Kopš 2017. gada rudens Nodarbinātības valsts aģentūra ik gadu rīko akciju "Atvērto durvju dienas personu ar invaliditāti nodarbinātības veicināšanai". Tās mērķis - sekmēt cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā un darba tirgū, kā arī mazināt stereotipus par darba ņēmēju ar invaliditāti nodarbināšanas iespējām.

Pirmajos trīs gados akcijas ietvaros tika organizētas darba meklētāju ar invaliditāti un darba devēju klātienes satikšanās uzņēmumos: iepriekš saskaņotā laikā darba meklētāji ar invaliditāti viesojās uzņēmumos un iestādēs, lai gūtu praktisku priekšstatu par darba vidi, darba procesu, darba kolektīvu un darba pienākumiem. Uzņēmējiem tā bija iespēja novērtēt darba ņēmēju ar invaliditāti profesionālo potenciālu un atrast vajadzīgos darbiniekus, savukārt darba meklētājiem ar invaliditāti tā bija iespēja ne vien iepazīt darba vidi un izmēģināt savas spējas kādā no profesijām, bet arī atrast darbu. 

2020. gadā un 2021. gadā, Covid-19 pandēmijas apstākļos,  akcija tiek rīkota tiešsaistē.

2021. gadā, no 8. līdz 12. novembrim, Zoom platformā norisinājās reģionālie tiešsaistes pasākumi Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē, Rīgas reģionā un Latgalē, kuru gaitā darba devēji tika informēti par valsts atbalstu personu ar invaliditāti nodarbināšanai un uzņēmēju ieguvumiem, nodarbinot darba ņēmējus ar invaliditāti. Darba devējus uzrunāja un darba ņēmēju ar invaliditāti nodarbināšanas jautājumus skaidroja Labklājības ministrijas pārstāvis, NVA speciālisti, ergoterapeits un uzņēmēji, kuri nodarbina nodarbinātos ar invaliditāti.

NVA direktore Evita Simsone: Šogad akcijas uzmanības centrā būs darba devēji. Informēsim, skaidrosim, dalīsimies pieredzē un motivēsim darba devējus nodarbināt darba meklētājus ar invaliditāti. NVA pieredze liecina, ka vairums darbspējīgo darba ņēmēju ar dažāda veida invaliditāti veiksmīgi iekļaujas darba tirgū un, saņemot viņiem nepieciešamo atbalstu un palīdzību, savus profesionālos pienākumus veic tikpat labi, kā citi darbinieki.

Uzziņai:

2020. gada oktobrī akcijas tiešsaistes pasākums norisinājās NVA Facebook kontā, darba devēji, darba ņēmēji ar invaliditāti un NVA sadarbības partneri dalījās ar informāciju un pieredzi par cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanas jautājumiem. Piedāvājam nelielu ieskatu 2020.gada pasākumā.

  • Kafejnīca ar īpašu mērķi - sociālais uzņēmums, kurā lielākā daļa personāla ir cilvēki ar funkcionāliem un garīgā rakstura traucējumu invaliditāti: “Katram cilvēkam ir savi talanti. Kolēģi ar invaliditāti ir ļoti atbildīgi un rūpīgi izturas pret darbu, tie ir darbinieki ar pievienoto vērtību.”
  • Viens no lielākajiem mazumtirgotājiem Latvijā un Baltijā, tā pārstāve apliecināja, ka uzņēmums ir atvērts personu ar invaliditāti nodarbināšanai un informēja par aktuālajām vakancēm uzņēmumā: “Ja vien cilvēkiem ir vēlme strādāt, viņi ir laipni aicināti, arī bez pieredzes. Mēs noteikti izskatīsim visas kandidatūras.”
  • Uzņēmuma sociālais projekts, pārstāve dalījās pieredzē par personu ar invaliditāti nodarbināšanu: ”Cilvēkiem, kuri šeit strādā, ir dota iespēja sevi izpaust, būt piederīgam - Tu vairs neesi viens, Tu vari būt noderīgs sabiedrībai palīdzot kādam. Uzņēmumam jebkurš cilvēks ir vērtība.”
  • Uzņēmums - NVA sadarbības partneris iepriekšējos “Atvērto durvju dienu personām ar invaliditāti uzņēmumos”  īstenošanas gados: “Mūsu lielākā vērtība ir draudzīgs darba kolektīvs, ļoti dažāds, bet pavisam noteikti vienots.”
  • Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija: “Mēģināsim izvairīties no stereotipiem, tad varēs atrast tādu darbu, kas sniegs prieku abām pusēm – prieku, ka visi varam darīt lietas kopā un arī nopelnīt naudu."
  • Darba ņēmējs ar invaliditāti, neredzīgs kopš bērnības, ieguvis augstāko izglītību, strādājis brīvprātīgo darbu Eiropā, šobrīd strādā par  gidu un mācās par masieri: “Lai cilvēki iet pie savu organizāciju vadītājiem un jautā par iespējām, neviens neko klāt nepienesīs”
  • Koledža, kur cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja studēt par valsts līdzekļiem - NVA sadarbības partneris: “Koledža nodrošina iespēju iegūt jaunu profesionālo kvalifikāciju, papildināt esošās zināšanas vai apgūt prasmes apmācību programmās. Ar klientu strādā speciālistu komanda, sniedz atbalstu, lai klients būtu arī pilnveidojis darba meklēšanas prasmes, konkurētspējīgs darba tirgū, kā arī lai mācību prakse būtu labs atspēriena punkts.”
  • Darba ņēmēja ar invaliditāti, strādā par grāmatvedi uzņēmumā, darbu šeit atradusi pēc mācībām koledžā, kur cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja studēt par valsts līdzekļiem: “Nevajag noslēgties, valsts sniedz daudz iespēju, tās piedāvā gan NVA, gan Sociālās integrācijas valsts aģentūra, bet daudzi par tām nezina, taču, no otras puses, citi nezina par mūsu vajadzībām un spējām.”
  • Uzņēmums - NVA sadarbības partneris, NVA aktīvā nodarbinātības pasākuma “Pasākumi noteiktām personu grupām” īstenotājs: “Darbinieki ar invaliditāti – viņu vēlme strādāt, būt vajadzīgiem, būt iekšā visā ikdienas ritmā, tas tālāk rada visu pozitīvo – ir attieksme, ir rezultāti un viss pārējais. Tas nāk no viņiem pašiem un lielās vēlmes darboties.”

2020. gada tiešsaistes pasākuma “Atvērto durvju dienu personām ar invaliditāti uzņēmumos” video ierakstu var noskatīties NVA Facebook kontā https://www.facebook.com/Nodarbinatiba  un NVA YouTube kanālā https://youtu.be/51_vsluY-GM.