Bezdarbnieki Jaunumi
Ilustratīvs attēls

​Lai cik nepatīkami būtu palikt bez darba, no tā nav pasargāts neviens. Pats svarīgākais ir ātri atgriezties darba tirgū, tomēr dažreiz ir situācijas, kad nepieciešams atbalsts, jo darbu ilgstoši neizdodas atrast vai arī nākas pārkvalificēties. Lai saņemtu valsts piedāvāto palīdzību darba meklējumos, jāreģistrējas bezdarbnieka statusa iegūšanai. Bet ar ko sākt? Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) apkopojusi praktiskus soļus, lai iespējami ātri saņemtu atbalstu un varētu uzsākt darba meklējumus.

NVA dati liecina, ka reģistrētā bezdarba līmenis no 2020. gada marta sākuma līdz augusta sākumam ir palielinājies par 2,3 procentpunktiem – no 6,3% marta sākumā līdz 8,6% augusta sākumā*. Nenoliedzami savas korekcijas nodarbinātības jautājumos ir ieviesis koronavīruss, ne vienam vien Latvijas iedzīvotājam liekot meklēt jaunu iztikas avotu. Katram, kurš pandēmijas vai citu apstākļu ietekmē palicis bez darba, ir iespēja meklēt valsts palīdzību, tostarp reģistrēties bezdarbnieka statusa iegūšanai, kas savukārt paver dažādas iespējas gūt valsts atbalstu darba meklējumos.

Viedierīce ar interneta pieslēgumu un tikai daži klikšķi – ceļš uz reģistrēšanos bezdarbnieka statusa iegūšanai ir tieši tik īss. Jaunā NVA mājaslapa valsts un pašvaldību iestāžu Tīmekļvietņu vienotajā platformā ļauj iesniegt dokumentus attālināti un piedāvā praktisku ceļvedi, kā to izdarīt dažos soļos.

Kas jādara, lai pieteiktos bezdarbnieka statusa iegūšanai attālināti?

Lai cik nepatīkami būtu palikt bez darba, no tā nav pasargāts neviens. Pats svarīgākais ir ātri atgriezties darba tirgū, tomēr dažreiz ir situācijas, kad nepieciešams atbalsts, jo darbu ilgstoši neizdodas atrast vai arī nākas pārkvalificēties. Ar ko sākt?

Kamēr ir spēkā fiziskās distancēšanās ierobežojumi saistībā ar Covid-19, pieteikšanās bezdarbnieka statusam iespējama tikai attālināti, piesakoties bezdarbnieka statusam elektroniski vai, ja nav pieejams internets, iemetot aizpildītu pieteikumu pastkastītē pie filiāles. Elektroniski pieteikties bezdarbnieka statusam var, augšupielādējot un reģistrējot iesniegumu NVA pašapkalpošanās CV un vakanču portālā vai izmantojot tiešsaistes formu “E-iesniegums iestādei” portālā latvija.lv.

Visvienkāršākais, ar ko sākt pieteikšanās procedūru, ir doties uz NVA CV un vakanču portālu. Ja vēlaties ne tikai iesniegt pieteikumu, bet arī iepazīties ar NVA piedāvātajām atbalsta iespējām, dodieties uz NVA mājaslapu, kas Tīmekļvietņu vienotās platformas projekta ietvaros ir ieguvusi jaunu dizainu un funkcionalitāti.

 Jau sākumlapā pamanīsiet, ka, salīdzinot ar veco versiju, informācija ir citādi sakārtota – trīs lielos, viegli pārskatāmos blokos “Noderīgi”, “Pakalpojumi” un “Kontakti”. Līdzīgs princips tiek ievērots visās valsts un pašvaldību iestāžu mājaslapās, kas piedalās Tīmekļvietņu vienotās platformas projektā, lai atvieglotu lapas lietošanu tās apmeklētājiem. Jaunā mājaslapa ir ērti lietojama arī no mobilajām ierīcēm, kurās sākumlapā redzēsiet tādu pašu informācijas sakārtojumu trīs blokos.

Soli pa solim

Bezdarbnieka statusa iegūšanai jāreģistrējas ne agrāk kā nākamajā dienā pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanas.

Atveriet NVA mājaslapu nva.gov.lv, Augšējā joslā viegli atradīsiet saiti uz NVA CV un vakanču portālu, kas būs nepieciešams turpmākajām darbībām. Tāpat jaunā mājaslapa piedāvā mainīt burtu fonta izmēru un ekrāna fona kontrastu, lai to būtu vieglāk lasīt; to var iestatīt lapas labajā augšējā stūrī.

Ilustratīvs attēls-1

Lai noskaidrotu bezdarbnieka statusa iegūšanas nosacījumus, vispirms sadaļā “Pakalpojumi” lapas centrā izvēlieties pirmo iespēju – “Meklēju darbu”.

Ilustratīvs attēls-2

Sadaļā “Meklēju darbu” izvēlieties iespēju “Bezdarbnieka statuss”.

Ilustratīvs attēls - 3

Tālāk klikšķiniet uz saites “Bezdarbnieka statusa iegūšana”.

Ilustratīvs attēls - 4

Lapā, kas atvērsies, klikšķinot uz šīs saites, atradīsiet detalizētu informāciju par bezdarbnieka statusa iegūšanas nosacījumiem un pieteikšanās iespējām bezdarbnieka statusa iegūšanai.

Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu NVA pieņem vienas darba dienas laikā. Pēc iesnieguma saņemšanas NVA noteiks dienu, kad personai būs jāierodas kādā no NVA filiālēm klātienē, lai izstrādātu individuālo darba meklēšanas plānu un iesaistītos aktīvajos nodarbinātības pasākumos – NVA veic individuālo darbu ar bezdarbniekiem, lai nodrošinātu maksimāli ātru atgriešanos darba tirgū.

*reģistrētā bezdarba līmenis septembra sākumā – 8,2%