ŠI lapa izdrukāta no Nodarbinātības Valsts aģentūras mājas lapas.
06.06.2020


Pirmajā mēnesī vasaras darbos iesaistīti jau vairāk nekā 1300 skolēnu

Kopš jūnija sākuma Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) īsteno skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu, un mēneša laikā strādāt sākuši jau 1344 skolēni, iegūstot pirmo darba pieredzi un iepazīstot darba tirgus vidi.

 

Strādājot vasaras darbu, skolēni iegūst praktisku priekšstatu par darba dzīvi, uzzina, kas ir darba intervija, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba attiecības. Šī gada pirmajā vasaras mēnesī skolēni strādā tādās profesijās kā, piemēram, lidostas aviodrošības dienesta darbinieks, lidostas pasažieru apkalpošanas aģents, dārznieks, arhivārs, klientu apkalpošanas operators, lauksaimniecības palīgstrādnieks, sekretārs, uzskaites rādījumu reģistrētājs, pārdevējs, veic dažādu profesiju pārstāvju palīgu pienākumus. Pieredze liecina, ka skolēni ļoti centīgi un veiksmīgi tiek galā ar uzticētajiem darbiem.

 

Jāteic, ka līdz 1.jūlijam darba devēji ir pieteikuši jau 4940 darba vietas skolēniem. Visvairāk darba vietu skolēniem vasaras brīvlaikā ir piedāvājuši tādi uzņēmumi kā VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga””, SIA „Maxima Latvija”, SIA „Transcom Worldwide Latvia”, AS „Rīgas piena kombināts”, SIA „Rūķīšu tēja”, Olimpiskais centrs „Ventspils”, SIA „ALG CLEANING”, SIA „Rīgas Nacionālais Zoloģiskais dārzs”, SIA „Stockman”, AS „Prizma Latvija”, kā arī pašvaldības visā Latvijas teritorijā.

 

Joprojām visās 28 NVA filiālēs notiek sadarbības līgumu slēgšana ar darba devējiem, kuri pieteikuši darba vietas nodarbinātības pasākumam skolēnu vasaras brīvlaikā. Arī jūlijā un augustā NVA aicina ikvienu Latvijas uzņēmēju, biedrību vai pašvaldību piedāvāt darbu skolēniem. Darba devējs var pieteikties savā teritoriālajā NVA filiālē personīgi vai aizpildot anketu NVA mājas lapā (www.nva.gov.lv). Piedāvājot skolēniem iespēju strādāt vasaras brīvlaikā, darba devēji palīdzēs skolēniem iegūt pirmo darba pieredzi un pirmās darba iemaņas, kā arī varēs vienkāršākos darbos aizvietot darbiniekus, kuri dodas atvaļinājumā. Atgādinām, ka Darba likums aizliedz pusaudžus nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

 

NVA rūpīgi analizē skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma norisi, lai izstrādātu priekšlikumus tā efektīvākai īstenošanai nākotnē. Jūnija pieredze rāda, ka šāds pasākums, kas prasa darba devēju līdzfinansējumu, jāpopularizē jau iepriekšējā gada nogalē, kad uzņēmumi un pašvaldības plāno nākamā gada budžetus un var savlaicīgi ieplānot arī līdzekļus skolēnu nodarbināšanas līdzfinansēšanai. Tāpat iespēju robežās tiek meklēti risinājumi, kā samazināt administratīvo slogu, bet vecākiem atvieglot rūpes, kas saistītas ar nodokļu nomaksu un atvieglojumiem par apgādā esošajiem bērniem.

 

Strādāt vasaras mēnešos ar NVA atbalstu un iegūt darba pamatprasmes, iemaņas un pirmo darba pieredzi var skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Ja skolēnam 15 gadi aprit kādā no šīs vasaras mēnešiem, elektroniski piereģistrēties dalībai pasākumā viņš var jau tagad, taču iespēja strādāt būs tikai no tā brīža, kad viņam būs apritējuši pilni 15 gadi.

Darba iespējas skolēniem NVA filiāļu darbinieki piedāvā secīgi. Proti, skolēni, kuri piereģistrējās darbam vasaras brīvlaikā, rindas kārtībā saņem uzaicinājumus ierasties konkrētā NVA filiālē, kuras teritorijā ir darbs. NVA darbinieki sazinās ar skolēniem telefoniski vai pa e-pastu un aicina ierasties uz atlasēm vai tikšanos ar darba devējiem. Savukārt ārpus rindas pie darba devēja tiek norīkoti tie skolēni, kuri iepriekš savstarpēji vienojušies ar darba devēju par darbu vasarā un saņēmuši rakstisku darba devēja apliecinājumu.

 

Skolēnu nodarbinātības pasākumu vasaras brīvlaikā plānots īstenots no 2. jūnija līdz 29. augustam. Viena skolēna nodarbinātības ilgums pasākumā – līdz vienam mēnesim. Pasākuma īstenošanai šogad ir atvēlēti 2,046 miljoni eiro.

 

 

 

 

 

Sagatavoja:
Iveta Kancēna
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr. 67021808; 67021744
info@nva.gov.lv