloties savām mājām tuvāko darba centru. Portālā ANPAL tiek publicēti arī darba piedāvājumi, kas aptver visu Itāliju, kā arī ziņas un informācija par darba iespējām un karjeru. Lai pieteiktos darbam, nepieciešams augšupielādēt savu CV.

EURES dienests, kas darbojas katrā nodarbinātības centrā (CPI), sniedz informāciju par vakancēm Eiropas Ekonomikas zonā un ieteikumus un padomus par dzīves un darba apstākļiem dažādās Eiropas valstīs.

Lai meklētu darbu Itālijā, varat reģistrēties bezdarbnieka statusam darba centrā (CPI) jebkurā Itālijas daļā, kurā jūs plānojat uzturēties. Papildus administratīvo uzdevumu veikšanai CPI piedāvā arī konsultāciju un konsultāciju pakalpojumus, īsus apmācību kursus, kas ir atbilstoši vajadzīgajām prasmēm.

  • Nodarbinātības un sociālo lietu mājas lapā

www.cliclavoro.gov.it/Pagine/default.aspx

  • Itālijas EURES konsultantu pakalpojumi

www.cliclavoro.gov.it/Cittadini/LavorareEstero/Pagine/EURES.aspx

  • EURES – Eiropas darba mobilitātes portāls

www.eures.europa.eu  - Informācija par piedāvātajām darba vakancēm, darba un dzīvošanas nosacījumi Itālijā un citās Eiropas valstīs

Ja vēlies darbu meklēt pats, vislabākais veids ir nodibināt tiešu kontaktu ar uzņēmumiem, sūtot savu CV caur uzņēmuma mājaslapu. Tas attiecas uz cilvēkiem, kuri vēlas atrast savu pirmo darbu, un uz cilvēkiem, kuri vēlas mainīt darbu. Meklējot darbiniekus, vidējie un lielie uzņēmumi vispirms iepazīstas ar savām datubāzēm, kurās ir tiešsaistē pieteikušos kandidātu CV. Uzņēmumi glabā potenciālo kandidātu iesūtītos CV, un personāla vadītāji regulāri konsultējas ar tiem, lai izvēlētos profilus, kas vislabāk atbilst aktīvajiem darba piedāvājumiem gan Itālijā, gan ārvalstīs.

Darba meklēšanas nolūkos iespējams sazināties arī ar privātajām darbiekārtošanas aģentūrām. Informāciju par licencētajām aģentūrām iespējams saņemt Itālijas Nodarbinātības un sociālo lietu ministrijā.

Internets nodrošina arī daudzus darba meklēšanas resursus, piemēram, uzņēmumu vietnes, Tirdzniecības palātu vietnes, specializētus privātus portālus un arvien pieaugošo sociālos medijus (Facebook, LinkedIn, Twitter utt.).  

  • Latvijas pilsoņiem ir brīva piekļuve Itālijas darba tirgum un darbam Itālijā nav nepieciešamas darba atļaujas.
  • Latvijas nepilsoņiem ir ierobežota piekļuve Itālijas darba tirgum un darbam Itālijā ir nepieciešama darba atļauja un uzturēšanās atļauja.

Darba meklētājam darba atļaujas saņemšanai ir nepieciešams darba devējs Itālijā, kurš ir ieinteresēts nodarbināt attiecīgo ārvalstnieku. Darba atļauja galvenokārt tiek izdota tādu profesiju speciālistiem, pēc kuriem Itālijā ir darba tirgus pieprasījums.

Informācija par spēkā esošajiem noteikumiem attiecībā uz darba atļaujām un uzturēšanās atļaujām Latvijas nepilsoņiem darba nolūkos, pieejama Itālijas Iekšlietu ministrijas mājas lapā: www.interno.gov.it vai Itālijas valsts policijas mājas lapā: www.poliziadistato.it/articolo/view/10617.

Latvijas pilsoņiem, kuri vēlas uzturēties Itālijā noteiktu periodu, kas nepārsniedz 3 mēnešus, Itālijas policijā ir jāpaziņo par savu klātbūtni, aizpildot noteiktu veidlapu. Latvijas pilsoņiem, kas vēlas uzturēties Itālijā noteiktu periodu, kas pārsniedz 3 mēnešus, ir jāreģistrējas iedzīvotāju reģistrā (Anagrafe) pēc uzturēšanās vietas. Informācija pieejama Itālijas valsts policijas mājas lapā: www.poliziadistato.it/articolo/10930

Ja plānojat uzturēties ilgāk par 90 dienām, jums jāveic šādi soļi:

  1. Reģistrācija pie vietējās pašvaldības (Comune):

    • Ja jūsu uzturēšanās Itālijā ir ilgāka par 90 dienām, jums ir jāreģistrējas vietējā pašvaldībā (Comune), kur dzīvojat.

    • Reģistrācija tiek veikta 8 dienu laikā pēc ierašanās valstī.

    • Šajā procesā saņemsiet dokumentu, kas apstiprina jūsu dzīvesvietu, piemēram, attestato di soggiorno (uzturēšanās apliecinājums).

  2. NIE numurs (Codice Fiscale):

    • Codice Fiscale (nodokļu numurs) ir nepieciešams, lai veiktu juridiskus darījumus (atvērt bankas kontu, iegādāties nekustamo īpašumu, nodokļu maksāšana u.c.). Šo numuru var iegūt Agenzia delle Entrate (Itālijas nodokļu iestādē).

  3. Pagaidu uzturēšanās apliecinājums:

    • Ja vēlaties apmesties ilgtermiņā (vairāk nekā 5 gadus), pēc pieciem gadiem jums būs tiesības iegūt ilgtermiņa uzturēšanās atļauju (un tā kļūs par pastāvīgu uzturēšanās statusu).


Trešo Valstu Pilsoņiem

Ja esat trešās valsts pilsonis, jums būs nepieciešama uzturēšanās atļauja, lai uzturētos Itālijā ilgāk par 90 dienām. Šī atļauja tiek piešķirta atkarībā no jūsu iemesla (darbs, studijas, ģimenes apvienošanās utt.).

1. Vīza:

Pirms ierodas Itālijā, jums būs nepieciešama vīza (atkarībā no uzturēšanās mērķa):

  • Darba vīza (ja esat piedāvājis darba līgumu Itālijā).

  • Studiju vīza (ja dodaties studēt Itālijā).

  • Ģimenes apvienošanas vīza (ja jūsu ģimenes loceklis ir Itālijā).

Vīzas pieteikumu var iesniegt Itālijas vēstniecībā vai konsulātā jūsu mītnes valstī. Katram vīzu veidam ir atšķirīgi dokumentu prasības, bet vispārīgi būs jāiesniedz:

  • Pases kopija.

  • Fotogrāfijas.

  • Ielūgums vai darba līgums (atkarībā no vīzas veida).

  • Apliecinājums par pietiekamiem līdzekļiem uzturēšanās laikā (bankas izdruka, apdrošināšana u.c.).

2. Uzturēšanās atļauja (Permesso di soggiorno):

Kad esat ieradies Itālijā ar vīzu, jums jāiesniedz pieteikums par uzturēšanās atļauju 8 dienu laikā pēc ierašanās. Pieteikumu var iesniegt:

  • Policijas iecirknī (Questura) vai

  • Posta (Itālijas pasta nodaļā).

Dokumenti, kas nepieciešami uzturēšanās atļaujai, var ietvert:

  • Derīga pase ar vīzu.

  • Fotogrāfijas.

  • Apliecinājums par dzīvesvietu Itālijā.

  • Medicīniskā apdrošināšana (ja nepieciešams).

  • Pierādījums par pietiekamiem līdzekļiem uzturēšanās laikā (piemēram, bankas izdruka).

3. Sociālās drošības numurs (Codice Fiscale):

Tas ir nepieciešams, lai varētu veikt visus finanšu darījumus, un to iegūst pēc uzturēšanās atļaujas saņemšanas.


4. Ilgtermiņa uzturēšanās un pastāvīgā dzīvošana

Pēc pieciem gadiem (no pirmās uzturēšanās reģistrācijas Itālijā) jūs varat pieprasīt ilgtermiņa uzturēšanās atļauju vai pat kļūt par pastāvīgo iedzīvotāju (līdzīgi kā zaļo karti ASV), ja:

  • Esat bijis nodarbināts vai guvis ienākumus.

  • Esat ieguvis īpašu uzturēšanās statusu.

  • Jums ir valodas prasmes un zināšanas par valsts kultūru un sabiedrību.

  • Jūs varat pierādīt savu finansiālo neatkarību.


5. Dokumentu un procesu svarīgums

Jebkurā gadījumā, lai izvairītos no problēmām ar uzturēšanos un uzturēšanās atļauju Itālijā, ir ļoti svarīgi:

  • Sazināties ar attiecīgajām iestādēm.

  • Sagatavot visus nepieciešamos dokumentus.

  • Uzraudzīt derīguma termiņus un nodokļu maksājumus.

 

 

www.poliziadistato.itwww.portaleimmigrazione.it/default.aspxhttp://www.interno.gov.it/it

 

Lai pieteiktos darbā Itālijā, jums jāievēro līdzīgas darbības kā citās valstīs, taču pastāv arī dažas īpašas īpatnības, kas attiecas uz darba tirgu un darba pieteikšanās procesiem Itālijā. 

1. Izveidojiet vai atjaunojiet CV

Itālijā darba pieteikums bieži sākas ar CV (Curriculum Vitae). Itāļu darba tirgū CV ir ļoti svarīgs, un tas būtu jāizveido atbilstoši vietējām tradīcijām:

  • Struktūra: Visbiežāk Itālijā tiek izmantots Europass formāts (tas ir standarta formāts, kas ir pieņemts visā Eiropā). Europass formātā CV tiek izveidots strukturēti, un tas palīdz darba devējam viegli iegūt pārskatu par jūsu izglītību, pieredzi un prasmēm.

  • Valoda: Itālijas darba devēji parasti vēlas, lai CV būtu rakstīts itāļu valodā. Ja jūs meklējat darbu starptautiskā uzņēmumā, kas darbojas arī angliski, tad dažreiz CV var būt arī angļu valodā.

  • Motivācijas vēstule: Tā ir ļoti svarīga Itālijā, jo tā sniedz iespēju izteikt savu interesi par konkrēto darba pozīciju. Motivācijas vēstule jābūt personalizētai, kurā paskaidrojat, kāpēc tieši jūs esat piemērots kandidāts šim darbam un ko jūs varat piedāvāt uzņēmumam.

2. Pieteikšanās darbam

Kad esat atraduši piemērotu vakanci, jums būs jāpiesakās šādi:

  • Piesakieties tiešsaistē: Lielākā daļa uzņēmumu ļauj pieteikties tieši viņu tīmekļa vietnē vai uz lieliem darba portāliem. Pārliecinieties, ka ievērojat norādījumus, kas saistīti ar pieteikumu iesniegšanu.

  • CV un motivācijas vēstules iesniegšana: Parasti darba pieteikumam nepieciešams pievienot savu CV un motivācijas vēstuli. Dažreiz tiek prasīta arī papildus informācija vai dokumenti, piemēram, portfelis (ja tas attiecas uz radošām profesijām), rekomendācijas vēstules utt.

  • Tiešsaistes pieteikums: Daži darba piedāvājumi piedāvā tiešu pieteikšanos, kur jūs varat aizpildīt anketu un augšupielādēt dokumentus.

3. Sagatavojieties intervijai

Ja tiekat uzaicināts uz darba interviju, ir svarīgi sagatavoties:

  • Pētījums par uzņēmumu: Iepazīstieties ar uzņēmuma darbību, vērtībām un mērķiem. Tas ļaus jums parādīt darba devējam, ka jūs patiešām interesē uzņēmums.

  • Atbildes uz biežiem jautājumiem: Pārliecinieties, ka esat gatavs atbildēt uz jautājumiem, piemēram, "Kāpēc vēlaties strādāt tieši šajā uzņēmumā?" un "Ko jūs varat piedāvāt šim uzņēmumam?"

  • Jautājumi darba devējam: Intervijas beigās jums parasti būs iespēja uzdot jautājumus. Jautājiet par darba pienākumiem, uzņēmuma kultūru un izaugsmes iespējām.

4. Līguma parakstīšana un dokumentu sagatavošana

Ja esat pieņemts darbā, darba devējs nosūtīs jums darba līgumu:

  • Pārskatiet līgumu: Līgums norāda uz visām darba attiecībām, piemēram, algu, darba laiku, atvaļinājuma dienas un citas tiesības.

  • Darba atļauja: Ja esat trešās valsts pilsonis, jums būs nepieciešama darba atļauja (atkarībā no jūsu statusa un darba vīzas prasībām). ES pilsoņiem darba atļauja nav nepieciešama.

  • Sociālās apdrošināšanas numurs (Codice Fiscale): Tas ir būtisks dokumenta numurs, kas nepieciešams, lai saņemtu algu, maksātu nodokļus un reģistrētos sociālās apdrošināšanas sistēmā.

Papildus padomi

  • Elastīgums: Itālijas darba tirgū ir daudz konkurences, tāpēc būt elastīgam attiecībā uz dažādiem darba piedāvājumiem un sākuma pozīcijām var palīdzēt atrast darbu.

  • Valodu prasmes: Lai veiksmīgi darbotos Itālijā, ir ļoti ieteicams apgūt itāļu valodu. Pat ja strādājat starptautiskā uzņēmumā, valodas prasmes būs ļoti noderīgas, lai iekļautos uzņēmuma kultūrā.

  • Ja dodaties uz Itāliju darba meklējumos, Nacionālajā veselības dienestā (NVD), noformējiet Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), lai Itālijā varētu saņemt bezmaksas neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Uzsākot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā un EVAK karti nepieciešams atgriezt Nacionālajam veselības dienestam.
Plašāka informācija: www.vmnvd.gov.lv – sadaļā  NVD pakalpojumi
  • Ja nepieciešams, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) noformējiet Eiropas sociālās apdrošināšanas sistēmas koordinācijas U dokumentus un E veidlapas (U1 dokuments – par nodarbinātības periodu Latvijā; U2 dokuments – bezdarbnieka pabalsta eksporta gadījumā; E104 veidlapa – par slimības un maternitātes pabalstu).
Plašāka informācijawww.vsaa.gov.lv

Neaizmirstiet paņemt līdzi:

  • derīgu pasi;
  • izglītības dokumentus un to tulkojumus itāļu vai citā piemērotā valodā (pēc nepieciešamības);
  • CV itāļu vai citā piemērotā valodā (pēc nepieciešamības);
  • pietiekamā apmērā iztikas līdzekļus dzīvošanai vai mājupceļam;
  • bankas norēķinu kartes;
  • dokumentu formāta fotogrāfijas;
  • autovadītāja apliecību
  • Septiņu dienu laikā pēc izbraukšanas no Latvijas jāreģistrējas Itālijas Nodarbinātības un sociālo lietu birojā un jāiesniedz U2 dokuments, ja, meklējot darbu Itālijā, vēlaties turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu.
  • Jāreģistrējas vietējā policijas iecirknī

http://poliziadistato.it

Ja plānojat strādāt vai saņemt sociālos pabalstus, jums ir jāreģistrējas un jāpieprasa nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs Valsts ieņēmumu aģentūras birojā, kas ir vistuvāk jūsu dzīvesvietai, un jāreģistrējas vietējās veselības iestādēs, lai izvēlētos savu ģimenes ārstu un reģistrētos valsts veselības dienests.

Lai atvērtu norēķinu kontu Itālijas bankā, nepieciešams nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs un personu apliecinošs dokuments. Pēc dokumentu iesniegšanas līgums tiek parakstīts un jūsu paraksts tiek nodots glabāšanā. Bankas konts tiks atvērts tikai pēc visu līguma dokumentācijas parakstīšanas. Jūs varat pieprasīt tālruņa un/vai interneta pieslēgumu no tirgū esošajiem tālruņu operatoriem. Lai iegūtu mobilā tālruņa numuru, vienkārši dodieties uz mobilo tālruņu veikalu vai jebkuru centru, kas specializējas telefonpakalpojumos (tostarp tiešsaistē), un uzrādiet personu apliecinošu dokumentu un savu nodokļu maksātāja numuru.

Valsts ieņēmumu aģentūra -   http://www.agenziaentrate.gov.it/

Valsts sociālā nodrošinājuma aģentūra - http://www.inps.it

Veselības ministrija www.salute.gov.it

Itālijas pašvaldības http://www.comuni-italiani.it/alfa/

Darba līguma noteikumi Itālijā ir regulēti saskaņā ar valsts darba likumdošanu, kas nodrošina darba ņēmēju tiesības un pienākumus. Tas attiecas gan uz pilna laika, gan uz daļēja laika darba attiecībām. Šeit ir galvenie darba līguma noteikumi, kas jāņem vērā, uzsākot darbu Itālijā:

1. Darba līguma veidi

Itālijā ir vairāki darba līgumu veidi, un katrs no tiem nosaka atšķirīgus darba attiecību nosacījumus:

  • Neierobežots līgums (Contratto a Tempo Indeterminato): Tas ir visbiežāk sastopamais līguma veids Itālijā, kas nodrošina pastāvīgu darba attiecību bez noteikta termiņa. Ja tiek noslēgts šāds līgums, darba attiecības turpinās līdz brīdim, kad darba devējs vai darbinieks izlemj tās izbeigt, ievērojot likumā noteiktos nosacījumus.

  • Noteikta termiņa līgums (Contratto a Tempo Determinato): Līgums, kurā tiek norādīts konkrēts termiņš, piemēram, 6 mēneši vai gads. Šāds līgums nevar pārsniegt 36 mēnešus (ar dažiem izņēmumiem), un tas jāslēdz rakstiski.

  • Sezonas darbs (Contratto stagionale): Līgums, kas tiek slēgts uz noteiktu sezonu, piemēram, tūrisma, lauksaimniecības vai viesmīlības nozarēs.

  • Daļēja darba līgums (Contratto part-time): Darba līgums, kas nosaka darba laiku mazāku nekā pilna darba nedēļa (parasti līdz 40 stundām nedēļā). Šāda veida līgumi ir elastīgi un tiek bieži izmantoti darba tirgū.

  • Pagaidu līgums (Contratto di somministrazione): Šāds līgums tiek izmantots, ja darbinieks ir pieņemts darbā uz noteiktu laiku caur  rekrutēšanas aģentūru.

2. Līguma noslēgšana

Līgums parasti tiek noslēgts rakstiski, un tajā jābūt norādītiem šādiem svarīgiem datiem:

  • Darba uzdevums: Apraksts par veicamo darbu un darba pienākumiem.

  • Darba sākuma datums.

  • Darba vieta: Norāda uzņēmuma adresi, kur darbinieks strādās.

  • Alga un darba laiks: Darba līgumā tiek noteikta darba samaksa, darba stundas un atvaļinājuma dienas. Ja darba līgums ir ar noteiktu darba laiku, tas jānorāda konkrētās stundās nedēļā.

  • Pārbaudes laiks: Dažos gadījumos tiek norādīts pārbaudes periods (parasti līdz 6 mēnešiem), kad darba devējam ir tiesības izbeigt darba attiecības ar īsāku paziņojuma termiņu.

  • Beigu datums (ja tas ir noteikts līgumā): Ja tiek noslēgts līgums uz noteiktu termiņu, norāda līguma beigu datumu.

3. Darba alga un darba laiks

Itālijā darba līgums nosaka algu un darba laiku:

  • Alga: Tā var būt noteikta kā mēneša alga vai stundas likme. Minimālā alga Itālijā ir atkarīga no nozares un darba veida. Šī summa tiek pārskatīta regulāri, ņemot vērā inflāciju un dzīves dārdzību.

  • Darba laiks: Parasti darba laiks Itālijā ir 40 stundas nedēļā, kas sadalīts uz 5 darba dienām. Dažās nozarēs, piemēram, viesmīlībā, darba laiks var būt elastīgāks. Daļējā darba līgumā tas var būt mazāk.

4. Atvaļinājumi un brīvdienas

Itālijā darba līgumā jānorāda:

  • Veselības atvaļinājums (malattia): Darbiniekiem ir tiesības uz slimības atvaļinājumu, kas tiek apmaksāts, ja viņiem ir slimības lapa. Slimības atvaļinājuma ilgums ir atkarīgs no veselības stāvokļa, un parasti tas tiek apmaksāts līdz 3 dienām, bet pēc tam var tikt pievienots valsts sociālās apdrošināšanas maksājumam.

  • Atvaļinājums: Darbiniekiem ir tiesības uz maksas atvaļinājumu vismaz 4 nedēļas gadā. Līgumos parasti tiek iekļautas konkrētas dienas, kad darbinieks var izmantot šo atvaļinājumu.

  • Publiskās brīvdienas: Itālijā ir vairāki valsts svētki, piemēram, Lieldienas, 15. augusts (Vissvētās Jaunavas Marijas uzņemšana debesīs), 25. decembris (Ziemassvētki), un citi. Ja darbinieks strādā šajās dienās, viņam bieži vien tiek piedāvāts papildu atvaļinājums vai augstāka samaksa.

5. Sociālās apdrošināšanas un nodokļi

  • Sociālās apdrošināšanas iemaksas: Darba devējs un darbinieks dalās sociālās apdrošināšanas maksājumos, kas ietver pensijas, veselības aprūpes un bezdarbnieka pabalstus. Darba devējs ir atbildīgs par šo iemaksu veikšanu.

  • Nodokļu atvilkšana: Itālijā ir progresīva nodokļu sistēma, kurā darbiniekiem tiek atvilkti nodokļi no algas. Nodokļi tiek ieturēti tieši no algas, un darbiniekam ir jāsaglabā sava nodokļu identifikācijas numura (Codice Fiscale) dokumenti.

6. Darba līguma izbeigšana

Darba līgums Itālijā var tikt izbeigts:

  • Brīvprātīgi: Darbinieks var izbeigt darba līgumu, paziņojot darba devējam. Parasti ir nepieciešams ievērot paziņošanas periodu, kas var svārstīties no dažām dienām līdz dažām nedēļām atkarībā no darba līguma veida un darba ilguma.

  • Atlaišana: Darba devējs var izbeigt līgumu, taču tas jāveic likumīgā veidā, ievērojot noteiktos paziņošanas termiņus. Atlaišana bez iemesla parasti ir jākompensē, izmaksājot atlīdzību vai prēmiju.

7. Darba strīdi

Ja rodas strīdi par darba līguma noteikumiem, ir pieejamas dažādas tiesību aizsardzības iespējas:

  • Darba inspekcija: Itālijas darba inspekcija var palīdzēt risināt strīdus, ja darba devējs neievēro darba tiesības.

  • Tiesas process: Ja strīdu nevar atrisināt mierīgā ceļā, darbinieks var vērsties tiesā, lai aizstāvētu savas tiesības.

Kopumā darba līgumi Itālijā ir ļoti detalizēti un nodrošina gan darbinieku, gan darba devēju aizsardzību, taču ir svarīgi pārliecināties, ka visi darba līguma noteikumi ir skaidri un ievēroti.

Minimālais vecums, no kura persona drīkst strādāt, ir 16 gadi, un papildus tiek prasīta vismaz 10 gadu obligātā izglītība. Nepilngadīgie, kuri jau ir sasnieguši 15 gadu vecumu, bet vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu, var piekļūt apmācības praksei profesionālās kvalifikācijas iegūšanai.

Likumdošana par nodarbinātību Nacionālā ekonomikas un Nodarbinātības padomes mājas lapā:  www.cnel.it/home   

Darba un sociālās politikas ministrija -   http://www.lavoro.gov.it/

 

Itālijas nodokļu sistēma ir progresīva un sastāv no dažādiem nodokļiem, kurus piemēro gan fiziskām, gan juridiskām personām. Nodokļi tiek ieturēti gan no algām, gan uzņēmumu ienākumiem un citiem ienākumu veidiem. Šeit ir galvenie nodokļu veidi, kas piemērojami Itālijā:

1. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IRPEF)

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (Imposta sul Reddito delle Persone Fisiche – IRPEF) tiek piemērots fiziskām personām, kuras saņem ienākumus no darba, uzņēmējdarbības vai citiem avotiem. Nodoklis ir progresīvs, tas nozīmē, ka tas palielinās, ja ienākumi ir lielāki.

Progresīvā nodokļu likme (2025. gadam)

  • Fiziskām personām IRPEF tiek piemērots saskaņā ar šādām likmēm, atkarībā no gada bruto ienākumiem:

    • Līdz 15 000 EUR - 23%

    • No 15 001 līdz 28 000 EUR - 25%

    • No 28 001 līdz 50 000 EUR - 35%

    • Pārējie ienākumi virs 50 000 EUR - 43%

2. Sociālās apdrošināšanas iemaksas

Itālijā sociālās apdrošināšanas sistēma ir obligāta, un sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek ieturētas no darbinieka algas, kā arī maksātas darba devējam.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas (INPS)

  • Pensionēšanās sistēma: Darba ņēmējiem ir jāveic iemaksas pensiju sistēmā, kas tiek aprēķinātas atkarībā no viņu darba algas.

  • Slimības apdrošināšana: Darba ņēmējiem ir jāveic iemaksas slimību apdrošināšanai, kas sniedz tiesības uz slimības atvaļinājumu un pabalstiem.

  • Bezdarbnieka apdrošināšana: Itālijas darba ņēmējiem tiek nodrošināta bezdarbnieka apdrošināšana, kuras izmaksas sedz gan darbinieks, gan darba devējs.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek aprēķinātas, pamatojoties uz darbinieka bruto ienākumiem, un to apmērs ir aptuveni 30% no algas (darba devējs un darbinieks kopā maksā šo summu, dalot to proporcijās).

3. PVN (Pad Value Added – IVA)

Itālija piemēro Pievienotās vērtības nodokli (Pvn - IVA), kas tiek piemērots lielākajai daļai preču un pakalpojumu. Pamatlikme ir 22%. Tomēr ir arī samazinātas likmes, piemēram:

  • 10% – par konkrētiem produktiem un pakalpojumiem (piemēram, restorāniem, viesnīcām un daudziem veselības pakalpojumiem).

  • 4% – par pirmās nepieciešamības precēm, piemēram, pārtiku, zālēm un grāmatām.

4. Uzņēmumu ienākuma nodoklis (IRES)

Itālijas uzņēmumiem tiek piemērots Uzņēmumu ienākuma nodoklis (Imposta sul Reddito delle Società – IRES), kas tiek aprēķināts, pamatojoties uz uzņēmuma peļņu. Šī nodokļa likme ir 24% uz uzņēmumu ienākumiem. Tāpat ir iespēja iegūt atvieglojumus, ja uzņēmums atbilst īpašiem kritērijiem, piemēram, maziem un vidējiem uzņēmumiem.

5. Reģionālie un pašvaldību nodokļi

Papildus federālajiem nodokļiem Itālijā pastāv arī reģionālie un pašvaldību nodokļi:

  • Reģionālie ienākuma nodokļi: Tie ir papildus nodokļi, kurus iekasē katrs reģions atkarībā no vietējām vajadzībām. Parasti tie ir nelielāki nekā federālie nodokļi, taču tie var būt līdz 3% no ienākumiem.

  • Pašvaldību ienākuma nodokļi: Atsevišķas pašvaldības var noteikt savus ienākuma nodokļus, kas tiek piemēroti no darbinieka ienākumiem.

6. Citas nodokļu formas

  • Nodokļi uz kapitāla pieaugumu: Tiek piemērots nodoklis uz ieguldījumiem un kapitāla pieaugumu (piemēram, no akciju vai obligāciju tirdzniecības). Tas ir 26%.

  • Transporta nodoklis: Tas ir arī papildus nodoklis, kas tiek piemērots transportlīdzekļiem, kuru vērtība ir saistīta ar to veidu un reģistrēšanu.

7. Nodokļu deklarācijas un maksājumi

Itālijā nodokļu deklarācijas jāiesniedz katru gadu līdz 15. jūnijam par iepriekšējo gadu. Tā var tikt iesniegta elektroniski vai papīra formātā.

 

Valsts ieņēmumu aģentūra  - www.agenziaentrate.gov.it

Sociālās drošības veidi Itālijā

  1. Pensiju apdrošināšana (Pensione)

    • Pensijas apdrošināšana nodrošina iztiku pēc pensionēšanās. Itālijā pensijas tiek izmaksātas atbilstoši darba ņēmēja veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas ir saistītas ar viņa darba stāžu un ienākumiem.

    • Pensiju apdrošināšana tiek finansēta ar darbinieka un darba devēja iemaksām, kā arī ar valsts finansējumu.

  2. Slimības apdrošināšana (Malattia)

    • Slimības apdrošināšana Itālijā nodrošina pabalstus darbiniekiem, kas zaudējuši darba spējas slimības dēļ. Slimības pabalsta apmērs ir atkarīgs no darba ņēmēja algas un sociālās apdrošināšanas iemaksām.

    • Darba ņēmējs var saņemt slimības atvaļinājumu un pabalstus, kas segs daļu no viņa ienākumiem slimības laikā.

  3. Bezdarbnieka apdrošināšana (Disoccupazione)

    • Bezdarbnieka apdrošināšana Itālijā nodrošina pabalstus personām, kas ir zaudējušas darbu un reģistrējušās kā bezdarbnieki. Bezdarbnieka pabalsts tiek aprēķināts, ņemot vērā darba ņēmēja iepriekšējo ienākumu līmeni un darba stāžu.

    • Bezdarbniekiem ir jāpiesakās bezdarbnieka pabalstam vietējā INPS nodaļā vai tiešsaistē.

  4. Invaliditātes apdrošināšana (Invalidità)

    • Invaliditātes apdrošināšana nodrošina atbalstu cilvēkiem, kas zaudējuši darba spējas invaliditātes dēļ. Invaliditātes pabalsti tiek piešķirti, ja persona atbilst noteiktiem invaliditātes kritērijiem.

    • Pabalsts tiek aprēķināts, ņemot vērā invaliditātes līmeni un darba stāžu.

  5. Darba negadījumu apdrošināšana (Infortuni sul Lavoro)

    • Darba negadījumu apdrošināšana sedz izdevumus, kas saistīti ar traumām un invaliditāti, kas radušās darba laikā. Tā ietver arī medicīniskos izdevumus un kompensācijas par darba nespēju, kas radušies darba negadījuma rezultātā.

    • Šī apdrošināšana ir obligāta visiem darbiniekiem.

  6. Ģimenes un bērnu pabalsti (Famiglia e Bambini)

    • Itālijas sociālās drošības sistēma piedāvā arī pabalstus ģimenēm ar bērniem, tostarp bērnu piedzimšanas pabalstus un ģimenes atbalstu zemu ienākumu līmeņa ģimenēm.

    • Papildus valsts piedāvātajiem pabalstiem, reģionālās valdības var piedāvāt papildu atbalstu.

  7. Maternitātes un tēva atvaļinājumi (Maternità e Paternità)

    • Maternitātes atvaļinājums tiek apmaksāts sievietēm, kas ir dzemdējušas vai pieņēmušas bērnu. Tēviem ir tiesības arī uz tēva atvaļinājumu.

    • Apmērs un ilgums ir atkarīgs no darba ņēmēja darba stāža un darba līguma.

Kā reģistrēties Sociālajā apdrošināšanā?

Lai piedalītos sociālās apdrošināšanas sistēmā, jums ir nepieciešams iegūt sociālās apdrošināšanas numuru (Codice Fiscale). Tas ir nepieciešams gan darba ņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, lai veiktu iemaksas un piekļūtu pakalpojumiem.

  1. Ja esat darba ņēmējs:

    • Darba devējs reģistrēs jūs sociālās apdrošināšanas sistēmā un veiks nepieciešamās iemaksas. Katru mēnesi tiek ieturētas iemaksas, un tās tiek atskaitītas no jūsu algas.

  2. Ja esat pašnodarbināta persona:

    • Pašnodarbinātajām personām ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas pašiem. Reģistrāciju var veikt, vēršoties pie INPS un izvēloties piemērotu sociālās apdrošināšanas plānu.

    • Pašnodarbinātām personām ir jāveic iemaksas atbilstoši to ienākumiem.

Kā saņemt veselības aprūpi Itālijā?

Reģistrējoties Itālijas sociālās apdrošināšanas sistēmā un saņemot Codice Fiscale (sociālās apdrošināšanas numuru), jūs iegūsiet piekļuvi valsts veselības aprūpes sistēmai Servizio Sanitario Nazionale (SSN).

  • Veselības apdrošināšana tiek piedāvāta visiem, kas ir sociāli apdrošināti, un to var izmantot, lai apmeklētu ģimenes ārstu, saņemtu konsultācijas, izmeklējumus un ārstēšanu valsts slimnīcās un klīnikās.

  • Veselības apdrošināšana Itālijā tiek finansēta ar sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Lielāko daļu  dzīvesvietas nomas vai pārdošanas vietu var atrast, izmantojot sludinājumus specializētās tīmekļa vietnēs, nekustamo īpašumu aģentu un privātos sludinājumus. Pārdošanas un nomas cenas atšķiras atkarībā no reģiona, pilsētas un apkaimes. Izīrējot māju, saimniekam un īrniekam ir jānoslēdz rakstisks līgums. Īres līgumā jānorāda ilgums, ikmēneša īre, brīdinājuma termiņš līguma laušanas gadījumā un pienākumi saistībā ar īpašuma parastās un ārkārtas uzturēšanas izmaksām. Līgums jāparaksta īrniekam un izīrētājam un jāreģistrē namīpašniekam Valsts ieņēmumu aģentūras Dzimtsarakstu nodaļā 20 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas. Reģistrācijas nodoklis ir 2% no gada nomas maksas. Reģistrācija ir jāatjauno katru gadu. Saimnieks parasti pieprasa depozītu 2 vai 2 mēnešu īres apmērā, kas tiek atdota, beidzoties līgumam. Ne saimnieks, ne īrnieks nevar pieprasīt likumā noteiktos nodokļu atvieglojumus vai atvieglojumus, kamēr līgums nav reģistrēts. Lai iegūtu informāciju par īres līgumu veidiem, sazinieties ar Nacionālo privāto un sociālo īrnieku savienību (SUNIA), kurai ir filiāles visos Itālijas reģionos. Mājokļa iegādei bankās vai kredītiestādēs iespējams saņemt 15 vai 20 gadu laikā atmaksājamu hipotekāro kredītu līdz 75% no kopējās pirkuma cenas. Jākonsultējas ar notāru, kurš pārbaudīs pārdošanas noteikumus un sastādīs pārdošanas aktu.

Konsultācijas par mājokļa izīrēšanu sniedz SUNIA (Nacionālā Vienotā namīpašnieku asociācija), www.sunia.it.

Kur meklēt dzīvesvietu?

  • Vietējos laikrakstos vai to interneta mājas lapās
  • Nekustamo īpašumu aģentūrās
  • Internetā:

www.agenzieimmobiliari.com

www.casa.it

http://italychronicles.com/how-to-find-an-apartment-to-rent-in-italy/ - noderīga informācija, meklējot dzīvesvietu Itālijā.

 

Jāapmeklē iestādes un jāpaņem visi dokumenti un izziņas, kas liecina par legālu nodarbinātību Itālijā:

  • Ieņēmumu dienestā jāsaņem dokumenti par valstī nostrādāto periodu un samaksātajiem nodokļiem;
  • Nodarbinātības dienestā jāsaņem U1 dokuments par nodarbinātības periodu Itālijā;
  • Nodarbinātības dienestā jāsaņem U2 dokuments, ja vēlaties eksportēt Itālijas bezdarbnieka pabalstu uz citu ES/EEZ valsti;
  • Pēc nepieciešamības jāapmeklē citas institūcijas, kurās esat piereģistrējies Jums uzturoties Itālijā.

Svarīgi!

Ja pēc nodarbinātības perioda beigām vēlaties pretendēt uz bezdarbnieku pabalstu, tad pabalsts ir jāpieprasa pēdējā nodarbinātības valstī, tas ir, Itālijā!

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācija - Kas jāzina par pabalstiem, pēc darba ES atgriežoties Latvijā.

Svarīgi!

Ja atgriežaties Latvijā, tad atcerieties attiecīgajām Itālijas institūcijām norādīt savu Latvijas dzīvesvietas adresi un/vai bankas kontu.

Buklets “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?”  (izdots 2018.g.)

Info grafika “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?”  (izdots 2018.g.)

  • Septiņu dienu laikā jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā un jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U2 dokuments, ja meklējot darbu Latvijā vēlaties turpināt saņemt Itālijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu.

www.nva.gov.lv

www.vsaa.gov.lv  

  • Jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja ir vēlēšanās saņemt palīdzību darba meklēšanā.

www.nva.gov.lv

  • Jāreģistrējas pašvaldībā un jādeklarē sava dzīvesvieta, ja uzturēšanās Itālijā ir bijusi ilgāka par 3 mēnešiem.
  • Jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U1 dokuments, ja ir nepieciešams apliecināt savu nodarbinātības periodu Itālijā.

www.vsaa.gov.lv

  • Jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarācija par iepriekšējo gadu un dokumenti par Itālijā samaksātajiem nodokļiem, ja esat Latvijas nodokļu rezidents un Itālijā ir gūti ienākumi.

www.vid.gov.lv

  • Nacionālā Ekonomikas un Nodarbinātības padome

www.cnel.it

  • Nacionālais Sociālās apdrošināšanas institūts

www.inps.it

  • Veselības ministrija

www.salute.gov.it

  • Finanšu ministrija

www.finanze.it

  • Izglītības ministrija

www.istruzione.it

  • Informācija par Latvijas un ārvalstu vēstniecībām un pārstāvniecībām

www.am.gov.lv/lv/vestniecibas-parstavniecibas

  • Latvijas vēstniecība Itālijā

www.mfa.gov.lv/rome

  • Itālijas vēstniecība Rīgā

www.ambriga.esteri.it/ambasciata_Riga

 

Transports:

www.adr.it/fiumicino
  • Lidosta Milānā
www.milanomalpensa-airport.com
  • Bari lidosta Puglijā
www.aeroportidipuglia.it
  • Itālijas dzelzceļš

www.trenitalia.com

  • Autobusu satiksme:
www.arpaonline.it (Abruco)
www.saistrasporti.it  (Sicīlija)
www.busweb.it
www.saj.it  (Kalabria)
www.marinobus.it (Apūlija un Bazilikata)
www.autostradale.it (Lombardija)

 

Vispārējā informācija par Itāliju

  • Nacionālā Itālijas tūrisma aģentūra

www.enit.it

  • Oficiālais Itālijas tūrisma portāls

www.italia.it

Informācija šajā rakstā atjaunota 2025.gada aprīlī