Latvijas valsts svētku laikā īpaši izjūtam piederību savai valstij un valodai. Latviešu valoda ir mūsu kultūras un identitātes pamats – tā vieno cilvēkus no dažādām vietām, tautībām un dzīves pieredzēm. Tā ir vērtība, kas palīdz mums saprasties, sadarboties un justies piederīgiem Latvijai.
Lai mūsu valstī dzīvojošie cilvēki, kuriem jāapgūst vai jāpilnveido valsts valodas prasmes, varētu pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā un darba vidē, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta “Prasmju pilnveide pieaugušajiem” ietvaros piedāvā iespēju bez maksas apgūt latviešu valodu. Šīs mācības palīdz ne tikai uzlabot saziņas prasmes, bet arī paplašina nodarbinātības iespējas, ļaujot cilvēkiem atrast piemērotāku darbu un justies drošāk darba vidē.
NVA organizētās mācības notiek gan klātienē, gan tiešsaistē, un dažādos valodas zināšanu līmeņos – no pamata līdz augstākajam līmenim, ņemot vērā katra dalībnieka iepriekšējās zināšanas un vajadzības. Mācību noslēgumā ir jākārto iegūto zināšanu pārbaudījums. Pēc mācību pabeigšanas un noslēguma pārbaudījuma sekmīgas nokārtošanas mācību dalībnieks saņem iegūto zināšanu apliecinošo dokumentu. Pēc valsts valodas izglītības programmas apguves klientiem obligāti jākārto arī valsts valodas prasmju pārbaudījums Valsts izglītības satura centrā.
Neformālās izglītības ietvaros NVA piedāvā A1 un A2 pamata līmeņa, B1 un B2 vidējā līmeņa, kā arī C1 un C2 augstākā līmeņa latviešu valodas apguves programmas. Personām ar angļu pamatvalodu pieejama arī īpaša programma latviešu valodas apguvei atbilstoši valsts valodas prasmes pamata līmenim.
Savukārt konkurētspējas paaugstināšanas pasākumu ietvaros klienti var apgūt kursu "Valsts valodas prasmju attīstīšana", kas ietver tādas tēmas kā, piemēram, valsts valodas nozīme darba meklēšanas procesā un karjeras veidošanā; faktori, kas palīdz pārvarēt psiholoģiskās barjeras valodas apguvei; ieteikumi un metodes patstāvīgai valodas apguvei un uzturēšanai; sarunvalodas attīstīšana (praktiskās nodarbības); rakstības prasmju pilnveide u.c.
Ik gadu tiek izsludināta arī nodarbināto pieteikšanās valsts valodas programmu apguvei NVA īstenoto mūžizglītības pasākumu nodarbinātām personām ietvaros. Mācībās tiek iesaistīti tie nodarbinātie un pašnodarbinātie, kuru izglītība vai prasmes ir nepietiekamas konkurētspējai darba tirgū vai kuru vecums ir 50 gadi un vairāk, vai kuriem ir noteikta vai prognozējama invaliditāte.
Ik gadu latviešu valodu ar NVA atbalstu apgūst vidēji apmēram divi tūkstoši cilvēku visā Latvijā – gan bezdarbnieka vai darba meklētāja statusā reģistrētie klienti, gan nodarbinātie. Tā, piemēram, pēdējo piecu gadu laikā, no 2021.gada sākuma līdz 2025.gada novembrim, neformālās izglītības ietvaros valsts valodas apmācību uzsākuši 8 185 NVA klienti, no tiem 1 560 nodarbinātie, savukārt konkurētspējas paaugstināšanas pasākumu ietvaros kursu valsts valodas prasmju attīstīšanai uzsākuši 1 898 klienti, no tiem 198 nodarbinātie.
Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone uzskata, ka valodas prasme ir būtisks priekšnosacījums veiksmīgai integrācijai darba tirgū un sabiedrībā: “Valsts svētku laikā īpaši apzināmies, cik nozīmīga ir latviešu valoda — tā mūs vieno un palīdz augt. Darba tirgū valsts valoda ir tilts starp cilvēkiem un iespējām, kas veicina izaugsmi un piederības sajūtu Latvijai. Mācoties valodu, mūsu klienti stiprina savu profesionālo nākotni šeit, Latvijā.”