APMEKLĒJUMA DATUMU PĀRCELŠANAS GRAFIKS
BEZDARBNIEKA STATUSA IEGŪŠANA
Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
NVA privātuma politika
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Sīkdatnes
Trauksmes cēlējs

NVA pārstāvji informē Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju par skolēnu iesaistīšanu darbā vasarā un bezdarbnieku apmācību

 


Šodien Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktors Ringolds Beinarovičs un Nodarbinātības koordinācijas departamenta direktore Solveiga Rozīte piedalījās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, lai informētu deputātus par to, kā šogad vasaras brīvlaikā skolēni, kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs, iesaistīti NVA organizētajos nodarbinātības pasākumos. Sēdes gaitā tika pārrunātas arī tēmas par bezdarbnieku apmācību, pārkvalifikāciju un iesaistīšanu darbā.
2005. gada vasaras brīvlaikā NVA nodarbinātības pasākumā tika iesaistīti 9228 skolēni, 753 darba devēji un 2113 darba vadītāji.
Salīdzinot ar pagājušā gada vasaru, nodarbināto skolēnu skaits ir trīskāršojies. Skolēni tika nodarbināti tādos amatos kā istabene, virtuves strādnieks, muzeja gida palīgs, labiekārtošanas darbu strādnieks, lietveža palīgs, palīgs piena ražotnē, šprotu pakotājs, kokapstrādes operatora palīgs, šķirotājs, iesaiņotāks, palīgstrādnieks mēbeļu ražošanā, bibliotekāra palīgs, arhivāra palīgs, palīgstrādnieks noliktavā, datoroperators, sanitāra palīgs, korektors, pārdevēja palīgs, viesu apkalpotājs un vēl citos darbos.
NVA pārstāvji atzina, ka pasākuma īstenošanas gaitā nācies saskarties arī ar vairākām problēmām. Piemēram, darba vietu trūkumu atbilstoši skolēnu spējām un interesēm. Grūtības skolēniem radīja arī medicīnisko izziņu saņemšana, īpaši darbam tirdzniecības jomā. Trūka arī transporta līdzekļu, lai skolēnus pārvadātu no pilsētas uz pagastu vai no pagasta uz pilsētu līdz darba vietai. Atsevišķos gadījumos tika konstatēts arī skolēnu atbildības un darba disciplīnas trūkums, kā arī skolēnu veselībai nelabvēlīgi darba apstākļi.
Taču kopumā tika atzīts, ka nodarbinātības pasākums ir viens no skolēnu nodarbinātību veicinošiem faktoriem, kas sniedz viņiem iespēju atbilstoši spējām iegūt nepieciešamās darba pamatprasmes, iemaņas un pieredzi vasaras brīvlaikā.
Visai plašu rezonansi sabiedrībā guva arī no 26. līdz 30. septembrim pēc NVA iniciatīvas organizētā „Pateicības nedēļa” reģionos, kad atzinību saņēma labākie darba devēji. Gatavojoties „Pateicības nedēļai”, NVA aicināja skolēnus piedalīties vēstuļu akcijā „Darba devējs, pie kura vēlos atgriezties”.
Šī vēstuļu akcija deva iespēju uzzināt arī par tiem darba devējiem, kas skolēnus darbā bija iesaistījuši patstāvīgi.
Sēdes gaitā tika pārrunātas arī problēmas, kas saistītas ar bezdarbnieku apmācību un darba meklētāju konkurētspējas nodrošināšanu, par bezdarbnieku pārkvalifikāciju un tālākizglītību, kā arī apmācību nodrošināšanu sociālās atstumtības riska grupām.
Runājot par problēmām, kādas visbiežāk apgrūtina bezdarbnieku iesaistīšanu apmācībā, tika minēts, ka bezdarbnieki mācībām izvēlas iespējami īsākas izglītības programmas, neņemot vērā to aktualitāti darba tirgū.
Bezdarbniekiem ir grūti uzsākt mācības, jo, atbilstoši normatīvajiem aktiem, pirmā stipendija un īres vai transporta kompensācija tiek izmaksāta tikai pēc pirmā mācību mēneša.
Bezdarbnieki nereti pārtrauc uzsāktās mācības, jo ierobežoto iztikas līdzekļu dēļ nespēj atrisināt sadzīves problēmas.
Problēma ir arī tas, ka ne jau visiem bezdarbniekiem, kas mācās, tiek maksāta stipendija – tiem, kas iesaistās pasākumos konkurētspējas paaugstināšanai ietvaros organizētajās moduļu apmācības programmās, stipendija nav paredzēta.
Pēc tikšanās ar NVA pārstāvjiem Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Jevgenija Stalidzāne atzina, ka tikšanās ir bijusi ļoti lietderīga:

  1. Mums bija jautājumi. Un mēs saņēmām atbildes uz visiem no tiem. Deputāti atzina, ka šogad skolēnu nodarbinātības pasākums ir organizēts daudz labāk nekā iepriekšējā vasarā, kad tas notika pirmo reizi. Protams, nekad viss nebūs ideāli, bet jebkurā gadījumā ir patīkami konstatēt, ka problēmu ir kļuvis daudz mazāk.
  2. J. Stalidzāne atzina, ka vērā ņemama ir skolēnu interese par iespēju strādāt ne tikai vasarā, bet arī rudens, ziemas un pavasara brīvdienās, kā arī pozitīvi novērtēja Nodarbinātības valsts aģentūras apņēmību plānot un sagatavot šādu iespēju. Sarunas gaitā deputāti lēma, ka tad, kad būs gatava jaunā programma par skolēnu nodarbinātības pasākumiem, NVA pārstāvji atkal tiks aicināti uz komisijas sēdi.
  3. Mēs atzinīgi vērtējām to, ka pagājušajā gadā visiem labākajiem darba devējiem tika rīkots pasākums Rīgā. Taču šī gada „Pateicības nedēļu” reģionos deputāti uzskatīja par vēl nepārprotamāku atzinības soli pretim darba devējiem, - izteicās J. Stalidzāne.

Runājot par bezdarbnieku pārkvalifikāciju un tai sekojošu iekārtošanos darbā, deputāti pauda vēlmi, lai visi, kas mācījušos, arī aizietu strādāt. Tajā pat laikā izskanēja arī sapratne par to, ka ne katrs, kas ir bez darba, grib strādāt.
J. Stalidzāne par uzteicamu atzina to, ka NVA ir daudz jaunu ideju par apmācību programmām, ka tiek pētītas un objektīvi vērtētas darba devēju un darba ņēmēju vēlmes. Kā atbalstāms tika novērtēts ierosinājums palielināt stipendijas bezdarbniekiem, kas mācās.


Ilma Rugāja

NVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas p.i
7021812, 6316636

Aplūkot e-pastu

< Atpakaļ

25 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi (Gulbene)
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala (Tukums)
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Valmiera (Smiltene, Valka)
Ventspils

ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

JAUNUMU KALENDĀRS

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.05.20178. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv