JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 
Kur mācīties tālāk?

 

Bieži vien ar šo jautājumu jaunieši uzsāk savu profesionālo izvēli, domājot tieši par izglītības iestādi, nevis par profesiju. Tāda pieeja var traucēt turpmākās karjeras veidošanu: saprotot, ka izvēlētā profesija nav saistoša, izglītojamais sāk „migrēt” starp mācību programmām vai izglītības iestādēm. Meklēt atbildi uz jautājumu „Kur?” ir vērts tikai tad, kad ir skaidra atbilde uz jautājumu „Ko?”.


Tāpēc efektīvāk ir plānot savu karjeru soli pa solim: iepazīt sevi → uzzināt vairāk par savām interešu jomām atbilstošajām profesijām → iegūt informāciju par izglītības iespējām .

 

Izvēloties konkrētu profesiju, jāņem vērā: jo augstākas kvalifikācijas specialitāti Jūs apgūsiet, jo plašākas būs Jūsu profesionālās darbības iespējas izvēlētajā jomā. Tajā pašā laikā ceļi pie kvalifikācijas iegūšanas var būt dažādi: mācības profesionālās izglītības iestādē, studijas koledžā vai augstskolā, ārpus formālās izglītības sistēmas loka apgūtās profesionālās kompetences novērtēšana, tālākizglītība. Ir lietderīgi izvērtēt paralēli vairākas izglītības iegūšanas iespējas.

 

Vissliktākā izvēle – neizvēlēties neko: „Gribu atpūsties līdz nākamajam mācību gadam, pārdomāt mācību iespējas un tad pieņemt lēmumu”. Jo vēlāk Jūs sāksiet domāt par profesionālo izvēli, jo grūtāk būs iecerēto īstenot: iepriekš iegūtās zināšanas jau būs aizmirstas.

 

Kāpēc jāizglītojas visa mūža garumā, pat ja profesionālā izglītība jau ir iegūta? Strādājot jebkurā profesijā, Jums būs jāsaskaras ar tehnoloģiju attīstību un sekām, kas no strādājošiem pieprasa sekot līdzi jaunajam, kā arī prasmi pielāgoties mainīgajiem apstākļiem. Papildus mācības un kvalifikācijas celšana palīdzēs Jums kļūt konkurētspējīgākam, lai noturētos darba tirgū.

 

Nepatika pret mācībām rodas tad, kad mēs esam spiesti mācīties lietas, kas mums nepadodas vai neinteresē. Padomājiet par to, pieņemot lēmumu par savas izglītības turpināšanu!


 

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv