Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

Ja darbiniekam ir kustību traucējumi

 

Kustību traucējumi var būt iedzimti, attīstījušies dažādu slimību rezultātā vai traumu sekas, kas iegūtas, piemērām, kādā nelaimes gadījumā. Tie var būt plaši izteikti vai lokāli, tikai kādai ķermeņa daļai.

Pamatnosacījums, lai cilvēks ar kustību traucējumiem varētu justies brīvi un neatkarīgi un bez citu palīdzības iekļūt darbavietā, ir pieejama vide (uzbrauktuves, pa kurām var uzbraukt ar riteņkrēslu, dažādi pielāgojumi, lai sekmīgi veiktu darba pienākumus). Palīglīdzekļu veidu un nepieciešamību nosaka ergoterapeits.

Ja darbiniekam ir psihosociālie traucējumi

 

Psihosociālie traucējumi var būt gan garīgās attīstības traucējumi, gan psihosociālas saslimšanas, kas ir atšķirīgi traucējumu veidi.

Garīgās attīstības traucējumi ir saistīti ar savādāku vai nepilnīgu intelektuālo spēju attīstību, kas ietekmē informācijas uztveri un mācīšanās spēju. Tie izpaužas kā kognitīvo funkciju (atšķirīgas uzmanības, uztveres, atmiņas, domāšanas, iztēles, vispārināšanas spējas) un adaptācijas (emocionāla nestabilitāte, savdabīga komunikācija) traucējumi.

Ja darbiniekam ir vispārēja saslimšana

 

Šie traucējumi salīdzinājumā ar citiem ir plašāk izplatīti, un bieži vizuāli tie var nebūt pamanāmi. Vispārēja saslimšana var izraisīt noteiktus funkcionālus ierobežojumus. Tie var būt saistīti ar sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiem, dažādu iekšējo orgānu slimībām u.c. Vispārējas saslimšanas gadījumā cilvēkam var būt nepieciešams ievērot noteiktu režīmu, kā arī regulāri lietot nozīmētus medikamentus.
Ja darbiniekam ir dzirdes traucējumi

 

Dzirdes traucējumi var būt vairāk vai mazāk izteikti. Ja cilvēkam ir viegli dzirdes traucējumi, valoda un runa ir pietiekami attīstīta, taču var būt grūtības sadzirdēt apkārtējos. Ja cilvēkam ir vidēji stipri dzirdes traucējumi, tie var kavēt valodas un runas attīstību, taču tā ir iespējama. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem lieto surdotehniskos palīglīdzekļus, kas pastiprina dzirdi.

Ja cilvēkam ir stipri dzirdes traucējumi vai pilnīgs dzirdes zudums, spontānā valodas un runas attīstība tiek būtiski kavēta vai pat iztrūkst, tāpēc saziņai tiek lietota zīmju valoda, kā arī nolasīšana no lūpām.

Ja darbiniekam ir redzes traucējumi

 

Ar redzes traucējumiem saistīta invaliditāte dažādi ietekmē vizuālas informācijas uztveri. Ar tuvredzību, tālredzību, redzeslauku saistītas izmaiņas (ja minētās saslimšanas ir vienīgais redzes defekts) var koriģēt ar brillēm, kontaktlēcām vai operēt. Smagākos redzes traucējumus daļēji var kompensēt, izmantojot tehniskos palīglīdzekļus, piemēram, runas sintezatoru, diktofonu, lupas, datorpeles teksta palielināšanai, kas dod iespēju iegūt un apstrādāt informāciju. Orientēties apkārtējā vidē cilvēkam ar smagiem redzes traucējumiem palīdz asistents - pavadonis, baltais spieķis un/vai suns pavadonis.

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils

ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv