Jaunumi
Attēls ir sadalīts divās daļās. Pirmajā daļā teksts Esi nodarbināts vasaras brīvlaikā!". Otrajā daļā ilustratīvais attēls. Apraksts zem attēla.

1.jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, sākas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sadarbībā ar Latvijas darba devējiem īstenotais skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums, kas norisināsies visu vasaru - līdz 31.augustam. Iespēju strādāt vasaras brīvlaikā šogad varēs izmantot kopumā vairāk nekā 10 tūkstoši skolēnu, gūstot profesionālā darba pieredzi pašvaldībās, birojos, kultūras un sporta iestādēs, veikalos, ēdināšanas uzņēmumos, zemnieku saimniecībās un daudzās citās darba vietās. Darbam vasaras pirmajā mēnesī, jūnijā, 538 darba devēji skolēniem piedāvā 3 850 darba vietas. Kopumā pasākuma īstenošanai šovasar apstiprinātas 681 darba devēja pieteiktās 6 086 darba vietas.

Skolēnu pieteikšanās dalībai NVA vasaras nodarbinātības pasākumā ilgs līdz pat 16. augustam, tādejādi visi skolēni, kuri vēlēsies reģistrēties, to varēs izdarīt. Taču reģistrācija dalībai pasākumā vēl negarantē iesaisti, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, un darba devēji būs tie, kas izvēlēsies viņiem piemērotus darbiniekus no skolēnu vidus.

Pieteikuma anketā skolēnam jānorāda savi personas dati, kā arī personu apliecinoša dokumenta numurs, informācija par mācību iestādi, kurā tiek iegūta izglītība, klase vai kurss, kurā skolēns mācās, un kontaktinformācija saziņai par darba vietu.

Ja skolēns vēl nav atradis vasaras darba vietu, NVA tīmekļvietnes sadaļā Darbs vasaras brīvlaikā viņam jāseko līdzi skolēniem piedāvāto brīvo darba vietu sarakstam. Kad atrasta piemērota vakance, jāsazinās ar darba devēju, izmantojot vakances publikācijā norādīto kontaktinformāciju, un jāpiesakās tai. Ja neizdodas panākt vienošanos par darba uzsākšanu pie sākotnēji izvēlētā darba devēja, aicinām atkārtoti sekot brīvo darba vietu sarakstam un sazināties ar citu darba devēju.

Ja skolēns vienosies ar darba devēju par iespēju strādāt, pirms darba uzsākšanas savā e-pastā viņš saņems NVA norīkojumu darbam vasarā ar informāciju par darba uzsākšanas laiku un nosacījumiem, savukārt uz pieteikuma anketā norādīto tālruņa numuru skolēnam tiks nosūtīta īsziņa par norīkojumu.

"NVA sadarbībā ar darba devējiem īstenotais vasaras nodarbinātības pasākums ir lieliska iespēja skolēniem iegūt darba pieredzi un attīstīt darba prasmes. Tā ir iespēja, kas skolēniem ne vien sniegs iespēju praktiski iepazīt darba vidi un darba attiecības, bet arī palīdzēs daudz zinošāk plānot savu nākotnes karjeru un veidot savu profesionālo ceļu. Darba prasmju apguve vasaras brīvlaikā ir ceļš uz patstāvību, sevis pilnveidošanu un savu spēju atklāšanu," norāda NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktora vietniece, Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika.

NVA vasaras nodarbinātības pasākumā piedalās skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Skolēna nodarbinātības ilgums pasākumā var būt no divām nedēļām līdz diviem mēnešiem. Skolēna mēneša atalgojums par pilnu nostrādātu darba laiku būs ne mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru – 700 eiro pirms nodokļu nomaksas. Valsts līdzfinansētajās darba vietās arī šovasar varēs strādāt Ukrainas civiliedzīvotāju bērni.

Skolēns vecumā no 15 līdz 17 gadiem tiek nodarbināts ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas  nedēļā. Skolēns vecumā no 18 līdz 20 gadiem tiek nodarbināts 8 stundas dienā, 40 stundas nedēļā. Skolēni netiek nodarbināti darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

Detalizētāka informācija par NVA īstenoto aktīvo nodarbinātības pasākumu “Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs” pieejama NVA tīmekļvietnes sadaļā “Darbs vasaras brīvlaikā.

Noderīga rokasgrāmata „Ceļā uz darbu soli pa solim”, kas var kļūt par labu padomdevēju darba meklējumos. Grāmatā skolēns atradīs vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām, kā uzvesties darba pārrunu laikā, ko darīt, ja saņemts darba devēja atteikums, un citus vērtīgus ieteikumus.