Jauniešiem Jauniešu prasmju diena Jaunumi
15.jūlijs – Pasaules jauniešu prasmju diena

Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja 2014. gadā pasludināja 15. jūliju par Pasaules jauniešu prasmju dienu, lai uzsvērtu prasmju apguves stratēģisko nozīmi un  nepieciešamību nodrošināt jauniešiem prasmes nodarbinātībai, pienācīgam darbam un uzņēmējdarbībai. Šogad Pasaules jauniešu prasmju dienas tēma ir skolotāju, pasniedzēju un jauniešu prasmju veidošana mainīgajai nākotnei.

Ir ļoti svarīgi savlaicīgi, jau skolas gados, sagatavot jauniešus profesionālajai dzīvei, palīdzēt viņiem iegūt pirmās darba prasmes un praktisku priekšstatu par darba tirgu, lai viņi varētu jau zinošāk un mērķtiecīgāk plānot savu profesionālo karjeru nākotnē. Sava veida darba skola, kurā skolēni apgūst ļoti svarīgas praktiska darba prasmes, bet  darba devēji kļūst par jauniešu skolotājiem darba iemaņu un darba pieredzes iegūšanā, ir  Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sadarbībā ar darba devējiem īstenotais vasaras nodarbinātības pasākums.

Skolēni strādā veikalos, ēdināšanas uzņēmumos, birojos, kultūras iestādēs, lauksaimniecībā, pašvaldībās un citās darba vietās.  Gluži kā pieaugušajiem darba ņēmējiem arī skolēniem ir savstarpēji jākonkurē, jāpiedalās darba devēju rīkotajās atlasēs, jāprot pārliecināt par savu atbilstību izvēlētajam darbam un spējām veikt darba pienākumus. Viņi iegūst gan darba, gan darba meklēšanas iemaņas, iemācās, kā ir jāmeklē darbs, jāraksta CV un jārunā darba intervijā, kas ir konkurence darba tirgū, darba vide, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba tiesiskās attiecības.

Visvairāk darba vietu skolēniem darba devēji šovasar piedāvā tādās tautsaimniecības nozarēs kā vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, valsts pārvaldes un aizsardzība, izmitināšana un ēdināšanas pasākumi, apstrādes rūpniecība, citi pakalpojumi.  Darba prasmes skolēni apgūst, strādājot tādās profesijās kā, piemēram,  arhīvists,  bibliotekārs, biroja administrators, datu ievades operators, klientu apkalpošanas  speciālists, klientu apkalpotājs, labiekārtošanas strādnieks,  muzeja krājuma glabātājs, palīgstrādnieks, pavāra palīgs, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, projektu asistents, sezonas strādnieks, skolotāja palīgs, sporta pasākuma organizators, tirdzniecības zāles darbinieks, tūrisma informācijas konsultants, veikala pārdevējs, virtuves darbinieks un daudzas citas.

Sadarbībā ar darba devējiem šogad vasaras nodarbinātības pasākumā plānots kopumā iesaistīt vairāk nekā 10 tūkstošus skolēnu. Darbam vasaras pirmajā mēnesī, jūnijā, 494 darba devēji skolēniem bija piedāvājuši 3 265 darba vietas, savukārt jūlijā, skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma otrajā mēnesī, 529 darba devēju izveidotajās darba vietās darba prasmju apguvi uzsākuši 2 799 skolēni.

Pasaules jaunatnes prasmju dienas zīmē Nodarbinātības valsts aģentūra sagatavoja un publicē skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma dalībnieku, jauniešu un viņu darba devēju, pieredzes stāstus.