Izglītība ir svarīga! Latvijā ikvienam ir tiesības uz izglītību. Tā palīdzēs Jums un Jūsu bērniem atrast darbu, kurš patīk un kurā varat izmantot savas spējas un prasmes.

Visiem bērniem ir tiesības uz bezmaksas pamatizglītību un vidējo izglītību. Nepilngadīgajiem patvēruma meklētājiem, bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu tiek nodrošinātas iespējas iegūt izglītību valsts valodā valsts vai pašvaldības izglītības iestādēs.

Bērnudārzs un bērnu dienas aprūpes centri

Ja ir iespējams, sūtiet savus bērnus vecumā no 1,5 līdz 5 gadiem uz bērnudārzu – tas palīdzēs viņiem attīstīties, sadraudzēties ar vietējiem bērniem un spēlējoties apgūt valodu. Jo labāk bērni pratīs valodu, jo vieglāk būs mācīties skolā.

Kad būsiet ieguvuši bēgļa vai alternatīvo statusu, sazinieties ar pašvaldību vai konkrēto bērnudārzu par iespējām sūtīt bērnus bērnudārzā.

Par savu vēlmi sūtīt bērnus bērnudārzā informējiet pēc iespējas ātrāk. Latvijā lielākajās pašvaldībās uz vietām pašvaldības bērnudārzos mēdz būt rindas, tāpēc iesakām bērnu pieteikt bērnudārzā uzreiz pēc dzimšanas vai pēc iespējas agrāk.

No piecu gadu vecuma pirmsskolas izglītība ir obligāta. Tā ir domāta, lai sagatavotu bērnu skolai. Vecāku pienākums ir pieteikt savu bērnu bērnudārzā vai skolā, lai šo izglītību iegūtu.

Pamatizglītība

Pamatizglītības ieguve visiem bērniem Latvijā ir obligāta. To iegūst mācoties no 1.klases līdz 9.klasei, vai pamatizglītības ieguvi turpinot līdz 18 gadu vecumam.

Pamatizglītību var iegūt pamatskolās un vidusskolās, daļēja pamatizglītības programmas apguve tiek nodrošināta sākumskolās (1.-4.klase vai 1.-6.klase).

Pieaugušie pamatizglītību var iegūt, mācoties vakara (maiņu), neklātienes vai tālmācības izglītības programmās. Informāciju par Rīgas skolām, kurās to var apgūt, saņemsiet Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā Krišjāņa Valdemāra ielā 5; telefona numuri: 67026678; 67026816. Ja dzīvojat citā Latvijas pilsētā, vaicājiet informāciju savā pašvaldībā.

Mācību grāmatas skolēniem nodrošina skola. Vecāki savus skolēnus iespēju robežās nodrošina ar individuālajiem mācību piederumiem – rakstāmpiederumiem, krāsām, apģērbu, tai skaitā skolas formu, apaviem u.c.

Lūdziet sociālo mentoru palīdzību, lai pieteiktu bērnu skolai.

Parasti ir nepieciešams iesniegt dažādus dokumentus – vecāku iesniegumu, iepriekš iegūtās izglītības apliecinošu dokumentu, bērna pasi vai dzimšanas apliecību, vecāku identitātes dokumentus, bērna medicīnisko karti.

Ja Jūsu bērns ir gājis skolā, bet Jums nav dokumentu, kas to apliecinātu, skola noteiks bērna izglītības līmeni.

Ja Jūsu bērns nerunā latviešu valodā, skola nodrošina latviešu valodas papildu nodarbības.

Vidējā izglītība

Pēc pamatizglītības apguves nav obligāti turpināt mācīties, taču, lai spētu konkurēt darba tirgū, vēlams mācības turpināt. Ja Jums ir apliecība par pamatizglītību, varat turpināt mācības vidusskolā vai profesionālās izglītības skolā.

Varat brīvi izvēlēties, kurā pilsētā, skolā un studiju virzienā gribat mācības turpināt.

Vidusskolā var iegūt vispārējo vidējo izglītību. Vispārējās vidējās izglītības programmai ir vairāki virzieni – vispārējais; humanitārais un sociālais; matemātikas, dabaszinātņu un tehnikas, profesionāli orientētais virziens. Pēc vispārējās vidējās izglītības iegūšanas varēsiet studēt augstskolā.

Ja izvēlaties profesionālās izglītības skolu, varēsiet apgūt kādu profesiju. Daudzās profesionālās izglītības skolās vienlaikus ar profesionālās izglītības programmas apguvi iespējams iegūt arī vispārējo izglītību. Pēc šīs skolas beigšanas varēsiet, vai nu strādāt iegūtajā profesijā vai turpināt mācības.

Pēc profesionālās vidējās izglītības iegūšanas varēsiet studēt augstskolā izvēlētajā profesionālajā jomā vai arī studēt jebkurā citā augstskolā un jomā.

Augstākā izglītība

Ja esat ieguvis vispārējo vai profesionālo vidējo izglītību, un Jums ir pietiekami finanšu līdzekļi, varat studēt augstskolā. Studijās var iegūt akadēmisko vai profesionālo bakalaura, maģistra vai doktora grādu.

Studijas Latvijas augstskolās ārvalstniekiem, tai skaitā bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu, ir par maksu.

Augstskolās ir arī studiju programmas angļu valodā.

Pieaugušo izglītība

Latvijā pieaugušie var mācīties, lai iegūtu jaunu profesiju vai pabeigtu savu izglītību.

Pieaugušie var mācīties to pašu, ko mācās jaunieši. Viņi var studēt augstskolās, iegūt profesionālo izglītību, vidusskolas izglītību vai pamatskolas izglītību.

Vidusskolas vai pamatskolas izglītību pieaugušie var apgūt vakara (maiņu) skolās. Mācības tajās notiek galvenokārt vakaros. Tas nozīmē, ka pa dienu var strādāt un vakaros mācīties.

Mācīties un iegūt pamata un vidējo izglītību iespējams arī tālmācībā. Tas nozīmē, ka varēsiet mācīties mājās Jums ērtā laikā, izmantojot tiešsaistes nodarbības un e-vides kursus.

Arī augstskolās ir studiju kursi, kuri notiek vakaros vai brīvdienās, kā arī tālmācības kursi.

Pieaugušie var apgūt jaunas zināšanas arī dažāda veida interešu izglītības kursos. Tie var būt, piemēram, valodu kursi, kulinārijas kursi, sporta vai deju nodarbības. Kursi parasti ir maksas, taču ir iespējams atrast arī bezmaksas piedāvājumus.

Ja esat bezdarbnieks, vērsieties NVA, kur ir iespējams bez maksas apmeklēt kursus un apgūt jaunu profesiju vai papildināt esošās zināšanas, lai spētu atgriezties darba tirgū.

Jūsu agrāk iegūtās izglītības atzīšana

Ja Jums ir līdzi dokumenti, kas apliecina ārvalstīs iegūto akadēmisko vai profesionālo izglītību, vēlams veikt izglītības dokumentu atzīšanu. Tad Jums būs vieglāk konkurēt darba tirgū vai turpināt mācības. Par izglītības dokumentu atzīšanu interesējieties Akadēmiskajā informācijas centrā.

Akadēmiskās informācijas centrs

Dzirnavu iela 16, 3. stāvs, Rīga

Tel: 67225155

e-pasts: aic@aic.lv