Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

Desmit ieteikumi jauniešiem, kas meklē darbu

 
 
 ESF projekts „Jauniešu garantijas” Nr.7.2.1.1/15/I/001
PROJEKTS LĪDZFINANSĒTS JAUNATNES NODARBINĀTĪBAS INICIATĪVAS IETVAROS

 

 

2017. gada četros mēnešos pastāvīgā darbā bija iekārtojušies 6382 Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrētie bezdarbnieki vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Vidējais bezdarba ilgums šīs vecuma grupas bezdarbniekiem – 4 mēneši. Lai gan dažiem darba meklējumi ātri atnes vēlamos rezultātus, citiem pirmās darbavietas meklēšana ne vienmēr ir ātrs un vienkāršs process, tāpēc NVA speciālisti, kas ikdienā sniedz atbalstu jauniešiem bezdarbniekiem, piedāvā desmit ieteikumus jauniem cilvēkiem, kas meklē darbu.


„NVA veiktā aptauja atklāj, ka katram trešajam (30%) jaunietim ir bijušas grūtības atrast pirmo darbavietu pieredzes trūkuma dēļ. Tāpat lielai daļai (31%) jaunu cilvēku ir nācies saskarties ar ierobežotu vakanču izvēli. Vasaras mēnešos darba devēji piedāvā daudz sezonas darba iespēju, vairumā uzņēmumu ir atvaļinājumu laiks, tāpēc vasara ir piemērots brīdis, lai jaunieši meklētu iespējas iegūt darba pieredzi un paaugstinātu savu konkurētspēju darba tirgū. Turklāt aizvien vairāk uzņēmēju apzinās, ka jauniešiem ir jādod iespēja iegūt darba pieredzi un ar laiku viņi var kļūt par vērtīgiem darbiniekiem. Lai paaugstinātu jauno cilvēku konkurētspēju darba tirgū, mēs piedāvājam dažāda veida pakalpojumus, tostarp palīdzam arī darba meklēšanas jautājumos,” stāsta Eiropas Savienības fondu (ESF) projekta „Jauniešu garantijas” vadītāja Laima Mirzojeva.

 

1. Apmeklē karjeras konsultāciju
Vislabāk jau laikus izvēlēties darbu, kas ir pēc iespējas piemērotāks tavām interesēm, dotībām un spējām. Ja vēl nezini, kādu karjeras ceļu plāno izvēlēties, izmanto iespēju pieteikties karjeras konsultācijai. Speciālists ļaus saprast, kuras ir atbilstošās darba jomas, no kurām izvēlēties nākotnes profesiju, kā arī noteiks personības plusus un mīnusus, kas atvieglos darba izvēles procesu. Vairāk par NVA karjeras konsultācijām iespējams iepazīties šeit: http://www.nva.gov.lv/index.php?cid=1&mid=548&txt=4623

 

2. Vērsies pie ģimenes locekļiem, draugiem vai paziņām
NVA aptauja liecina, ka 35% Latvijas iedzīvotāju pirmo darbavietu ir atraduši ar ģimenes locekļu, draugu vai paziņu palīdzību. Meklējot darbavietu, noteikti pastāsti par savām iecerēm saviem tuviniekiem un draugiem. Iespējams, kādam no viņiem padomā būs vakance, ko piedāvāt.

 

3. Interesējies par vakancēm pie potenciālā darba devēja
Katrs trešais (32%) pirmo darbavietu ir ieguvis, uzņemoties iniciatīvu pats un interesējoties par vakancēm pie potenciālā darba devēja. Uzņēmēji novērtē, ja jaunieši izrāda mērķtiecību un iniciatīvu, jo tas liecina par patiesu vēlmi strādāt.


4. Piesakies prakses iespējām

Mācību iestādes nereti jauniešiem piedāvā dažādas prakses iespējas, kas ļauj iegūt vērtīgu darba pieredzi. Taču par prakses iespējām vari uzzināt arī individuāli, interesējoties pie uzņēmēja vai sekojot līdzi aktualitātēm vakanču portālos. Ļoti bieži pēc veiksmīgas prakses jauniešiem tiek piedāvāts arī pastāvīgs darbs, tāpēc izmanto iespēju un noskaidro, kādas prakses iespējas pieejamas tevi interesējošā profesijā.

 

5. Noskaidro par piedāvātajām vakancēm savā pašvaldībā
Būtisku atbalstu darbavietas meklēšanā var sniegt arī vietējā novada pašvaldība. Pašvaldības ir informētas par vakancēm vietējos uzņēmumos, tāpēc var ieteikt jau konkrētu uzņēmumu, pie kura interesēties par darba iespējām.

 

6. Attīsti darbam nepieciešamās iemaņas, veicot brīvprātīgo darbu
29% iedzīvotāju uzskata, ka iesaistīšanās brīvprātīgajā darbā var paaugstināt jauniešu konkurētspēju darba tirgū. Portālā www.brivpratigie.lv vari uzzināt par iespējām, kā iegūt brīvprātīgā darba pieredzi, gan veicot nozīmīgu darbu sabiedrības labā, gan iegūstot vērtīgu darba pieredzi.

 

7. Piesakies NVA apmācību pasākumiem
Lai veiksmīgāk atrastu darbavietu, ir svarīgi apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju vai attīstīt darbam nepieciešamās zināšanas un prasmes. Šādas iespējas var piedāvāt ESF projekts „Jauniešu garantijas”. Ja nestrādā, nemācies un esi vecumā no 15 līdz 29 gadiem, tu vari iesaistīties profesionālajā apmācībā vai kādas neformālās izglītības programmas apguvē.

 

8. Piesakies NVA nodarbinātības pasākumiem
Ja tev ir nepieciešama darba pieredze un jāattīsta profesionālās prasmes, piesakies ESF projekta „Jauniešu garantijas” nodarbinātības pasākumiem „Pirmā darba pieredze jaunietim”, „Subsidētā darbavieta jauniešiem bezdarbniekiem” vai „Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība nevalstiskajā sektorā”. Iegūt darba pieredzi un attīstīt darbam nepieciešamās iemaņas tu vari arī tad, ja darbavieta būs attālāk no dzīvesvietas: projekts jaunietim nodrošinās mobilitātes atbalstu – transporta izdevumu vai dzīves vietas īres kompensāciju. Reģistrējoties NVA filiālē, katram jaunietim bezdarbniekam ar profilēšanas metodes palīdzību tiks noteikti tieši viņam nepieciešamie nodarbinātības vai apmācību pasākumi, kas sekmēs viņa konkurētspēju darba tirgū.

 

9. Izmanto NVA CV un vakanču portāla iespējas
NVA CV un vakanču portāls pieejams NVA interneta vietnē (https://cvvp.nva.gov.lv/#/pub/),
turklāt portāla lietošana ir bez maksas. NVA CV un vakanču portālā tev ir iespēja bez reģistrācijas meklēt vakances pēc dažādiem parametriem, piemēram, pēc vēlamās darbības jomas, darba vietas, publicēšanas datuma, darba slodzes vai algas apmēra. Reģistrējoties NVA CV un vakanču portālā, tu iegūsti iespēju publicēt savu CV un pieteikties darba devēja vakancēm. NVA CV un vakanču portālam var pieslēgties arī, izmantojot vienoto valsts un pašvaldību pakalpojumu portālu www.latvija.lv.

 

10. Izlasi rokasgrāmatu „Ceļā uz darbu” vai attālināti iemācies izveidot savu CV

NVA mājaslapas Karjeras sadaļā „Jauniešiem” publicēta grāmatas „Ceļā uz darbu” elektroniskā versija, kas tev var kļūt par labu padomdevēju darba meklējumos. Grāmatā tu atradīsi vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām, kā uzvesties darba pārrunu laikā, ko darīt, ja saņemts darba devēja atteikums, un citus vērtīgus ieteikumus. Savukārt, ja esi reģistrējies NVA, tu vari arī attālināti iemācīties, kā pareizi rakstīt motivācijas vēstuli un sagatavoties darba intervijai: NVA interneta vietnē ir pieejams elektroniskās apmācības modulis “Motivācijas vēstules sagatavošana un sagatavošanās darba intervijai”. Lai varētu izmantot e-apmācības moduli, obligāti ir jāautorizējas.


Meklējot darbu, vienmēr pārliecinies, vai darba piedāvājums ir drošs! Neuzsāc darba attiecības bez rakstveidā noslēgta darba līguma! Pirms darba līguma parakstīšanas uzmanīgi izlasi visus tā nosacījumus un, ja kaut ko nesaproti, konsultējies ar speciālistiem!


< Atpakaļ

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils

ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS
Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv