JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KOKAPSTRĀDES DARBGALDU IESTATĪTĀJS


Kods: 7423 01


Darba saturs:
Kokapstrādes darbgaldu iestatītājs pārbauda, vai darbgaldi (piemēram, frēzmašīnas, virpas, urbjmašīnas), ar ko strādā kokapstrādes operatori, nav izregulējušies, kā arī ieregulē kokapstrādes darbgaldus atbilstoši noteiktajam to tehniskajā pasē un apstrādājamās koksnes tehnoloģiskajā kartē (tas ir dokuments, kas nosaka attiecīgi apstrādājamās koksnes garuma, platuma, diametra un dziļuma parametrus).

Kokapstrādes darbgaldu iestatītājs savu darbu sāk vismaz pusstundu pirms kokapstrādes operatoriem, jo darbgaldu iestatītājam pirms to ieslēgšanas ir jāpārbauda visi darbgaldi, t.i., jāskatās, vai tie ir pareizi ieregulēti. Darbgaldu ieregulēšana var būt jāveic arī darba dienas laikā, ja, piemēram, jāuzsāk detaļas izgatavošana, kuras parametri atšķiras no iepriekš izgatavotajām detaļām. Ja uz kāda darbgalda atbilstīgi kokapstrādes tehnoloģiskajai kartei ir jāizstrādā sarežģītas formas detaļa, kokapstrādes darbgaldu iestatītājs vai nu pats izgatavo, vai saņem no koka detaļu šablonu izgatavotāja šablonu (t.i., koka detaļas izgatavošanas paraugu), pēc kā darbgaldam ieregulē detaļas zāģēšanas platumus un garumus, ēvelēšanas dziļumu, urbšanas vietas un urbumu diametrus, virpošanas vietas un apstrādājamo laukumu diametrus, slīpēšanas vietas un apstrādājamo laukumu dziļumu. Lai pārliecinātos, ka darbgalds ir ieregulēts tā, lai varētu izgatavot kokapstrādes tehnoloģiskajā kartē noteiktajiem parametriem atbilstošu detaļu, kokapstrādes darbgaldu iestatītājs pats izmēģināja darbgaldu darbībā, piemēram, veic izmēģinājuma urbumus un izmēra, vai attālumi starp urbumu vietām un urbumu diametri atbilst vajadzīgajiem parametriem. Ja neatbilst – ieregulēšana tiek atkārtota.

Kokapstrādes darbgaldu iestatītājs, pārbaudot vai ieregulējot darbgaldus, dokumentē darbgaldu reģistros informāciju par ieregulētajiem parametriem, kā arī, ja darbgaldu ieregulētājs konstatē kādas detaļas defektu vai arī ja kāda detaļa ir nolietojusies un ir jāmaina, ziņo kokapstrādes iekārtu mehāniķim, ka ir nepieciešams remonts.

Mazos kokapstrādes uzņēmumos kokapstrādes darbgaldu iestatītājs vienlaikus var pildīt arī kokapstrādes operatora pienākumus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kokapstrādes darbgaldu iestatītājs darbā lieto bīdmērus, mērlentes, atspiedējus, atduras un atslēdznieka instrumentus (piemēram, skrūvgriežus un uzgriežņu atslēgas). Pārbaudot kokapstrādes darbgaldu ieregulējumu, viņš izmanto darba drošības aprīkojumu, piemēram, trokšņa slāpētājus ausīm, aizsargbrilles, cimdus.


Darba apstākļi:
Kokapstrādes darbgaldu iestatītāji strādā kokapstrādes cehos – iekštelpās, kur ir ievērojams troksnis, tāpēc viņi lieto speciālus ausu ieliktņus, austiņas vai citus palīglīdzekļus dzirdes saudzēšanai. Tā kā darbs saistīts ar elektroiekārtām, jābūt piesardzīgam to lietošanā. Lai pasargātu acis no atlecošajām skaidām un tamlīdzīgiem gružiem, tiek lietotas aizsargbrilles. Darba telpā ir daudz putekļu un skaidu, kas var izraisīt astmatisku vai alerģisku reakciju jutīgiem cilvēkiem. Lielākā daļa darba jāveic, stāvot kājās. Kokapstrādes darbgaldu iestatītāji strādā astoņu stundu darba dienu pēc iepriekš saskaņota grafika.


Darba iespējas:
Kokapstrādes darbgaldu iestatītāji var strādāt kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos, galdniecības uzņēmumos, zāģētavās.


Nepieciešamā izglītība:
Kokapstrādes darbgaldu iestatītājam nepieciešama arodizglītība kokapstrādes specialitātē. Mācību ilgums ir 2 – 3 gadi (vai arī profesionālā pamatizglītība, ko var iegūt 3 gadu laikā). Kokapstrādes darbgaldu iestatītāja profesiju var apgūt arī, uzsākot mācekļa gaitas, pie amata meistariem.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 1000 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no uzņēmuma lieluma, darbgaldu daudzuma un to sarežģītības.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar koksni? Vai tevi interesē tehnika? Vai tu spēj būt vērīgs un precīzs? Vai tu esi prasīgs pret sevi un rūpīgs darbā?

Kokapstrādes darbā nepieciešama precizitāte, labs acumērs un rūpīgums, izpildot uzticēto darbu, jo no darbgaldu iestatītāja darba kvalitātes atkarīga visa kokapstrādes ceha darba kvalitāte. Ja vēlies kļūt par kokapstrādes darbgaldu iestatītāju, pamēģini, piemēram, koka priekšmetu izgatavošanu mājsaimniecības stundās.

Tā kā kokapstrādes darbgaldu iestatītāja profesijā būtiska ir tehniskā domāšana, īpašu uzmanību pievērs matemātikai un fizikai.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES TEHNOLOGS

KOKAPSTRĀDES OPERATORS

KOKA SLĪPĒTĀJS

KOKA URBĒJS

KOKA VIRPOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

kokapstrādes mašīnas un iekārtas, to ekspluatācijas iespējas programmējamo iekārtu darbība un programmēšanas principi
matemātika, fizika kokapstrādes tehnoloģija
tehniskie mērījumi programmējamo darbgaldu iestatīšanas un vadīšanas tehniskās iespējas
palīgierīces un aizsargierīces, to uzstādīšana un regulēšana koksnes īpašības un materiāli

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums darbīgums sistemātiskums**
patstāvība precizitāte racionalitāte***
centība rūpība vērīgums
materiālisms* uzmanīgums apķērība
neatlaidība kārtīgums prātīgums
piesardzība izpildīgums prasīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

*** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

lasīt kokizstrādājumu rasējumus ievadīt vadības programmu kokapstrādes mašīnas atmiņas blokā
pārbaudīt izmēru atbilstību rasējumiem uzstādīt instrumentus darba pozīcijās atbilstīgi mašīnas vadības programmai
strādāt stāvus trokšņainā vidē veikt matemātiskus aprēķinus
ievērot drošības tehnikas noteikumus urbt, zāģēt, dobt, frēzēt, slīpēt, virpot, ēvelēt

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv