RichBerry izveidotāja Elīna Romašova ar uzņēmuma produkciju

Elīna Romašova no Jelgavas ar NVA pasākuma komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai atbalstu izveidojusi savu uzņēmumu RichBerry, kas nodarbojas ar ķirbju miltu un eļļas ražošanu. "Esmu radījusi vairākus bezglutēna miltu sausos maisījumus, piemēram, mafinu, cepumu, maizes mīklas pagatavošanai. Strādāju arī ar kailsēklu ķirbju sēklām," par savu biznesa ideju stāsta jaunā uzņēmēja: "Ar ēdienu gatavošanu un konditoreju aizrāvos, kad piedzima abi dēli. Vecākajam dēlam mazotnē atklāja vairāku pārtikas produktu nepanesamību, līdz ar to uzmanību veltīju tādu pārtikas produktu radīšanai, kas gandrīz nesatur alergēnus. Sausie ķirbju sēklu maisījumi ir veidoti tā, lai ikviens vienkāršā veidā var pagatavot veselīgu, gardu bezglutēna maltīti. Manis radītie produkti atšķiras ar augstu uzturvērtību - ķirbju sēklu milti satur daudz olbaltumvielu, šķiedrvielu, minerālvielu - dzelzi, cinku, magniju, kāliju. Cilvēki izvēlas manis radītos sausos maisījumus, jo tie ir garšīgi, veselīgi un nesatur “baltos miltus”".

Elīnai ir divi maģistra grādi – mārketingā un pārtikas zinātnē. “Pirms pieteikšanās NVA atbalsta programmai, zināju, ka vēlos ražot veselīgu pārtiku, tādēļ studēju LLU Pārtikas Tehnoloģijas fakultātē, lai pati jau profesionālā līmenī varētu ražot pārtiku,” viņa pamato izglītības izvēli. Iepriekš Elīna strādājusi par projektu vadītāju poligrāfijā. Lielais darba apjoms prasījis pašdisciplīnu, precīzu plānošanu un ātru reaģēšanu. Visas šīs apgūtās iemaņas noderējušas, veidojot savu uzņēmumu. Darbs viņai paticis, taču vienmēr vēlējusies strādāt savā uzņēmumā. Iespēja NVA pasākuma komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai ietvaros saņemt finansiālu un konsultatīvu atbalstu mudinājusi sapni piepildīt, viņa atzīst: "Lai uzsāktu biznesu un izveidotu ražotni, ir nepieciešami līdzekļi iekārtu iegādei, telpām ražošanas vajadzībām. “

Jaunā uzņēmēja pieteikusies NVA programmai, izstrādājusi biznesa plānu savas idejas īstenošanai. Tā izveidē un sagatavošanā NVA atbalstīja Elīnu, piesaistot konsultantu, kurš palīdzēja biznesa ieceri aprakstīt, analizēt, pamatot un finansiāli pierādīt kā dzīvotspējīgu. Iesniegto plānu vērtēja eksperts, nosakot biznesa idejas dzīvotspēju. Viens no nosacījumiem, veidojot biznesa plānu, bijis iegūt potenciālo klientu apliecinājumus, ka viņi būtu gatavi sadarbībai nākotnē, Elīna stāsta: "Ja sākumā domāju, kā būs “pārdot” ideju par nākotnes produkciju jau reālam klientam, mazumtirdzniecības veikaliem, tad vēlāk šis nosacījums ļoti nāca par labu. Iepriekš uzrunātie klienti mani jau pazina un salīdzinoši īsā laikā pēc ražošanas uzsākšanas bija gatavi sadarboties."

Par savu lielāko uzņēmējdarbības veiksmi viņa uzskata sadarbību ar vairumtirgotāju Gemoss, kas šobrīd produkciju izplata visā Latvijā gan mazajos veikalos, gan tirdzniecības ķēdēs. Tuvākais lielais mērķis uzņēmējai ir attīstīt produkciju eksportam, tāpat arī nākotnē viņa plāno turpināt radīt arvien jaunus, veselīgus un gardus produktus.

Tiem, kas vēl tikai apsver domu izmantot NVA atbalstu komercdarbībai vai pašnodarbinātības uzsākšanai, Elīna iesaka pieteikties, rakstīt biznesa plānu un darīt: "Ja ir tā sajūta, ka vēlies savu uzņēmumu vai strādāt sev, tad tā nepazūd. Tāda atbalsta iespēja, kādu piedāvā NVA, ir jāizmanto. Savā ziņā ir grūti „izkāpt” no savas komforta zonas, bet, ja to izdara, paveras daudzi jauni apvāršņi un parādās daudzas jaunas iespējas, kur attīstīties."