Sveicam Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā

1.jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, sākas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sadarbībā ar Latvijas darba devējiem īstenotais skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums, kas norisināsies visu vasaru - līdz 31.augustam. Iespēju strādāt vasaras brīvlaikā šogad varēs izmantot kopumā vairāk nekā 10 tūkstoši skolēnu, gūstot profesionālā darba pieredzi pašvaldībās, birojos, kultūras un sporta iestādēs, veikalos, ēdināšanas uzņēmumos, zemnieku saimniecībās un daudzās citās darba vietās. Darbam vasaras pirmajā mēnesī, jūnijā, 494 darba devēji skolēniem piedāvā 3 265 darba vietas. Nodarbinātības iespējas valsts līdzfinansētajās darba vietās tiek piedāvātas arī Ukrainas civiliedzīvotāju bērniem.

Skolēnu pieteikšanās dalībai NVA vasaras nodarbinātības pasākumā ilgs līdz pat 17. augustam. Pieteikties vasaras darbam skolēni var, aizpildot pieteikuma anketu NVA mājaslapas sadaļā Skolēnu vasaras darbs”. Ja pieteikums būs aizpildīts un iesniegts pareizi, uz pieteikumā norādīto e-pasta adresi tiks nosūtīts reģistrācijas apstiprinājums.

Skolēna reģistrācija gan vēl negarantē iesaisti pasākumā, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, un darba devēji ir tie, kas izvēlēsies viņiem piemērotus darbiniekus no skolēnu vidus. Lai nodrošinātu sev iespēju strādāt valsts līdzfinansētajā darba vietā, skolēns par nodarbinātību var iepriekš vienoties ar darba devēju, kurš NVA ir pieteicis darba vietu vasaras nodarbinātības pasākumam.

Darba devēju piedāvāto brīvo darba vietu saraksts publicēts NVA mājaslapas sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”. Iesakām sekot līdzi brīvo darba vietu sarakstam un pieteikties atbilstošai vakancei, sazinoties gan ar darba devēju, gan ar NVA filiāles atbildīgo darbinieku.

Piedalīties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā var skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Skolēns pasākumā tiek nodarbināts vienu mēnesi vai, vienojoties ar darba devēju, līdz diviem mēnešiem. Skolēna mēneša atalgojums par pilnu nostrādātu darba laiku būs ne mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru – 620 eiro pirms nodokļu nomaksas.

NVA vasaras nodarbinātības pasākums ir sava veida darba skola - lieliska iespēja ļoti savlaicīgi, jau skolas gados, apgūt darba prasmes un iegūt praktisku priekšstatu par darba tirgu, darba tiesiskajām attiecībām, darba līgumu, darba pienākumiem, darba vidi un profesijām, lai varētu jau zinošāk un mērķtiecīgāk plānot savu profesionālo karjeru nākotnē.

Lai jau skolas solā palīdzētu jauniešiem orientēties mūsdienu darba tirgū un savlaicīgi plānot profesionālo dzīvi, NVA piedāvā arī karjeras konsultācijas - iespēju izzināt sevi un savu profesionālo piemērotību. NVA karjeras konsultants izglītos jaunieti profesionālās piemērotības, karjeras izvēles un plānošanas jautājumos, kā arī motivēs un iedrošinās viņu būt aktīvam un mobilam, īstenojot savas profesionālās ieceres. Izzinot jauna cilvēka vēlmes, dotības un mērķus, karjeras konsultants sniedz padomus, kas jaunietim jādara profesionālās izaugsmes labā. NVA ir iespējams saņemt gan individuālās, gan grupu karjeras konsultācijas. Pieteikties karjeras konsultācijai jaunietis var NVA tīmekļvietnes sadaļā “Karjeras konsultācijas”.

NVA tīmekļvietnes sadaļā “ “Informatīvi materiāli” ir pieejama arī darba meklētāja rokasgrāmata ”Ceļā uz darbu: soli pa solim”, kurā apkopoti noderīgi padomi, tostarp, kā veidot CV un rakstīt motivācijas vēstuli, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām u.c. Rokasgrāmatā ir iekļautas arī 16 darba lapas, kuru aizpildīšana palīdzēs jaunietim precīzāk izzināt sevi un sagatavoties rezultatīvai darba meklēšanai.

Ikviens skolēns, kuram ir pieejams interneta pieslēgums, jebkurā viņam ērtajā vietā un laikā var tiešsaistē bez maksas apgūt darba meklēšanā noderīgas zināšanas, kā arī finanšu pratību -  NVA CV un vakanču portāla E-apmācības sadaļā ir pieejami e-mācību moduļi “Kā veidot efektīvu darba meklēšanas stratēģiju”, “Motivācijas vēstules sagatavošana un sagatavošanās darba intervijai”, “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība”. Lai uzsāktu mācības tiešsaistē, NVA CV un vakanču portālā ir jāautorizējas ar Valsts pārvaldes pakalpojumu portāla starpniecību.