Jaunumi
Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone

Šogad Nodarbinātības valsts aģentūrai (NVA) aprit 30 gadi.

1991.gada 17.aprīlī saistībā ar tautsaimniecības pāreju uz tirgus attiecībām un nepieciešamību atjaunotajā Latvijas Republikā īstenot vienotu valsts iedzīvotāju nodarbinātības un bezdarbnieku sociālās aizsardzības politiku Latvijas Republikas Ministru padome pieņēma lēmumu Ekonomikas ministrijas sastāvā izveidot Iedzīvotāju nodarbinātības departamentu. Jaunas valsts pārvaldes struktūras uzdevums bija nodrošināt bezdarbnieku profesionālo apmācību, pārkvalifikāciju, atbalstu darba meklēšanā  un sociālo aizsardzību. 1992.gada janvārī Labklājības ministrijas pārraudzībā tika izveidots Nodarbinātības valsts dienests (NVD) kā Ekonomikas ministrijas Iedzīvotāju nodarbinātības departamenta tiesību pārņēmējs. NVD sastāvā ietilpa Rīgas, Daugavpils un Liepājas nodarbinātības centri, kā arī 25 valsts rajonu nodarbinātības nodaļas.

1992.gada 29.janvārī NVD tika reģistrēts pirmais darba meklētājs, kuram piešķīra bezdarbnieka statusu. 1992.gada beigās valstī bija reģistrēti jau 31,3 tūkstoši, bet 1993.gadā - 109,8 tūkstoši bezdarbnieku. Pieaugot bezdarbnieku skaitam, jauni dienesta biroji uzsāka darbu Olainē, Siguldā, Līvānos, Aizputē un Smiltenē.

NVD pirmais direktors Sergejs Blaževičs atceras: “Viss sākas vēl pusotru gadu pirms dienesta dibināšanas, kad sakarā ar paredzēto pāreju no plānveida ekonomikas uz tirgus ekonomiku bija sagaidāms, ka ievērojams cilvēku skaits īslaicīgi zaudēs darbu. 1989.gada oktobrī es un mans vietnieks L.Rubenis sagatavojām un iesniedzām Tautas frontes centrā pirmo Latvijas nodarbinātības likuma projektu. Pēc likumprojekta izskatīšanas tas tika iesniegts Ministru Padomē.  Likuma projekts tika precizēts, nodots Saeimai un vēlāk arī pieņemts.  Paralēli likuma izskatīšanai un apstiprināšanai norisinājās darbi pie likuma projektā paredzēto procesu sakārtošanas un saistošo dokumentu izstrādes.”

Lai paaugstinātu darba meklētāju konkurētspēju darba tirgū, jau pirmajos NVD darbības gados vairāki tūkstoši bezdarbnieku tika iesaistīti profesionālās apmācības un pārkvalificēšanas kursos, kā arī aktīvās nodarbinātības pasākumos – algotos pagaidu sabiedriskajos darbos. Lai bezdarbnieki un darba meklētāji saņemtu kvalitatīvu un laika prasībām atbilstošu  atbalstu, noritēja intensīva NVD darbinieku apmācība, bet 62 speciālisti savu kvalifikāciju paaugstināja, mācoties ārvalstīs un pārņemot ārzemju kolēģu iekrāto pieredzi.

NVD pirmais direktors S.Blaževičs: “Pirmie dienesta darbības gadi bija īpaši interesanti un izaicinājumiem pilni. Sākās darba meklētāju reģistrācija, bezdarbnieku statusu piešķiršana un bezdarbnieku pabalstu izmaksa. Šajā periodā sākās aktīva sadarbība ar ārzemju kolēģiem no Vācijas, Zviedrijas, Dānijas, ASV, Lielbritānijas un Ungārijas, pārņemot citu valstu darbības pieredzi.”

Latvija atjaunoja arī savu dalību Starptautiskajā darba organizācijā (International Labor Organization), ratificējot un izpildot tās konvencijas. NVD regulāri sāka sniegt informāciju Starptautiskajai darba organizācijai par darba tirgus un bezdarba situāciju Latvijā, radot iespēju starptautiski salīdzināt Latvijas ekonomiskos rādītājus ar citām valstīm.

2001.gada maijā NVD iestājās Pasaules publisko nodarbinātības dienestu asociācijā - The World Association of Public Employment Services (WAPES). Dalība šajā organizācijā sniedza iespēju regulāri iegūt aktuālāko informāciju par nodarbinātības jautājumiem un to risināšanu pasaulē, kā arī veicināja sadarbību starp dažādu valstu nodarbinātības dienestiem.

2003.gada 1.oktobrī Nodarbinātības valsts dienests ar Ministru kabineta lēmumu tika pārveidots par Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA), kas sastāvēja no pārvaldes, 28 filiālēm un 31 sektora.

2004.gadā, Latvijai kļūstot par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, NVA pievienojās ES un Eiropas ekonomiskās zonas valstu nodarbinātības dienestu sadarbības tīklam EURES (European Employment Services). Līdz ar Latvijas iestāšanos ES būtiski paplašinājās NVA funkcijas, tostarp tika uzsākta Eiropas Savienības struktūrfondu projektu īstenošana.

2007.gada 1.septembrī aģentūrai tika pievienota Profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūra un izveidota struktūrvienība, kas nodrošina karjeras konsultāciju sniegšanu izglītības un profesijas izvēles jautājumos. Līdz ar to tika izveidota vienas pieturas aģentūra - bezdarbnieki un darba meklētāji nodarbinātības un karjeras pakalpojumus varēja saņemt vienkopus.

2012.gadā Labklājības ministrija secinājusi, ka NVA darbība atbilst tiešās pārvaldes iestādes un nevis publiskās aģentūras statusam. Tika izstrādāts jauns NVA nolikums, lai noteiktu, ka NVA ir tiešās pārvaldes iestāde. Nolikumā paredzēts, ka iestādes nosaukums netiek mainīts. 2013.gada 1.janvārī spēkā stājās jaunie Ministru kabineta noteikumi, kas noteica, ka NVA ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās valsts pārvaldes iestāde.

Lai vienotas Eiropas nodarbinātības stratēģijas ietvaros veicinātu nodarbinātības dienestu pakalpojumu efektivitāti, 2014. gadā ar Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes lēmumu par ciešāku nodarbinātības dienestu sadarbību tika izveidots ES dalībvalstu nodarbinātības dienestu tīkls - European network of Public Employment Services (PES), kura sastāvā aktīvi darbojas NVA.

S.Blaževičs: “Šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūrai gan tehniskā nodrošinājuma, gan cilvēkresursu ziņā ir daudz lielākas iespējas, nekā tās bija deviņdesmitajos gados, arī jautājumu loks, ar ko strādā aģentūra, ir daudz plašāks. Gribētos novēlēt aģentūrai ne uz mirkli neapstāties tās attīstībā un atcerēties, ka aģentūra ir svarīgs instruments darba meklētāju un uzņēmēju sadarbībā.”

Šodien NVA ir izveidots teritoriāls klientu apkalpošanas struktūrvienību tīkls, ko veido 25 filiāles un tām pakārtotie klientu apkalpošanas centri. Šodien NVA ne tikai reģistrē, uzskaita, apmāca un nodarbina bezdarbniekus un darba meklētājus, bet sniedz daudzus un dažādus nodarbinātības pakalpojumus plašam klientu lokam. NVA piedāvājuma klāstā vakanču reģistrēšana un darba devējiem vajadzīgo darbinieku atlase, viena no plašākajām valstī CV un vakanču datu bāzēm – NVA CV un vakanču portāls, Darba informācijas kabinetu pakalpojumi, karjeras konsultācijas, reģionālās mobilitātes veicināšana, dažādi mācību un nodarbinātības pasākumi, atbalsts komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, skolēnu darbs vasaras brīvlaikā, palīdzība bezdarbniekiem, kuriem iekļauties darba tirgū traucē atkarības, darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzēju licencēšana un uzraudzība, pārrobežu sadarbība, konsultēšana par darba un mācību iespējām Eiropas Savienībā. NVA, attīstot un pilnveidojot e-pakalpojumus, izveidoja pašapkalpošanās portālu plašam lietotāju lokam, ik gadu tiek izstrādātas un lietotājiem e-vidē pieejamas darba tirgus attīstības īstermiņa prognozes. Šodien daudzi NVA pakalpojumi, pasākumi un akcijas pieejamas attālināti, turklāt ne vien pašapkalpošanās portālā, bet arī sociālajos tīklos, kur tiek rīkoti tādi darba devēju un darba meklētāju satikšanās pasākumi kā tiešsaistes darba iespēju dienas, EURES tiešsaistes darba diena "Darbs un karjera Latvijā", "Karjeras dienas darba meklētājiem", aktuālajiem nodarbinātības tēmām veltītas konferences un citi pasākumi.

NVA piedalās starptautisku sadarbības līgumu projektu izstrādē un īstenošanā, pārstāv mūsu valsti, darbojoties ne vien Eiropas Savienības dalībvalstu nodarbinātības dienestu tīklā (PES) un Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), bet arī Baltijas valstu nodarbinātības dienestu sadarbības līguma ietvaros.  

30 gadu laikā NVA direktori bija Sergejs Blaževičs (1991. - 1997.), Andris Siliņš (1997. - 2000.), Alvis Vītols (2000. - 2004.), Ringolds Beinarovičs (2004. - 2008.), Baiba Paševica (2008.- 2012.), Inese Kalvāne  (2012.- 2016.). No 2016.gada NVA direktore ir Evita Simsone.

NVA direktore Evita Simsone: “Jau 30 gadu garumā, attīstoties laikam līdzi, pastāv Nodarbinātības valsts aģentūra, lai strādātu  iedzīvotāju un valsts labā.   Šajos gados esam kļuvuši par mūsdienīgu, uz klientu orientētu valsts institūciju. Mēs aktīvi sadarbojamies ar citu Eiropas valstu nodarbinātības dienestiem, lai, savstarpēji mācoties, pilnveidotu savus pakalpojumus atbilstoši labākajiem pasaules standartiem. Lielu uzmanību veltam nākotnes darba tirgus prognozēm, lai savlaicīgi sagatavotos tām pārmaiņām, kas mūs sagaida nākotnē. Nozīmīgs darbs tiek veikts remigrācijas atbalstam.

Aģentūras vadīšanas stafeti es pārņēmu 2016.gadā. Toreiz, situācijā, kad bezdarba līmenis samazinājās, bet reģistrēto darba vietu skaits pieauga, prioritāri svarīgi bija attīstīt sadarbību ar darba devējiem un sniegt atbalstu to mērķa grupu pārstāvjiem, kuriem atgriezties darba tirgū bija grūtāk nekā citiem - bezdarbniekiem ar invaliditāti,  cilvēkiem vecumā virs 50 gadiem, ilgstošajiem bezdarbniekiem. Taču 2020.gadā dzīve ieviesa savas korekcijas, un, līdzīgi kā 2008. gadā, mums sava darbība bija operatīvi jāpārskata un jāpielāgo krīzes apstākļiem, ko izraisīja  Covid-19 pandēmija. Krīze mums daudz ko ir liegusi, bet tā ir pavērusi arī jaunas iespējas un daudzus procesus paātrinājusi. Vairākus pakalpojumus mēs operatīvi pārveidojām un pielāgojām e-videi, tostarp vakanču gadatirgiem, akcijām un vairākiem pasākumiem izstrādājām un īstenojām  tiešsaistes formātus. Ātri izstrādājām un ieviesām jaunus atbalsta pasākumus krīzes seku pārvarēšanai. Mēs būtiski paplašinājām mācību iespējas starptautiskajās tiešsaistes izglītības platformās, īpašu uzmanību pievēršot šobrīd un nākotnē darba tirgū pieprasīto digitālo prasmju apguves iespējām. Un, savā ziņā, tas ir simboliski, ka tieši jubilejas nedēļā mēs parakstām memorandu ar digitālo milzi Google par atbalstu digitālo prasmju apguvē.

Šī ir pirmā reize NVA vēsturē, kad iestādes gadskārtu svinam attālināti, taču tas nevar mazināt svētku noskaņojumu, mūsu lepnumu par savu darbu un aģentūras vēsturi. Mācoties no pagātnes, mums jābūt gataviem reaģēt uz aizvien jauniem pavērsieniem – arī tādiem, kurus šobrīd mēs nevaram pat prognozēt. Mūsu vēsture un 30 gados iekrātā pieredze ir pamats mūsu ceļam uz nākotni.

Paldies visiem kolēģiem, gan esošajiem, gan bijušajiem, par darbu, īstenojot mūsu kopīgos mērķus. Nodarbinātības valsts aģentūras vārdā vēlos arī teikt lielu paldies par aktīvu un auglīgu sadarbību Valsts prezidentam, Saeimai, valdībai, valsts un pašvaldību institūcijām, nevalstiskajām organizācijām, visiem mūsu sadarbības partneriem! Mūsu vērtības ir Profesionalitāte, Efektivitāte, Atbildība, Sadarbība.

Sveicu jūs visus NVA dzimšanas dienā!”