Maira Indriksone Valdemārpilī ar NVA atbalstu komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai izveidojusi veikalu "Ziedu Akcents", kas sniedz floristikas pakalpojumus. Viņa stāsta: “Pamata darbība ir floristika un floristikas pakalpojumi, grieztie ziedi, augi podiņos, dāvanas un to iesaiņošana, dekoratīvie materiāli, dažādi interjera priekšmeti, arī mājražotāju preces, suvenīri. Ļoti iecienīti ēdamie pušķi, kas mūsu pusē, iespējams, līdz šim nebija piedāvāti. Gatavojam dažādus-uzkodu, dārzeņu, augļu, saldumu, sāļos. Klienti zina, ka viņu vēlmi kopīgiem spēkiem ietērpsim gatavā rezultātā. Reizi pa reizei veikalā notiek meistarklases, telpas tiek izmantotas dažādiem pasākumiem un aktivitātēm, piemēram, telpas ir pārtapušas par māju kafejnīcu, rīkojām pankūku pasākumu, kas norisinājās visā Talsu novadā, dārzniecības kursus. Kopā ar Valdemārpils tūrisma informācijas centru sestdienās pilsētā klājam un dekorējam tējas galdu. Veikalā piedāvājām pasūtīt un izņemt maizīti, kas netālu tiek cepta. Piedāvājam plašas iespējas izpausties - kurš gan ir teicis, ka veikalam jābūt tikai ar funkciju pirkt un pārdot? Arī šeit ir dažādas variācijas, tikai jāprot saskatīt un jādarbojas. Man patīk radoši izpausties, nestāvēt uz vietas un pieņemt jaunus izaicinājumus.”

Pirms sava uzņēmuma izveidošanas Maira 14 gadus strādājusi pašvaldībā, vadot Valdemārpils Jaunatnes iniciatīvu centru “Sava vieta”, taču Covid-19 pandēmijas laikā sapratusi, ka nepieciešamas pārmaiņas. Tobrīd vēl bijusi neziņa, kā rīkoties, taču jau radusies vīzija par savu biznesu - atvērt Valdemārpilī ziedu veikalu, jo pilsētā tāda nav bijis.

Apņēmības pilna mērķtiecīgi virzīties uz pārmaiņām, viņa gadu pavadījusi, apgūstot floristiku Latvijas Tālmācības Profesionālajā Centrā, tad pametusi darbu, reģistrējusies bezdarbnieka statusā un pieteikusies LIAA Kuldīgas biznesa inkubatorā, papildus attālināti apmeklējot lekciju programmu Biznesa Vadības Koledžā, kā arī brīvprātīgi strādājot ziedu veikalā "Kreimenīte" Talsos, lai iemācītos teorētiskās zināšanas pielietot praksē.

“Svārstījos par labu savam biznesam un darba meklēšanai floristikas jomā. Vēlējos saprast - strādāt cita uzņēmumā vai tomēr veidot savu. Visbeidzot guvu iespēju piedalīties Nodarbinātības valsts aģentūras programmā "Pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai". Tas bija smagākais, bet vērtīgākais process: uzlikt uz papīra visas savas idejas, vērtības un sapņus, novērtēt savu biznesa ideju - vai tā būs dzīvotspējīga, vai saņems pozitīvu vērtējumu un dotāciju. NVA atbalsts bija būtisks un ļoti nozīmīgs idejas realizēšanā. Konsultants Valdis Mitenbergs iedziļinājās, ieteica, laboja un koriģēja, kā arī uzslavēja un uzmundrināja. Ļoti svarīgs, īpaši mazajiem uzņēmējiem, ir sākotnējais atbalsts – vienreizēja 5000 eiro dotācija un vēl pusgadu ikmēneša dotācijas 750 eiro apmērā. Finansiāli pirmais gads ir vissmagākais, bet ar NVA atbalstu tas bija jaudīgs.”

Maira teic, ka tikai saņēmusi pozitīvu vērtējumu savam biznesa plānam sākusi pa īstam apjaust, ka iecere realizēsies: “Man būs savs ziedu veikals! Veikala telpās ar vīru jau veicām remonta darbus, bet bija joprojām mazliet grūti noticēt, sajūsma mijās ar nedrošības sajūtu. Vai viss izdosies kā cerēts? Vai spēšu piesaistīt klientus? Vai pratīšu vadīt savu biznesu un sniegt floristikas pakalpojumus?”

Neļauties raizēm vai neticībai palīdzējuši potenciālie klienti, kas jau sākuši interesēties par floristes pakalpojumiem, un atbalsta vārdi, kad Maira sociālajos tīklos paziņojusi par savu biznesa ieceri. Klientus, protams, palīdzējis piesaistīt tas, ka uzņēmēja jau bija pazīstama vietējiem iedzīvotājiem, 20 gadus dzīvojot Valdemārpilī un no tiem 14 gadus aktīvi darbojoties sabiedriskajā dzīvē. Viņa stāsta: “Tā bija liela priekšrocība. Jaunus klientus, domāju, piesaista esošo klientu atsauksmes, ieteikumi un aktīva darbošanās sociālajos tīklos. Varu teikt droši, ka man ir vislabākie klienti, kuri mani lutina arī ar kārumiem, pateicības vārdiem un tējas naudu, kad uzskata, ka par pakalpojumu vai preci, prasu neadekvāti zemu cenu.”

Vaicāta, vai nācies saskarties ar grūtībām, veidojot uzņēmumu, Maira teic: “Protams, ir gan ilgas darba stundas, gan kuriozi, ķibeles, bet tos izdodas pārvarēt, un klients aiziet no veikala apmierināts. Uz lielākiem pasūtījumiem aicinu palīgā ģimenes locekļus. Vienmēr tiekam galā. Pirmais uzņēmējdarbības gads ir mazliet taustīšanās – ar klientu piesaisti, darba apjomu, grāmatvedību, jo visu daru pati. Bet labāku darbu nevaru iedomāties, jo daru to, kas patīk, un bizness nes rezultātus. Ideju ir daudz, jādarbojas un viss jāattīsta. Viegli ir darboties, jo tas ir sirdsdarbs. Sagādāt prieku un skaistas emocijas apkārtējiem,” uzskata uzņēmēja.

Savukārt tiem, kuri tikai plāno vai apsver izmantot NVA piedāvāto atbalstu, Maira novēl tikai un vienīgi izmantot šo iespēju: “Šeit nav ko zaudēt. Uzrakstītais biznesa plāns būs lielisks pamats, un labākais gandarījums par izcīnītu uzvaru ir darīt savu sirds darbu. Jo ticu, ka katra biznesa plāna ideja ikvienam ir svarīga. Un degt par savu ideju!”