ŠI lapa izdrukāta no Nodarbinātības Valsts aģentūras mājas lapas.
07.07.2020


Notikusi konference par nodarbinātības veicināšanu pašreizējā ekonomiskajā situācijā

Lai meklētu risinājumus problēmām nodarbinātības jomā un apspriestu pasaules ekonomiskās krīzes ietekmēta bezdarba pieauguma mazināšanas iespējas, 2009.gada 3.aprīlī „Maritim Park Hotel Riga” telpās notika ESF rīkotā konference „Nodarbinātības veicināšana pašreizējās ekonomiskās situācijas apstākļos”, kurā piedalījās Saeimas, Labklājības ministrijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, pašvaldību pārstāvji, uzņēmēji un ekonomisti.

NVA direktore B.Paševica: „Šobrīd ir ļoti nepieciešama valsts institūciju pārstāvju, ekonomistu, darba devēju un nodarbinātības speciālistu nopietna un konstruktīva domu un rīcības ideju apmaiņa par mūsu valstī tik ārkārtīgi aktuālu tēmu - nodarbinātības veicināšanu. Kā zināms, bezdarba līmenis sāka pieaugt jau pagājušajā gadā: ja 2008.gada pirmajā pusgadā bezdarba rādītāji valstī pārliecinoši samazinājās, maijā sasniedzot zemāko līmeni - 4,8%, tad otrais pusgads uzrādīja pretējo tendenci – bezdarba līmenis sāka pieaugt, decembrī palielinoties līdz 7%. Nelabvēlīga situācija izveidojās ar brīvajām darba vietām: 2008.gada sākumā NVA bija reģistrētas 17662 darba devēju pieteiktās vakances, savukārt 2008.gada beigās – tikai 3205. Ja 2008.gada sākumā darba devēji intensīvi meklēja darbiniekus, lai aizpildītu esošās vakances, tad gada otrajā pusē pieprasījums pēc darbiniekiem krasi saruka. Daudzos - gan privātā, gan sabiedriskā sektora uzņēmumos un organizācijās - notika štatu samazināšana, palielinājies kolektīvo atlaišanu pieteikumu skaits.

2009.gada marta beigās reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā jau ir sasniedzis 10,7%, NVA uzskaitē ir 116 768 reģistrētie bezdarbnieki, savukārt NVA datu bāzē reģistrēto aktuālo vakanču skaits marta beigās bija - 2041. Nodarbinātības valsts aģentūrai šajā situācijā jāspēj operatīvi reaģēt, pielāgoties, mobilizēt savus resursus, lai neciestu piedāvāto pakalpojumu kvalitāte, meklēt jaunus risinājumus. Tāpēc valsts institūciju un pašvaldību pārstāvji, speciālisti un uzņēmēji tiek aicināti sanākt kopā, lai, izanalizējot situāciju nodarbinātības jomā valstī un reģionos, spriestu par rīcību.”

Konferencē piedalījās Labklājības ministrijas pārstāvji, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja A. Barča, LDDK ģenerālsekretāre E. Egle, ekonomists, Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzējs A.Strazds u.c. Tika apspriestas tautsaimniecības attīstības tendences, perspektīvas un prognozes, rīcība darba vietu saglabāšanai un radīšanai, nodarbinātības vecināšana kā viena no būtiskākajām prioritātēm un citi aktuālie nodarbinātības un bezdarba mazināšanas jautājumi.

Konferences ekspertu prezentācijas: