APMEKLĒJUMA DATUMU PĀRCELŠANAS GRAFIKS
BEZDARBNIEKA STATUSA IEGŪŠANA
Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

ESF projekts "Algoti pagaidu sabiedriskie darbi pašvaldībās" sniedza atbalstu vairāk nekā 82 tūkstošiem bezdarbnieku

 
Šogad noslēgsies Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekts „Algoti pagaidu sabiedriskie darbi pašvaldībās”, kuru Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) īsteno sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām. Projekta īstenošana tika uzsākta 2012.gada sākumā, lai sniegtu atbalstu bezdarbniekiem, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu un ir vismaz 6 mēnešus reģistrēti NVA vai bezdarbnieka statusā atrodas īsāku laiku, bet vismaz gadu nav strādājuši.

Kopš projekta sākuma gandrīz trīs gadu laikā vairāk nekā 82 tūkstoši bezdarbnieku visos Latvijas reģionos izmantojuši iespēju uzturēt un attīstīt darba iemaņas, veicot sociāla labuma darbus savās pašvaldībās, kā arī saņemot par savu darbu atlīdzību.

 

Projekta vadītāja Edīte Bratka: "Lai arī šajos gados ekonomiskās krīzes radītās sekas mazinājās un atsākās ekonomikas attīstība, tomēr bezdarba līmenis daudzos novados bija augsts, un bezdarbnieku skaits būtiski pārsniedza brīvo darba vietu skaitu. Tāpēc pašvaldībās, kurās bija maz darba vietu un nebija attīstīta uzņēmējdarbība, algotie pagaidu darbi bezdarbniekam kļuva par vienīgo iespēju strādāt un nopelnīt sev iztiku, izdzīvot. Svarīgi, ka projekts ļāva saglabāt ne tikai darba, bet arī sociālās iemaņas, nepazaudēt saikni ar sabiedrību, neieslīgt depresijā. Īpaša nozīme projektam bija Latgales reģionā, kur tradicionāli vērojams brīvo darba vietu trūkums. Jāpiebilst, ka daudzi bezdarbnieki, veicot algotos pagaidu darbus un apliecinot sevi kā labus darbiniekus, saņēma no pašvaldībām pastāvīga darba piedāvājumus, un tas ir gan projekta, gan paša bezdarbnieka pozitīvais ieguvums. Tātad, pirmkārt, projekts palīdzēja cilvēkiem, kuri bija palikuši bez darba, bet, otrkārt, tas deva būtisku labumu pašvaldībām. Pateicoties projektam, sakoptas daudzas pašvaldību teritorijas. Piemēram, 2014.gadā vien pašvaldību teritorijas sakoptas gandrīz 17 hektāru platībā, sagatavots vairāk nekā 127 tūkstoši kubikmetru malkas, sakopti kapi vairāk nekā 5 tūkstoši hektāru platībā, gandrīz 122 tūkstošu kvadrātmetru platībā veikti telpu remontdarbi. Projektā iesaistītie bezdarbnieki piedalījušies daudzu valstī nozīmīgu objektu sakopšanas darbos, piemēram, Likteņdārza uzturēšanas darbu veikšanā un Daugavpils cietokšņa teritorijas labiekārtošanā."

 

Šogad vien projekta dalībniekiem pašvaldības izveidoja vairāk nekā 5 tūkstošus darba vietu, desmit mēnešu laikā nodarbinot 18 239 bezdarbniekus. Lielākais darba vietu skaits tika izveidots Latgales reģionā, kur ir visaugstākais bezdarba līmenis: šī gada desmit mēnešos Latgalē algotos pagaidu sabiedriskos darbus pašvaldībās veica kopumā 7 128 bezdarbnieku, visvairāk bez darba un bez ienākumiem esošie cilvēki šo iespēju izmantoja Rēzeknes pusē - 2 153.

 

Daudziem bezdarbniekiem dalība projektā palīdzēja atsākt darba gaitas. No projekta sākuma līdz 2014.gada 1.oktobrim pastāvīgā darbā iekārtojās 12 123 projekta dalībnieki: 10 141 bezdarbnieks darba tiesiskās attiecības uzsāka, pabeidzot dalību projektā, bet vēl 1 982 bezdarbnieki pastāvīgu darbu bija atraduši ātrāk, tāpēc pārtrauca dalību projektā.

 

Atgādinām, ka Algoti pagaidu sabiedriskie darbi bija Eiropas Savienības līdzfinansēts aktīvais nodarbinātības pasākums bezdarbnieku nodarbināšanai sabiedrības labā, dodot viņiem iespēju uzturēt vai iegūt darba iemaņas. Algotus pagaidu darbus īstenoja pašvaldībās, biedrībās vai nodibinājumos bez nolūka gūt peļņu. Darba vietām bija jābūt izveidotām no jauna vai tajās vismaz četrus mēnešus, pirms bezdarbnieks uzsācis dalību pasākumā, nevarēja būt nodarbināta cita persona.

 

Algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos pašvaldībās bezdarbnieks secīgi vai ar pārtraukumiem tika nodarbināts ne ilgāk kā četrus mēnešus 12 mēnešu periodā, taču šajā pasākumā viņš varēja iesaistīties arī atkārtoti. Algoto pagaidu sabiedrisko darbu veicējs tika nodarbināts ne vairāk kā piecas dienas nedēļā un astoņas stundas dienā. Par algotu pagaidu sabiedrisko darbu veikšanu bezdarbnieks saņēma atlīdzību - 100 latus, bet vēlāk 142,29 eiro mēnesī, kā arī NVA veica valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensijas apdrošināšanai. Ja bezdarbnieks algotus pagaidu darbus nebija veicis visās konkrētajā mēnesī paredzētajās darba dienās, atlīdzība viņam tika aprēķināta proporcionāli nostrādātajām dienām. Turklāt bezdarbniekam, iepriekš vienojoties ar darba vadītāju un informējot darba koordinētāju pašvaldībā, bija iespēja divas dienas mēnesī izmantot darba pārrunām vai dalībai citā NVA pasākumā, ko paredzēja bezdarbniekam sagatavotais individuālais darba meklēšanas plāns.

 

Pagaidu sabiedriskos darbus pašvaldībās NVA īstenos arī 2015.gadā, taču tas vairs nebūs ESF projekts, bet gan valsts līdzfinansēts nodarbinātības pasākums. Nākamajā gadā pasākuma īstenošanai plānotais finansējums ir mazāks, līdz ar to arī algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos tiks iesaistīts mazāks bezdarbnieku skaits.

 

UZZIŅAI: ESF projekts „Algoti pagaidu sabiedriskie darbi pašvaldībās” bija sava veida pēctecis ekonomiskās krīzes laika ESF projektam "Darba praktizēšanas pasākumu nodrošināšana pašvaldībās darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai", ko NVA īstenoja no 2009.gada augusta līdz 2011.gada decembrim, lai sniegtu atbalstu ekonomiskās krīzes skartajiem un bez iztikas līdzekļiem palikušajiem bezdarbniekiem. Darba praktizēšanā ar stipendiju pašvaldībās tika izveidotas 82 305 darba praktizēšanas vietas, kurās tika nodarbināti 122 937 bezdarbnieki. Pasaules Bankas pētījumā „Vai Latvijas sabiedrisko darbu programma atviegloja 2008.-2010.gada krīzes ietekmi" secināts, ka pasākums „Darba praktizēšana ar stipendiju pašvaldībās" palīdzējis daļai bez darba esošo Latvijas iedzīvotāju tikt galā ar krīzes radītajām sociālajām sekām. Pētījumā uzsvērts, ka pasākums veiksmīgi sasniedza nabadzīgos un sociālās atstumtības riskam pakļautos iedzīvotājus, programma atviegloja krīzes ietekmi un sniedza cilvēkiem aktivizācijas iespējas.

 

Sagatavoja:
Iveta Kancēna
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr. 67021808; 67021744

Aplūkot e-pastu

 

  IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ!

 

 

< Atpakaļ

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils
ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv