APMEKLĒJUMA DATUMU PĀRCELŠANAS GRAFIKS
BEZDARBNIEKA STATUSA IEGŪŠANA
Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

Darba vietu saglabāšanu un nodarbinātības dienestu stiprināšanu izvirza par prioritātēm Nodarbinātības samitā Prāgā

 
Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu rīcībai jābūt vērstai uz valsts nodarbinātības dienestu efektivitātes uzlabošanu, katram indivīdam jāsaņem savlaicīgi un efektīvi aktīvās nodarbinātības pasākumi un dalībvalstu un sociālo partneru darbībai jābūt orientētai uz darba vietu saglabāšanu. Šie ir būtiskākie ierosinājumi, kas guva atbalstu š.g. 7.maijā Prāgā notikušajā Nodarbinātības samitā.

Samits, kurš tika veltīts krīzes ietekmei uz darba tirgu Eiropā tika organizēts Čehijas ES Padomes prezidentūras ietvaros un tajā piedalījās arī nākošās prezidējošās valstis Zviedrija un Spānija, kā arī darba devēju un arodbiedrību pārstāvji. Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) Nodarbinātības, sociālo lietu un vienlīdzīgu iespēju direktorāta informāciju, samita norises laikā tika izvirzītas vairākas nozīmīgas prioritātes, kas palīdzētu ierobežot krīzes ietekmi uz darba tirgu un veicinātu jaunu darba vietu radīšanu.

Proti, ES dalībvalstu un sociālo partneru darbībai jābūt orientētai uz darba vietu saglabāšanu, noturot pēc iespējas vairāk darbinieku savās darbavietās. Šim nolūkam var tikt piemērota darba stundu saīsināšanas politika, piesaistot ESF finansējumu un izmantojot iespēju pārkvalifikācijai.

Lielāks ieguldījums jāvelta uzņēmējdarbības attīstīšanai, jaunu darba vietu un draudzīgas darba vides radīšanai, kā arī pieļaujama darba izmaksu samazināšana (izņemot darba algas). Īpaša uzmanība jāvelta personāla pārkvalifikācijai un apmācībai.

Tāpat dalībvalstu rīcībai jābūt vērstai uz valsts nodarbinātības dienestu efektivitātes uzlabošanu. Katram indivīdam savlaicīgi un efektīvi jāiesaistās aktīvās nodarbinātības pasākumos, kuri piemēroti individuālām prasībām, īpaši orientējoties uz ilgtermiņa bezdarba un sociālās atstumtības nepieļaušanu. Šim nolūkam jānodrošina, ka katram bezdarbniekam pirmajās bezdarba nedēļās un mēnešos ir pieejamas intensīvas konsultācijas, apmācības un darba meklējuma iespējas. Katrai personai, kura zaudējusi darbu, un ikvienam darba meklētājam pēc iespējas ātrāk jāsaņem nodarbinātības dienestu palīdzība, lai atgrieztos darba tirgū, vai piemērota apmācība, īpaši bezdarbniekiem, kuri ir jaunāki par 24 gadiem.

Sadarbojoties ar sociālajiem partneriem jāorientējas uz darba piedāvājuma pieaugumu, tādejādi veicinot pieejamību nodarbinātībai un plašākam darba tirgum. To varētu veicināt efektīva aktīvā darba tirgus politika un sociālās aizsardzības sistēmas modernizācija saskaņā ar sociālās iekļaušanas principiem.

Dalībvalstīm intensīvāk jāstrādā pie prasmju uzlabošanos bezdarbniekiem visos līmeņos, ieskaitot mazkvalificētos un maznodrošinātos. Tāpat jāveicina jauniešu izpratne par izglītības nozīmi, lai viņi priekšlaicīgi nepamestu skolu un nenokļūtu bezdarbnieku rindās.

Arī Eiropas Komisijai (EK) sadarbībā ar dalībvalstīm un sociālajiem partneriem jāidentificē darba iespējas un jāapkopo nepieciešamās prasmes visā Eiropā, lai uzlabotu prognozes par darba tirgū nepieciešamajām profesijām un iemaņām.

Prāgas samitā izskanēja priekšlikumi, ka nepieciešamas novatoriskas pieejas no ES, dalībvalstu un sociālo partneru puses, kas palīdzētu bezdarbniekiem un jauniešiem uzsākt savu uzņēmējdarbību. Šim nolūkam būtu pilnībā jāizmanto ESF, Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Eiropas Investīciju bankas (EIB) finansiālie resursi. Tāpat EK, dalībvalstīm un sociālajiem partneriem jāveicina pieredzes un labās prakses apmaiņa par prognozēm un pārstrukturēšanās vadību.

Prāgas samitā gūtie priekšlikumi un secinājumi tiks izmantoti 13.-19.jūnijā paredzētajā Eiropas Padomes sanāksmē.

Sagatavoja:
Iveta Kancēna
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr. 67021808, Mob: 29466959
Aplūkot e-pastu

< Atpakaļ

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils
ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv