Itālijas nodokļu sistēma ir progresīva un sastāv no dažādiem nodokļiem, kurus piemēro gan fiziskām, gan juridiskām personām. Nodokļi tiek ieturēti gan no algām, gan uzņēmumu ienākumiem un citiem ienākumu veidiem. Šeit ir galvenie nodokļu veidi, kas piemērojami Itālijā:
1. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IRPEF)
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (Imposta sul Reddito delle Persone Fisiche – IRPEF) tiek piemērots fiziskām personām, kuras saņem ienākumus no darba, uzņēmējdarbības vai citiem avotiem. Nodoklis ir progresīvs, tas nozīmē, ka tas palielinās, ja ienākumi ir lielāki.
Progresīvā nodokļu likme (2025. gadam)
2. Sociālās apdrošināšanas iemaksas
Itālijā sociālās apdrošināšanas sistēma ir obligāta, un sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek ieturētas no darbinieka algas, kā arī maksātas darba devējam.
Sociālās apdrošināšanas iemaksas (INPS)
-
Pensionēšanās sistēma: Darba ņēmējiem ir jāveic iemaksas pensiju sistēmā, kas tiek aprēķinātas atkarībā no viņu darba algas.
-
Slimības apdrošināšana: Darba ņēmējiem ir jāveic iemaksas slimību apdrošināšanai, kas sniedz tiesības uz slimības atvaļinājumu un pabalstiem.
-
Bezdarbnieka apdrošināšana: Itālijas darba ņēmējiem tiek nodrošināta bezdarbnieka apdrošināšana, kuras izmaksas sedz gan darbinieks, gan darba devējs.
Sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek aprēķinātas, pamatojoties uz darbinieka bruto ienākumiem, un to apmērs ir aptuveni 30% no algas (darba devējs un darbinieks kopā maksā šo summu, dalot to proporcijās).
3. PVN (Pad Value Added – IVA)
Itālija piemēro Pievienotās vērtības nodokli (Pvn - IVA), kas tiek piemērots lielākajai daļai preču un pakalpojumu. Pamatlikme ir 22%. Tomēr ir arī samazinātas likmes, piemēram:
-
10% – par konkrētiem produktiem un pakalpojumiem (piemēram, restorāniem, viesnīcām un daudziem veselības pakalpojumiem).
-
4% – par pirmās nepieciešamības precēm, piemēram, pārtiku, zālēm un grāmatām.
4. Uzņēmumu ienākuma nodoklis (IRES)
Itālijas uzņēmumiem tiek piemērots Uzņēmumu ienākuma nodoklis (Imposta sul Reddito delle Società – IRES), kas tiek aprēķināts, pamatojoties uz uzņēmuma peļņu. Šī nodokļa likme ir 24% uz uzņēmumu ienākumiem. Tāpat ir iespēja iegūt atvieglojumus, ja uzņēmums atbilst īpašiem kritērijiem, piemēram, maziem un vidējiem uzņēmumiem.
5. Reģionālie un pašvaldību nodokļi
Papildus federālajiem nodokļiem Itālijā pastāv arī reģionālie un pašvaldību nodokļi:
-
Reģionālie ienākuma nodokļi: Tie ir papildus nodokļi, kurus iekasē katrs reģions atkarībā no vietējām vajadzībām. Parasti tie ir nelielāki nekā federālie nodokļi, taču tie var būt līdz 3% no ienākumiem.
-
Pašvaldību ienākuma nodokļi: Atsevišķas pašvaldības var noteikt savus ienākuma nodokļus, kas tiek piemēroti no darbinieka ienākumiem.
6. Citas nodokļu formas
-
Nodokļi uz kapitāla pieaugumu: Tiek piemērots nodoklis uz ieguldījumiem un kapitāla pieaugumu (piemēram, no akciju vai obligāciju tirdzniecības). Tas ir 26%.
-
Transporta nodoklis: Tas ir arī papildus nodoklis, kas tiek piemērots transportlīdzekļiem, kuru vērtība ir saistīta ar to veidu un reģistrēšanu.
7. Nodokļu deklarācijas un maksājumi
Itālijā nodokļu deklarācijas jāiesniedz katru gadu līdz 15. jūnijam par iepriekšējo gadu. Tā var tikt iesniegta elektroniski vai papīra formātā.
Valsts ieņēmumu aģentūra - www.agenziaentrate.gov.it
Sociālās drošības veidi Itālijā
-
Pensiju apdrošināšana (Pensione)
-
Pensijas apdrošināšana nodrošina iztiku pēc pensionēšanās. Itālijā pensijas tiek izmaksātas atbilstoši darba ņēmēja veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas ir saistītas ar viņa darba stāžu un ienākumiem.
-
Pensiju apdrošināšana tiek finansēta ar darbinieka un darba devēja iemaksām, kā arī ar valsts finansējumu.
-
Slimības apdrošināšana (Malattia)
-
Slimības apdrošināšana Itālijā nodrošina pabalstus darbiniekiem, kas zaudējuši darba spējas slimības dēļ. Slimības pabalsta apmērs ir atkarīgs no darba ņēmēja algas un sociālās apdrošināšanas iemaksām.
-
Darba ņēmējs var saņemt slimības atvaļinājumu un pabalstus, kas segs daļu no viņa ienākumiem slimības laikā.
-
Bezdarbnieka apdrošināšana (Disoccupazione)
-
Bezdarbnieka apdrošināšana Itālijā nodrošina pabalstus personām, kas ir zaudējušas darbu un reģistrējušās kā bezdarbnieki. Bezdarbnieka pabalsts tiek aprēķināts, ņemot vērā darba ņēmēja iepriekšējo ienākumu līmeni un darba stāžu.
-
Bezdarbniekiem ir jāpiesakās bezdarbnieka pabalstam vietējā INPS nodaļā vai tiešsaistē.
-
Invaliditātes apdrošināšana (Invalidità)
-
Invaliditātes apdrošināšana nodrošina atbalstu cilvēkiem, kas zaudējuši darba spējas invaliditātes dēļ. Invaliditātes pabalsti tiek piešķirti, ja persona atbilst noteiktiem invaliditātes kritērijiem.
-
Pabalsts tiek aprēķināts, ņemot vērā invaliditātes līmeni un darba stāžu.
-
Darba negadījumu apdrošināšana (Infortuni sul Lavoro)
-
Darba negadījumu apdrošināšana sedz izdevumus, kas saistīti ar traumām un invaliditāti, kas radušās darba laikā. Tā ietver arī medicīniskos izdevumus un kompensācijas par darba nespēju, kas radušies darba negadījuma rezultātā.
-
Šī apdrošināšana ir obligāta visiem darbiniekiem.
-
Ģimenes un bērnu pabalsti (Famiglia e Bambini)
-
Itālijas sociālās drošības sistēma piedāvā arī pabalstus ģimenēm ar bērniem, tostarp bērnu piedzimšanas pabalstus un ģimenes atbalstu zemu ienākumu līmeņa ģimenēm.
-
Papildus valsts piedāvātajiem pabalstiem, reģionālās valdības var piedāvāt papildu atbalstu.
-
Maternitātes un tēva atvaļinājumi (Maternità e Paternità)
-
Maternitātes atvaļinājums tiek apmaksāts sievietēm, kas ir dzemdējušas vai pieņēmušas bērnu. Tēviem ir tiesības arī uz tēva atvaļinājumu.
-
Apmērs un ilgums ir atkarīgs no darba ņēmēja darba stāža un darba līguma.
Kā reģistrēties Sociālajā apdrošināšanā?
Lai piedalītos sociālās apdrošināšanas sistēmā, jums ir nepieciešams iegūt sociālās apdrošināšanas numuru (Codice Fiscale). Tas ir nepieciešams gan darba ņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, lai veiktu iemaksas un piekļūtu pakalpojumiem.
-
Ja esat darba ņēmējs:
-
Ja esat pašnodarbināta persona:
-
Pašnodarbinātajām personām ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas pašiem. Reģistrāciju var veikt, vēršoties pie INPS un izvēloties piemērotu sociālās apdrošināšanas plānu.
-
Pašnodarbinātām personām ir jāveic iemaksas atbilstoši to ienākumiem.
Kā saņemt veselības aprūpi Itālijā?
Reģistrējoties Itālijas sociālās apdrošināšanas sistēmā un saņemot Codice Fiscale (sociālās apdrošināšanas numuru), jūs iegūsiet piekļuvi valsts veselības aprūpes sistēmai Servizio Sanitario Nazionale (SSN).
-
Veselības apdrošināšana tiek piedāvāta visiem, kas ir sociāli apdrošināti, un to var izmantot, lai apmeklētu ģimenes ārstu, saņemtu konsultācijas, izmeklējumus un ārstēšanu valsts slimnīcās un klīnikās.
-
Veselības apdrošināšana Itālijā tiek finansēta ar sociālās apdrošināšanas iemaksām.