Ziemeļlatvija

Vasaras brīvlaikā strādāt gribētāju vairāk nekā pieejamo darba vietu skaits  

27.06.2025

Inga Karpova 

Valkas novada Bērnu-jaunatnes sporta skolas direktore Inese Kāposte ir apmierināta ar 17 gadu vecā Artūra Aleksandra Beļakova paveikto darbu. Jaunietis jau otro gadu strādā Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajā programmā par skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā. FOTO: INESE KĀPOSTE

Valkas novada Bērnu-jaunatnes sporta skolas direktore Inese Kāposte ir apmierināta ar 17 gadu vecā Artūra Aleksandra Beļakova paveikto darbu. Jaunietis jau otro gadu strādā Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajā programmā par skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā.
FOTO: INESE KĀPOSTE

Vasaras brīvlaikā skolēni ne tikai atpūšas, uzkrājot enerģiju jaunajam mācību gadam, bet vairums meklē iespējas nopelnīt naudu kādam kārotam pirkumam. Daudzi skolu jaunieši ar nepacietību gaida meža velšu sezonas sākumu, lai dotos lasīt mellenes un gailenes. Taču vairums tomēr cer uz Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotā pasākuma "Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs" piedāvātajām iespējām. (..)

Atvaļinājumu laikā ir noderīgas katras darbarokas

Šogad jūnijā Valkas novada Bērnu-jaunatnes sporta skolā strādā 17 gadus vecais Valkas J. Cimzes ģimnāzijas skolnieks Artūrs Aleksandrs Beļakovs. Skolas direktore Inese Kāposte stāsta, ka jau trešo gadu atbalsta skolēnu nodarbinātības programmu, dodot iespēju kādam strādāt pilsētas stadionā, kur atrodas sporta skola.

"Šogad strādās divi jaunieši. Pērn arī bija divi. Pārsvarā viņi nodarbināti saimnieciskos darbos – teritorijas uzkopšanā, piepalīdz ikdienas darbos un pirms un pēc sacensībām sakopj tribīnes. Darot darbu, pusaudži mācās un gūst pieredzi. Mums katras darbarokas, īpaši vasarā, kad ir atvaļinājumu laiks, ir noderīgas un ar savu pienesumu," uzskata sporta skolas direktore. (..)

Jūnijā Valkas novada Kultūras pārvaldes Vides un reklāmas dizaina speciālistes Madaras Birčas vadībā strādā divas skolnieces. Pirmssvētku laikā viņas palīdzēja krāsot Līgo svētku dekorus un tos uzstādīt Valkas pilsētas teritorijā un pagastos. (..)

JAUNIEŠU UN VECĀKU PIEREDZE

Artūrs, 17 gadi:

– Strādāju jau otro gadu vasaras brīvlaikā. Man patīk stadionā trimerēt un pļaut zāli, bet nepatīk tīrīt bruģi. Tas ir garlaicīgs darbs. Pret mani izturas lieliski, visu paskaidro, ja ko nesaprotu vai neprotu. Pērn par nopelnīto naudu nopirku apģērbu un atliku naudu motocikla iegādei. Šogad nopelnīto tērēšu auto vadītāja apliecības iegūšanai.

Sanita, 20 gadi:

– Mācoties skolā, man skolēnu nodarbinātības programmas ietvaros bija iespēja pastrādāt vietējā bibliotēkā, lasītavā. Priecājos, jo baidījos, ka būs jāravē puķu dobes – skolas vecumā man šis darbs tik ļoti nepatika. Toties bibliotēkā katru dienu ieradās cilvēki, kas lasīja žurnālus un laikrakstus. Mēs aprunājāmies ne tikai par grāmatām, bet arī par dzīvi. Tolaik vēl brīnījos par to, cik daudz cilvēku lasa presi, jo mēs – jaunieši – vairāk tomēr informāciju ieguvām interneta vidē. Strādājot bibliotēkā, sapratu, ka man patīk un izdodas darbs ar cilvēkiem. Centos būt laipna, izpalīdzīga un saprotoša. Esmu arī pati meklējusi darbu, un man tas izdevās.

Anete, 19 gadi:

– Skolas laikā man bija izdevība strādāt sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā. Darbs ilga no rīta līdz vēlam vakaram. Jā, bija grūti, reizēm tā sāpēja kājas, pat līdz asarām! Taču tikai tagad saprotu, ka esmu ieguvusi vērtīgu pieredzi – protu pie galda pieklājīgi apkalpot klientus, iemācījos strādāt ar kases aparātu. Saņēmusi algu, to iztērēju apģērbam un sen kārotām lietām. Vecāki atļāva nopelnīto tērēt tikai savām vajadzībām. Viņi pat lepojās ar mani, ka skolas laikā strādāju un izturēju ne tik vieglo darbu un garās darba stundas.

Aija, divu bērnu mamma:

– Tas ir apsveicami, ka mūsdienu jaunatnei ir iespējas vasaras brīvlaikā nopelnīt savu naudu, nevis pavadīt laiku, bezmērķīgi laiskojoties un neko nedarot. Ja viņi sūdzas, ka ir grūti strādāt, neklausos un nežēloju. Saviem bērniem ļauju nopelnīto tērēt, kā grib, iegādāties noderīgas lietas skolai. Parasti jau tiek nopirkts moderns apģērbs, noskatītā mugursoma un kārotās firmas botas. (..)