Foto: saulespuķes

No 1.jūnija līdz 31.augustam Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) visā Latvijā īsteno skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu.  Viens no NVA pasākuma mērķiem - sagatavot jauniešus darba dzīvei nākotnē, sniedzot viņiem iespēju jau skolas laikā iegūt praktisku priekšstatu par darba tiesiskajām attiecībām un darba vidi, izprast, kas ir darba intervija un darbinieku atlase, darba pienākumi, iemācīties noformēt CV un sagatavoties darba intervijai. 

Darba devēji skolēniem vasaras brīvlaikā piedāvā darbu dažādās nozarēs - vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā, lauksaimniecībā, izmitināšanā un ēdināšanas pakalpojumu jomā un citās darbības jomās. Jaunieši strādā veikalos, ēdināšanas uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs, birojos, zemnieku saimniecībās, pašvaldībās un citās darba vietās. Pārsvarā darba iespējas skolēniem tiek piedāvātas vienkāršajās profesijas, tādās kā, piemēram, palīgstrādnieks, labiekārtošanas strādnieks, lauksaimniecības strādnieks, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, virtuves darbinieks, trauku mazgātājs, sētnieks, apkopējs, taču darba devēju piedāvājumā ir arī tādas profesijās kā skolotāja palīgs, biroja administrators, bibliotekārs, arhivārs, teksta maketētājs, viesnīcas administrators, informācijas ievadīšanas operators, statistiķa palīgs u.c. 

Strādāt valsts līdzfinansētajās darbavietās vasaras brīvlaikā var jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. 

Piedāvājam ieskatu Latvijas mediju publikācijās par skolēnu vasaras darbu.


Ventas Balss
28.07.2021 
 

 

Auseklis

28.07.2021

Druva
15.07.2021 
 

 

Kurzemes Vārds

15.06.2021

Bnn.lv
25.06.2021 


Jauniešu iespēja nopelnīt vasarā, strādājot Rīgas Mežos 

Pirmo gadu pašvaldības uzņēmums Rīgas Meži piedalās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) izsludinātajā skolēnu un jauniešu nodarbinātības programmā, vasarā piedāvājot apmaksātu darbu 136 jauniešiem, informē Rīgas Meži.
Jūnijā, jūlijā un augustā jaunieši vecumā no 15 līdz 19 gadiem strādās Rīgas dārzos un parkos, kā arī Rīgas un Tīreļu mežniecībās. Jaunieši sākuši darbu Pārdaugavas skvēru brigādē, Uzvaras, Arkādijas, Ziemeļblāzmas, Pļavnieku un Nordeķu parkā, kā arī Kanālmalas apstādījumos, Vecrīgā, Ziedoņdārzā, Esplanādē, Lielajos un Jēkaba kapos, Grīziņkalnā un Dzegužkalnā.
"Es tikai ierādu darbus un palīdzu atšķirt dekoratīvos augus no nezālēm," stāsta Arkādijas parka un Māras dīķa apstādījumu dārzniece Dagnija Kornhubere. "Vasara dārzos un parkos ir karstākais laiks. Ja nāk talkā bērni, mēs varam kādu brīdi paņemt atelpu vai pat aiziet atvaļinājumā. Vairāki bērni te strādā jau gadiem, daži no tiem ir mūsu darbinieku bērni. Viņi ir zinošāki un motivētāki strādāt parkos, jo tā ir viņu vecāku sirdslieta."


Jauniešu darbadiena sākas pulksten 8.00, dienas vidū tie pusdieno dārznieku namiņā un darbu beidz pulksten 16.00. Nora, kas jau ceturto vasaru strādā Pārdaugavas parkos, priecājas par iespēju nopelnīt pirmo naudu, iegūt darba pieredzi un strādāt atbildīgi: "Parka dārzniece Dagnija pret mums izturas kā pieaugušiem cilvēkiem, ierāda darbus un uzticas, ka visu paveiksim labi, bez papildu uzraudzības. Kopš strādāju parkos, es vairāk novērtēju dārznieku veikumu, gādāju par apstādījumu skaitumu, kā arī rūpējos par tīrību un kārtību parkā. Aicinu parka apmeklētājus darīt to pašu!"


Dārzos un parkos prakses laikā jaunieši rūpējas par puķu dobēm un krūmiem, ravējot un savācot noziedējušos ziedus, kritušos zarus. Tāpat viņi laista stādījumus, attīra celiņus no apauguma un slauka tos. Savukārt mežā jaunieši labo laipas un tiltiņus un sakopj meža takas no lapām, zariem un kritalām.


Patlaban karstajā laikā Rīgas dārzos un parkos darbs tiek organizēts pēc tā dēvētā Vidusjūras dzīves stila, strādājot agrās rīta un vēlākās vakara stundās, ļaujoties garākai atelpai pusdienu laikā, kad ir vislielākā svelme.
NVA programmā, kas paredzēta jauniešu nodarbināšanai vasarā var pieteikties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs.