Diāna maģistrantūrā Austrijā studēja starptautiskās ekonomiskās attiecības. Pēc studiju pabeigšanas 2011.gadā, viņa atgriezās Latvijā, taču nespēja atrast darbu, kas atbilstu viņas izglītībai. Pusotru gadu nostrādājusi tajā pašā darba vietā, kurā strādāja pirms studijām, neredzot attīstības iespējas, viņa nolēma izmēģināt spēkus sev jau pazīstamās Austrijas darba tirgū.

Diāna stāsta, ka, gadu sūtot savu CV dažādiem uzņēmumiem, viņa saskārās ar to, ka atsaucīgāki bija Austrijas uzņēmumi, nevis Latvijas darba devēji, notikušas gan telefonintervijas, gan darba pārrunas klātienē. Diāna atrada grāmatvedes darbu prestižā Austrijas uzņēmumā. Stāstot par dzīvi Austrijā, viņa teic, ka jāstrādā bija ļoti daudz, taču atalgojums bija labs. Diāna uzskata, ka, ņemot vērā tā brīža situāciju, aizbraucot, viņa ir ieguvusi gan darba pieredzes, gan atalgojuma ziņā, taču pietrūcis ģimenes.

Kad zaudējusi darbu Austrijā, uzņēmuma restrukturizācijas dēļ, Diāna nolēmusi braukt mājās atpūsties un pie viena pamēģināt atrast labu darbu Latvijā. “Savu ģimeni arī vēlējos veidot Latvijā, jo šeit ir īpašums, kur var dzīvot un atpūsties”, viņa pamato savu izvēli.

Nodarbinātības valsts aģentūras pakalpojumus izmantojusi tikai reģistrējoties kā bezdarbniece - 2016. gadā atrast darbu vairs nav bijis grūti. Darba nosacījumi un alga Diānu apmierina. Viņa atzīst, ka ārvalstīs gūta pieredze palīdzējusi, tomēr Latvijā ļoti daudz nācies iemācīties no jauna. Viegli bijis atjaunot kontaktus. Arī draugi priecājušies par Diānas atgriešanos.

Diāna uzskata, ka potenciālajiem remigrantiem trūkst informācijas par atbalstu, kas ir pieejams, var atbaidīt arī negatīvās ziņas Latvijas plāšsaziņas līdzekļos: “Masu medijos ir pārāk daudz negatīvas informācijas un tieši pozitīvu ziņu trūkums par notikumiem valstī var atturēt cilvēkus, kas dzīvo sakārtotu dzīvi ārzemēs, no domas par atgriešanos Latvijā,” uzskata Diāna. Citiem viņa iesaka klausīt savai sirdsbalsij: “Nav pareizu vai nepareizu lēmumu. Jārīkojas tā, kā patiešām vēlies.” Jautāta par nākotnes plāniem, Diāna teic: “Vēlos kāpt pa karjeras kāpnēm un strādāt starptautiskā organizācijā”.

 

Vairāki NVA pakalpojumi pieejami e-vidē, tostarp iesniegumu bezdarbnieka statusa iegūšanai var iesniegt elektroniski, bet meklēt darbu Latvijā var NVA CV un vakanču portālā. Tiešsaistē var gūt priekšstatu par šībrīža tendencēm Latvijas darba tirgū. Izmantojot NVA e-pakalpojumu “Darba tirgus prognozes”, kādās profesiju grupās un kurā reģionā tuvākajā gadā darba devēji plāno izveidot jaunas darba vietas, likvidēt esošās darba vietas vai nomainīt esošos darbiniekus.

Katras NVA filiāles mājaslapā ir atrodama sadaļa “Darba un sadzīves apstākļi”, kurā var iegūt informāciju par darba un izglītības iespējām, algām, pašvaldību pakalpojumiem attiecīgās NVA filiāles teritorijā esošajos novados.

 

NVA EURES konsultanti varēs sniegt informāciju par darba meklēšanu Latvijā un reģistrēšanos NVA, par tev pieejamo atbalstu un NVA piedāvātajiem pakalpojumiem un aktīvajiem nodarbinātības pasākumiem, par tavām prasmēm un darba pieredzei atbilstošām vakancēm, kā arī par biznesa uzsākšanas iespējām. Tāpat EURES konsultanti sniegs noderīgu informāciju par atgriešanos Latvijā, darba un dzīves apstākļiem, sociālo sistēmu, par citā valstī piešķirta bezdarbnieka pabalsta un pensijas saņemšanu, dokumentu kārtošanas procedūrām un citiem ar likumdošanu saistītajiem jautājumiem.