Logo "Kurzemes vārds"

Agrita Maniņa

Daudziem skolēniem vasaras brīvlaika atpūta sāksies tikai no jūlija, jo viņi iesaistījušies skolēnu nodarbinātības programmā. Gan Dienvidkurzemes novadā, gan Liepājā jaunieši dara dažādus palīgdarbus valsts līdzfinansētās darba vietās.

Mācās strādāt ar koku

Cīravas pagastā dzīvojošais Andris Elmārs Akots šogad pabeidza Dzērves pamatskolu un nodarbinātības programmā strādā līdz ar vasaras brīvlaika sākumu. Viņš pieņemts darbā Dienvidkurzemes novada Komunālās pārvaldes Aizputes nodaļā un dodas līdzi pārvaldes darbiniekiem uz vietām, kurās viņi strādā. Uz Kalvenes estrādi puisis aizbrauca, kad tur beigām tuvojās soliņu atjaunošana. Tiem bija pilnībā nomainītas dēļu virsmas, tikai vēl vajadzēja nozāģēt galus. Šo darbu skolniekam ierādīja strādnieks Ainars Putniņš.

Andris Elmārs pastāstīja, ka arī pērn strādāja vasaras brīvlaikā un kopā ar klasesbiedru uztaisīja divus galdus. Viena meistarošanā strādnieks viņiem palīdzējis, bet otru uztaisījuši patstāvīgi.

“Domāju, ka vasaras darbs ir labs veids, kā iemācīties strādāt ar koku. Pie viena darbs trenē pacietību,” jaunais strādnieks vērtēja. Par mēneša darbu viņš saņems minimālo algu. Uz jautājumu, kā plāno tērēt nopelnīto, atbildēja, ka par to nav domājis.

Šobrīd arī neesot svarīgi, kā izlietos algu: “Es esmu taupīgs, man vēl no iepriekšējās vasaras palikusi nauda, ko nopelnīju. Pagaidām man nav kvēla sapņa kaut ko nopirkt.”

Pamatskolas absolvents Andris Elmārs

Skolēnus gaida

Komunālās pārvaldes Aizputes nodaļas vadītājs Arnis Akots apstiprināja skolnieka teikto, ka jaunieši tiešām apgūst iemaņas strādāt ar koku. Šobrīd tas ir viens no aktuālajiem darbiem.

“Pirms gadiem īstenoja daudz vides projektu, kuros izmantoja koka pamatkonstrukcijas. Nu pienācis laiks, kad tās sāk brukt, un tas notiek masveidā,” vadītājs pastāstīja, ka jāstrādā dažādos objektos. Piemēram, Kazdangas parkā nomainīja kājas informācijas stendiem, ko vējš nolauza, daudzām kapsētām jāatjauno žogi un vārtiņi. Darba netrūkst Cīravas mežaparkā un citviet.

Dienvidkurzemes Komunālajā pārvaldē pa visām nodaļām strādā 60 skolēnu; Grobiņā – 14, Nīcā – 13, Priekulē – 18, Aizputē – 15. Brīvlaika trīs mēnešos būs nodarbināti kopā 180 jaunieši, taču skaitlis ir mazāks nekā pieprasījums pēc darba vietām.

“Mēs skolēnus uzņemam labprāt, jo viņi labi palīdz mazos darbos. Nodaļu vadītāji ar viņiem rēķinās un gaida,” stāsta Komunālās pārvaldes vadītāja vietnieks Andris Štolcs. Viņš novērojis, ka jaunie palīgi ir atsaucīgi un dažs par darbu izrādot lielāku interesi, nekā no viņa gaida. Tā nekad neesot bijis, ka kāds strādātu gariem zobiem. (..)

Strādā dažādās darbavietās

Arī Liepājas pašvaldība nav spējusi apmierināt pieprasījumu valsts nodarbinātības programmā.

Strādāt grib daudz vairāk skolēnu, nekā viņiem pilsēta var iedot darbu.

“Trīs brīvlaika mēnešos būs nodarbināti pavisam 136 jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem. Viņi strādā muzejā, Komunālajā pārvaldē, lielākā daļa ir palīgstrādnieki, iesaistīti labiekārtošanā, uzkopj teritoriju, puiši arī pļauj zāli,” uzskaita Aģentūras “Liepājas nodarbinātības projekti” vadītājs Vairis Šalms.

Viņš saka: ir vērts skolēnus pieņemt darbā, jo viņi strādā labi un jūtami palīdz darbiniekiem. Iestāžu vadītāji par jauniešiem atsaucoties labi. (..)