JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 
Kas es esmu?

 

Uz šo jautājumu Šveices psihologs Karls Jungs atbildējis tā: „Esmu tas, par ko es izvēlos kļūt”. Jauniešiem, kuri vēl mācās, šī izvēle ir īpaši grūta, jo dzīves pieredze ir neliela, arī iegūtās zināšanas lielākoties ir „vispārējās”.

 

Ko darīt?

Vispirms – tuvāk iepazīties ar sevi, ar savu personību: kas tai patīk, ko tā prot un kur to var izmantot?

 

Paplašināt zināšanas par sevi būtu lietderīgi arī tiem jauniešiem, kuri jau strādā vai studē, jo tas palīdz ieraudzīt jaunas iespējas, kā sasniegt vēlamo mērķi – darīt to, kas patīk, vienlaikus arī labi nopelnot.

 

Vai tas vispār ir iespējams? Viss ir atkarīgs no tā, kā un ko mēs izvēlamies. Noskaidrosim, ko īsti gribam un vai mums ir nepieciešami resursi, lai vēlamo īstenotu. 

 

Šajā sadaļā atradīsiet divus interešu izpētes testus. Ja Jūsu priekšstats par profesionālo izvēli ir visai miglains, izpildiet Interešu testu jauniešiem . Testa jautājumi ir ļoti vienkārši, galvenais – izvērtēt, kāda ir Jūsu attieksme pret testā minētajām nodarbēm. Jo precīzāk Jūs atbildēsiet, jo lietderīgāks būs iegūtais rezultāts – interešu grafiks, kurā skaidri redzamas Jūsu prioritārās intereses.

 

KĀ RĪKOTIES TĀLĀK?

 

Ja Jums ir skaidrs, kādas intereses var „pāraugt” topošajā profesionālajā darbībā, varat droši iedziļināties informācijā, lai iepazītos ar Jums atbilstošām profesionālās darbības jomām un profesiju piemēriem
Ja vēlaties iepazīties ar dažādu jomu profesijām vai pamēģināt patstāvīgi apvienot Jūsu dažādas intereses kādā noteiktā profesijā, „noklikšķiniet” sadaļu „Par ko kļūt?”
Ja vēlaties precizēt, kādas Jūsu pašreizējas intereses var saistīt ar topošo profesionālo darbību un kādas var realizēt brīvajā laikā kā vaļasprieku – pierakstieties pie karjeras konsultanta
 

Anketa Interešu izpēte paredzēta augstskolu un koledžu studentiem un absolventiem. Tā ir aktuāla gadījumos, ja Jums jārisina jautājumi par jau izvēlētās studiju programmas maiņu vai pārkvalifikāciju (lai noteiktu jomas, kurās pārkvalifikācija būtu visefektīvākā).

 

Profesionālo interešu virzību var uzzināt arī ar anketas Orientācija palīdzību. Ar šo anketu var arī sākt sevis izpēti, lai iegūtu pārskatu par savu profesionālo orientāciju:

  • mana iespējamā profesionālās darbības joma;
  • kas es esmu vairāk – izpildītājs vai organizators.

 

Šajā gadījumā interešu testi būs labs papildinājums Jūsu sākotnējai karjeras orientācijai.

 

„Atšifrēt” savas personības kodu un iepazīties ar tieši Jums atbilstošajiem profesionālās darbības aprakstiem ir iespējams, izpildot testu Pašnoteicējs jauniešiem.

 

Testa pamatā ir pazīstamā amerikāņu psihologa Džona Holanda teorija par sešiem personības tipiem: praktiskais (attīstītas tehniskās spējas), mākslinieciskais (mākslinieciskās spējas), uzņēmīgais (organizatora spējas), izzinošais (nosliece uz zinātnisko darbu), sociālais (labas saskarsmes iemaņas), konvencionālais (augsta precizitāte darbā ar dokumentiem). Vairākumu cilvēku var iedalīt, kombinējot trīs radnieciskus tipus. Tas arī ir Jūsu personības kods.

 

Saskaņā ar šo teoriju cilvēka atbilstība profesionālajai videi nosaka viņa sekmes darbā. Cilvēks, kam šī profesionālā vide atbilst, jūtas tajā „kā zivs ūdenī”, viņš ar prieku veltīs darbam tik daudz laika, cik nepieciešams, un pat pārslodze nedraudēs viņa veselībai.

 

Lai izvēlētos Jums atbilstošo darbības jomu, svarīgi ņemt vērā arī to, kāda ir Jūsu dominējošā stratēģija saskarsmē, t.i., kā Jūs risināt saspīlētas saskarsmes situācijas, konfliktus ar apkārtējiem. Izpildot testu Saskarsmes stratēģija, varēsiet uzzināt, kādas profesionālās darbības jomas ir piemērotas Jūsu dominējošajai saskarsmes stratēģijai.

 

Kad Jūsu personības īpašības ir apzinātas, ir laiks padomāt, kā pēc iespējas sekmīgāk izmantot savu potenciālu. Metodika Profesionālās karjeras plānošana palīdzēs Jums veikt savu resursu analīzi un izveidot rīcības plānu profesionālo mērķu sasniegšanai. Kad pabeigsiet patstāvīgo darbu, iesākām Jūs pierakstīties uz karjeras konsultāciju, lai kopā ar karjeras konsultantu pārrunātu paveikto un izvērtētu Jūsu izveidoto rīcības plānu.

 

Gandrīz visās darba vietās šobrīd ir nepieciešamas zināšanas un prasmes tehnoloģiju izmantošanā un nākotnē tās būs pieprasītas vēl vairāk. Skillage tests: vai esi gatavs darbam? palīdzēs novērtēt Jūsu izpratni par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu darba vidē un saņemt ieteikumus, kādas prasmes Jums būtu nepieciešams papildināt.

 

Speciāli jauniešiem vecumā no 13 līdz 25 gadiem ir izveidota daudzvalodu tīklošanas platforma YouRock , kas palīdz izzināt un parādīt savas darba prasmes, lai piesaistītu darba devēju uzmanību.

 

 

 

 

 

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv