NVA latviešu valodas kursos varat apgūt latviešu valodu bez starpniekvalodas vairākos valodu prasmju līmeņos (skat. Latviešu valodas prasmju līmeņi). Latviešu valodas kursi Jums ir bez maksas. Apmeklējot kursus, papildus bēgļa vai personas ar alternatīvo statusu pabalstam Jūs saņemsiet stipendiju 5 EUR par katru mācību dienu.

Ņemiet vērā, ka uz valodu kursiem var būt rindas. Tādā gadījumā gaidiet, līdz nodarbinātības konsultants ar Jums sazināsies un uzaicinās saņemt kuponu mācību uzsākšanai. Ja nesāksiet mācības piedāvātajā laikā, varat zaudēt savu vietu rindā uz kursiem.

Latviešu valodas nodarbības notiek nelielās grupās katru darbadienu 3–4 stundas. Katra valodas apakšlīmeņa kurss ilgst 120 akadēmiskās stundas, t.i., apmēram 6–8 nedēļas. Pabeidzot katra līmeņa kursu, dalībniekiem ir iespēja kārtot valsts apmaksātu latviešu valodas eksāmenu Valsts izglītības satura centrā. Tā ir iestāde, kura veic valsts valodas prasmju pārbaudi profesionālo un amata pienākumu veikšanai.

Pēc sekmīgi nokārtota latviešu valodas eksāmena iegūsiet latviešu valodas prasmes apliecību, kas darba devējam un izglītības iestādēm apliecinās Jūsu prasmi sazināties latviešu valodā.

Ieguldiet visas savas pūles, lai apgūtu latviešu valodu kursu laikā. Ja nebūsiet sekmīgi apguvis vienu valodas kursa līmeni, nevarēsiet pieteikties uz nākamo. Nebūs arī iespējams pieteikties atkārtoti uz tā paša līmeņa valodas kursiem.

Ja esat uzsācis apmeklēt kursus, Jums tie ir jāapmeklē regulāri un līdz kursu beigām. Pretējā gadījumā Jums būs jāatmaksā NVA iztērētā mācību maksa par kursiem un izmaksātā stipendija.

Ņemiet arī vērā to, ka, reģistrējoties NVA un iegūstot bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu, latviešu valodas apgūšana Jums ir obligāta, ja vēlaties saņemt valsts pabalstu bēglim vai personai ar alternatīvo statusu.

Lai sekmīgāk apgūtu valodu, aicinām Jūs izmantot iegūtās zināšanas ikdienā, sazinoties ar vietējiem iedzīvotājiem, kā arī papildināt tās, izmantojot pašmācības grāmatas un interneta resursus. Informāciju par latviešu valodas apguves iespējām meklējiet internetā, piemēram, informatīvajā tīmekļa vietnē trešo valstu pilsoņiem Latvijā. Ja esat patvēruma meklētāja statusā un dzīvojat Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā “Mucenieki”, lūdziet padomu savam latviešu valodas skolotājam par iespējām apgūt latviešu valodu patstāvīgi.

Lai sagatavotos latviešu valodas eksāmenam Valsts izglītības satura centrā varat izmantot resursus internetā:

Latviešu valodas prasmju līmeni Latvijā vērtē pēc visā Eiropas Savienībā vienotas sešu līmeņu sistēmas.

Latviešu valodas kursos varat apgūt 3 valodas prasmes līmeņus: pamata līmeni A, vidējo līmeni B un augstāko līmeni C. Katram valsts valodas prasmes līmenim ir divas pakāpes: zemākā – 1. pakāpe – un augstākā – 2. pakāpe.

  • Pamata jeb A līmenis
    • 1. pakāpe (A1) – cilvēks spēj frāzēs un īsos teikumos sazināties par vienkāršām ikdienas lietām, lasa un saprot vienkāršus tekstus (piemēram, sludinājumus), prot uzrakstīt personiska satura ziņas (piemēram, vārdu, uzvārdu, nodarbošanos, adresi), saprot lēnā tempā skaidri runātus nelielus tekstus par zināmiem tematiem Valodu protot šajā līmenī, varat strādāt vienkāršās profesijās, kurās nav nepieciešams daudz sazināties ar cilvēkiem, piemēram, varat būt apkopējs, virtuves darbinieks, lopkopis.
    • 2. pakāpe (A2) – cilvēks spēj vienkāršos teikumos sazināties par ikdienas un viņam zināmām profesionālām tēmām, lasa un saprot vienkāršus tekstus par sadzīvi un darbu, prot aizpildīt veidlapas, saprot dabiskā tempā skaidri runātus neliela apjoma ar personas dzīvi un darbu saistītus tekstus Valodu protot šajā līmenī, varat strādāt, piemēram, par būvnieku, automehāniķi, konditoru, šuvēju.
  • Vidējais jeb B līmenis
    • 1. pakāpe (B1) – cilvēks jau spēj izteikt savu viedokli un piedalīties sarunās par plašākām tēmām, lasa un saprot vienkārša satura dažādas tematikas tekstus, saprot dabiskā tempā runātus vienkāršus tekstus par ikdienas un profesionālām tēmām. Šī valodas zināšanu pakāpe nepieciešama profesijām un amatiem, kas saistīti ar pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, piemēram, veikala kasierim, pavāram, frizierim, pedikīra un manikīra speciālistam, šoferim.
    • 2. pakāpe (B2) – cilvēks spēj sarunāties par sadzīves un profesionāliem jautājumiem, skaidri formulēt un pamatot savu viedokli, lasa un saprot dažāda satura tekstus, spēj uzrakstīt darbam nepieciešamos dokumentus. Šī valodas zināšanu pakāpe nepieciešama, piemēram, grāmatvedim, inženierim, pārdevējam, mehāniķim. Apgūstot valodu B2 līmenī, varat mācīties NVA profesionālās izglītības kursos un saņemt citus pakalpojumus, kuri ir latviešu valodā.
  • Augstākais jeb C līmenis
    • 1. pakāpe (C1) – cilvēks spēj brīvi sarunāties, brīvi izteikt un pamatot savu viedokli par dažādām tēmām, lasa un saprot dažāda satura un sarežģītības tekstus, spēj uzrakstīt dažādus lietišķos rakstus. Šī valodas zināšanu pakāpe nepieciešama, piemēram, skolotājiem, ārstiem, arhitektiem, vadītājiem.
    • 2.pakāpe (C2) – cilvēka valodas prasmes ir tuvu dzimtās valodas līmenim. Šī valodas zināšanu pakāpe nepieciešama valsts pārvaldes vadītājiem, darbiniekiem, kuru darbs saistīts ar dokumentu apstrādi un lietvedību, kā arī tulkiem un tulkotājiem.

Iegūstot vismaz A1 zināšanas līmeni valsts valodā un uzsākot darba attiecības, Jums ir iespēja saņemt latviešu valodas mentora pakalpojumu, kura ietvaros tiek nodrošinātas individuālas latviešu valodas nodarbības pakalpojuma saņēmējam tam izdevīgā vietā un laikā, pilnveidojot latviešu valodu, īpaši akcentējot darba vidē nepieciešamo un darba komunikācijā izmantojamo leksiku, mācības pēc iespējas nodrošinot darba vidē. Pakalpojuma saņēmējam tiek sniegts praktisks, metodisks atbalsts, konsultācijas un praktiski ieteikumi patstāvīgai latviešu valodas pilnveidei.