JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ATTĒLA UN SKAŅU IERAKSTU APARATŪRAS SPECIĀLISTI


Kods: 3131


Darba saturs:
Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālisti uzstāda, vada un apkalpo dažādu elektronisko aparatūru, kas tiek izmantota radio vai televīzijas pārraidēs, koncertos, teātra uzvedumos, mūzikas ierakstos, televīzijas izrādēs vai kinofilmās.

Audio un video iekārtu operatori uzstāda un strādā ar audio un video aparatūru, tostarp ar mikrofoniem, skaņas pastiprinātājiem, videoekrāniem, projektoriem, videomonitoriem, skaņu ieraksta iekārtām, savienojuma vadiem un kabeļiem, skaņu pultīm un citu elektronisko aparatūru, kura nepieciešama koncertos, sporta sacensībās, sanāksmēs, konferencēs un prezentācijās. Viņi var sagatavot un strādāt arī ar prožektoriem un citām apgaismošanas ierīču sistēmām.

Apraides operatori uzstāda, vada un apkalpo aparatūru, kas regulē signāla stiprumu un skaidrību, kā arī skaņu un krāsu diapazonu radio un televīzijas pārraidēs. Viņi arī strādā ar vadības pultīm un, kad vajadzīgs, var pārslēgt pārraides attēlu no vienas kameras vai studijas uz citu, kā arī no nofilmētā materiāla uz tiešraidi.

Skaņu operatori strādā ar aparatūru un iekārtām, lai ierakstītu, sinhronizētu, saliktu vai atskaņotu mūzikas, balss un skaņas efektus ierakstu studijās, sporta arēnās, teātra izrādēs, kinofilmās un videofilmās.

Radioiekārtu operatori, izmantojot dažādus tehniskus līdzekļus, saņem un pārraida sakaru signālus. Viņi, izmantojot elektronisko pārbaudes aprīkojumu, rokas instrumentus un elektroinstrumentus, arī veic aparatūras remontdarbus. Viens no radioiekārtu operatoru galvenajiem uzdevumiem ir palīdzēt uzturēt labā darba kārtībā visas sakaru sistēmas.

Šie profesionāļi līdzdarbojas arī programmu producēšanā. Ieraksta operatori apkalpo un uztur video un skaņas ieraksta aparatūru. Viņi arī strādā ar aparatūru, kas paredzēta speciālo efektu radīšanai, piemēram, zibens spēriena uzplaiksnījuma vai policijas automašīnas sirēnas skaņu inscenēšanai. Skaņu ierakstu aparatūras operatori veido skaņu ierakstus kinofilmām un televīzijas programmām. Kad ir pabeigta filmēšana vai ieraksts, šie speciālisti, lai iestarpinātu skaņas, izmanto paņēmienu, kurš tiek saukts par dublēšanu, kā arī citas metodes. Izbraukuma filmēšanas operatori ārpus studijas uzstāda un apkalpo pārnēsājamās apraides iekārtas – videokameras. Tā kā televīzijas ziņu reportāžām ir nepieciešams liels skaits elektroniskās aparatūras un izmantojamās tehnoloģijas ātri mainās, daudzas raidstacijas piesaista operatorus darbam tikai ziņu dienestā.

Tehniskie vadītāji, apraides inženieri un izbraukuma filmēšanas vadītāji pārrauga visu attiecīgajā procesā iesaistīto operatoru darbu un ir atbildīgi par apraides aparatūras uzturēšanas darbiem.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālisti darbā izmanto dažādu formātu videokameras, kinokameras, pārvietojamās televīzijas stacijas. Viņi lieto arī skaņu ierakstu pultis un mikrofonus, kā arī datoru un īpašas datorprogrammas.


Darba apstākļi:
Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālisti strādā gan studijas telpās, gan arī ārpus tām, jebkuros laika apstākļos. Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālisti parasti strādā astoņu stundu darba dienu, tomēr, lai ievērotu raidījumu grafiku, darbs ir saspringts un dažreiz jāstrādā virsstundas, kā arī svētku dienās un brīvdienās. Tiek noteikti arī dežurējošie operatori, kuri nepieciešamības gadījumā var tikt izsaukti pildīt darba pienākumus.


Darba iespējas:
Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālisti var strādāt valsts un privātās televīzijas, kino un radio kompānijās, neatkarīgo producentu apvienībās, reklāmas aģentūrās un sabiedrisko attiecību jomā. Viņi var strādāt arī ministriju un lielu uzņēmumu sabiedrisko attiecību nodaļās, kas veido savu videoarhīvu.


Nepieciešamā izglītība:
Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālistiem jeb operatoriem nepieciešama augstākā izglītība TV un video operatora specialitātē. Mācību ilgums 4 gadi. Daudzas prasmes apraides operatori un skaņu operatori apgūst no pieredzējušiem operatoriem un filmēšanas vadītājiem, kā arī specializētos kursos un semināros.


Iespējamais atalgojums:
300 līdz 1200 LVL.
Atalgojums atkarīgs no strādājošā profesionalitātes un darba apjoma, bet, ja, piemēram, operators vai skaņu inženieris saņem uzaicinājumu strādāt pie kāda liela ārvalstu projekta vai slavena kinorežisora, atalgojums var būt vēl augstāks.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi saista darbs kinoindustrijā, elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, reklāmas jomā? Vai vēlies piedalīties, iespējams, nākotnē pazīstamu reklāmu, ziņu sižetu vai filmu veidošanā? Vai tev piemīt labi attīstīta vizuālā un radošā domāšana? Vai izproti dažādu tehnisku ierīču darbības principus? Vai esi gatavs nemitīgi papildināt zināšanas un pieredzi?

Attēla un skaņu ierakstu aparatūras speciālistu darbā būtiska ir roku veiklība un dotības darbā ar elektriskajām, elektroniskajām un mehāniskajām sistēmām, kā arī spēja iedomāties kādas ainas vai situācijas vizuālo attēlojumu. Tu jau tagad vari pamēģināt fotografēt, tā mēģinot saskatīt neparasto un pavisam vienkāršo, kas ikdienā ir ap mums, un cenšoties to oriģināli attēlot. Mēģini attīstīt spēju saklausīt un saskatīt to, kas citiem varbūt paslīd garām nepamanīts!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, fizika un informātika.


Interešu joma(s): Māksla un kultūra


Radniecīgās profesijas:

SKAŅU REŽISORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

vizuālā māksla un/vai mūzika laikmetīgā māksla, performances ar mūsdienu tehnoloģiju radītiem gaismas un skaņas specefektiem
informātika, fizika skaņu sistēmas
jaunākās tehnoloģijas, tehniskie risinājumi datu pārraidē datu pārraidē pielietoto tehnisko ierīču darbība
attēlu apstrādes iespējas speciālās datorprogrammās īpašie apgaismojumi, gaismas specefekti mājas ballītēs un citos pasākumos

Man raksturīgas šādas īpašības:

atvērtība zinātkāre disciplinētība
radošums kritiskums precizitāte
izturība neatkarība konkrētība
praktiskums racionalitāte piesardzība
neatlaidība rūpīgums sistemātiskums *
pacietība spēja pielāgoties mērķtiecība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem filmēt un montēt videoklipus
konstruktīvi risināt konfliktus veikt skaņu ierakstus un tos apstrādāt
mobilizēt sevi liela apjoma darbam ierobežotā laikā saslēgt pasākumu apskaņošanai nepieciešamo aparatūru
radīt gaismas un skaņas specefektus veikt sīkus remontdarbus dažādām elektroniskām ierīcēm

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv