Uzņēmumi “Nordic International Group” un “FDC Baltic” NVA aktīvā nodarbinātības pasākuma “Apmācība pie darba devēja” ietvaros apmāca tiem vajadzīgos darbiniekus.  Uzņēmumu pārstāvis stāsta: “Nodarbojamies ar mēbeļu detaļu izgatavošanu, projektēšanu, gan dizaina pakalpojumiem, gan tirdzniecību un vairumtirdzniecību. Uzņēmumam jāattīstās, nedrīkst stāvēt uz vietas, tāpēc nepieciešams darbaspēks. Darbinieki ir jāmeklē. No savas pieredzes, kas iegūta arī iepriekš strādājot lielajos uzņēmumos, zinu - parasti ir tā, ka pēc skolas pabeigšanas nav praktisku zināšanu. Paiet laiks kamēr iemāci, tieši tās iemaņas un prasmes, kuras nepieciešamās konkrētajam uzņēmumam.”

Uzņēmējs uzskata: “Ja salīdzina to, ko māca teorijā augstskolā ar praksi, tad sanāks divi dažādi, bieži vien kardināli pretēji, rezultāti. Praksē māca ar reāliem piemēriem, nevis teoriju un tā ir visās jomās. Piemēram, pieņemot darbā interjera dizaineru - lai iemācītu pielietot teorētiskās zināšanas praksē, paiet laiks. No tehniskā viedokļa nevienā skolā, nevienos kursos nemāca. Uzprojektēt ir viegli, interjera dizainers, teiksim, var uzzīmēt datorā visas mēbeles pie sienas, bet vai siena izturēs slodzi, vai nebūs redzama neviena šuve vai nebūs vēl kādas problēmas - to nevienos kursos nemāca, to iemācās tikai ar pieredzi.

Tieši tāpat arī ar mēbeļu projektētājiem - viss iet uz priekšu daudz ātrāk, tagad viss pārsvarā ir robotizēts un datorizēts. Var uzskicēt pa vecam uz lapas, bet var arī izrēķināt programmā, kurā ir datu bāze ar furnitūru un visu pārējo, kas ir nepieciešams, un kura arī pievērš uzmanību visām kļūdām - nav jāmeklē katalogos, tehniskajos zīmējumos un jārēķina manuāli. Ievadot konkrēto produktu, konkrētos parametrus, programma parāda, kur kas jādara, atvieglo darbu un uzlabo ātrumu. Tālāk jau var nodot visu kvalificētam darba spēkam, kas var veikt tālākos darbus, jo viss ir pārskatāmi.”

Apmācīt jaunos darbiniekus nav sarežģīti, taču tas prasa resursus, uzņēmējs atzīst: “Māci to, ko pats diendienā esi darījis. Tas atvieglo tavu darbu, jo atrast cilvēku, kurš uzreiz visu zina, ir sarežģīts un darbietilpīgs process. Ir gadījies dzīvē - cilvēks atnāk, tiek pieņemts darbā, tiek ieguldīts laiks, enerģija, zināšanas, arī alga un nodokļi jāmaksā. Tas ir savs resurss. Bet beigās cilvēks pārdomā, saprot - nu nav tas viņa, tomēr.” NVA atbalsts palīdz, norāda uzņēmējs: “Jāredz reāli vai darbinieks te iederas un cilvēks pats arī saprot vai tas ir darbs, ar ko viņš grib nodarboties. Tagad cilvēki Covid-19 ietekmē brauc no ārzemēm, grib lielas algas, bet tai pašā laikā nezina neko - vai šai periodā ir gatavs mācīties, apgūt darbu vai tikai lielu algu grib. Uz izmēģinājuma laiku izdevumi samazinās, cilvēks jau ir pielāgojies tam visam. Darba devējam izmaksas samazinājušās un saproti par ko darbinieku māci.”

Darba devējs piebilst: “Par sadarbību ar NVA es varu teikt tikai pozitīvu – arī ja ievieto sludinājumu, reģistrē, NVA darbinieki redz, ka esi reģistrējis un kāds meklē tādu vietu un viņi uzreiz piedāvā, ka ir tāds cilvēks, kas ko līdzīgu vai to pašu ir darījis un man piedāvā. Es nevaru katru dienu iet un sekot sludinājumiem, man ir jāpelna nauda.“

Citiem darba devējiem uzņēmējs iesaka: “Piedalīties šajā pasākumā - tas ir tā vērts. Jo saproti vai jaunais darbinieks ir tavas komandas cilvēks. Uzņēmumā jāstrādā komandā - atsevišķi mēs varam būt gudri, profesionāli, bet bez komandas nekur uz priekšu netiec. Tu redzi tajā periodā, ko cilvēks ir spējīgs darīt, jo uz interviju cilvēks atnākot teiks: “Es visu zinu un esmu gatavs mācīties”, lai tikai dabūtu to darbu. Vienīgi, ja tu pārvilini vai cilvēks atnāk ar kaut kādām rekomendācijām, tad tu jau zini, uz ko viņš ir spējīgs.”