ŠI lapa izdrukāta no Nodarbinātības Valsts aģentūras mājas lapas.
04.06.2020


Latvija uzrādījusi izcilu sasniegumu līdzvērtīgu iespēju nodrošināšanā sievietēm darba tirgū

Trešdien, 27. februārī, Pasaules Banka publicēja pētījumu, kurā analizēts 187 pasaules valstu regulējums dzimumu līdztiesības jomā. Latvija ir ierindojusies starp sešām pasaules valstīm, kas saņēma maksimālo vērtējumu indeksā par līdzvērtīgu ekonomisko iespēju nodrošināšanu sievietēm.

 

“Latvijai ir, ar ko lepoties. Mūsu bērni aug sabiedrībā, kur ikviens, neatkarīgi no dzimuma, saņem līdzvērtīgas iespējas brīvi pārvietoties, sākt darbu un saņemt darba samaksu, stāties laulībā un audzināt bērnus, kā arī vadīt uzņēmumu, pārvaldīt īpašumu un saņemt pensiju. Tas ir viens no pamata uzdevumiem uz izaugsmi vērstai ekonomikai, kā arī pamatnosacījums pārticīgai un veiksmīgai sabiedrībai,” uzsver finanšu ministrs Jānis Reirs.


Pētījumā “Sievietes, bizness un tiesības 2019: Reformas pēc desmit gadiem” publicētais indekss pēta nozīmīgākos notikumus sieviešu karjeras laikā, sākot ar darba gaitu sākšanu līdz pat aiziešanai pensijā, kā arī tiesību aizsardzību katrā no šiem posmiem. Dati aptver desmit gadu periodu, kurā 187 valstis tika pētītas pēc astoņiem rādītājiem.

 

Globāli raugoties, pēdējo desmit gadu laikā veiktās reformas ir uzlabojušas sieviešu ekonomisko iekļaušanu, bet plaisa tomēr saglabājas. Pētījuma rezultāti liecina, ka pasaulē sievietēm, salīdzinot ar vīriešiem, joprojām tiek nodrošinātas tikai trīs ceturtdaļas regulējumā paredzēto tiesību.

 

Latvija kopā ar Beļģiju, Dāniju, Franciju, Luksemburgu un Zviedriju ieguva visaugstāko iespējamo punktu skaitu. Tas nozīmē, ka valsts regulējums pētītajās jomās sniedz sievietēm un vīriešiem līdzvērtīgas iespējas. Pirms desmit gadiem neviena valsts nevarēja sasniegt šādu rādītāju.

 

Pasaules Banka norāda, ka dzimumu līdztiesības sasniegšana ir ilgtermiņa process, kas prasa stingru politisko gribu un saskaņotas valdības, pilsoniskās sabiedrības un starptautisko organizāciju pūles. Tādējādi regulējuma reformām, kas ir svarīgs pirmais solis, ir būtiska nozīme.

 

Pētījums ir pieejams Pasaules Bankas mājaslapā.

 

Vairāk: Finanšu ministrija