JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.NAMDARIS


Kods: 7124 01


Darba saturs:
Namdaris montē gatavas koka būvkonstrukcijas. Viņš ierīko koka vai ģipškartona starpsienas un griestus, koka grīdas; montē un iebūvē durvis, logus, palodzes; izbūvē koka karkasa sienas, kā arī jumta konstrukcijas vai terases. Namdaris būvē ēkas no koka (karkasa un vairogu ēkas) vai montē koka paneļu ēkas, kā arī montē koka margas, žogus un vārtus. Tāpat viņš veic remontdarbus – demontē bojātās vai savu laiku nokalpojušās detaļas un aizstāj tās ar jaunām. Namdaris arī izgatavo un uzstāda veidņus, betonē, ierīko siltumizolāciju un jumta segumu, piemēram, šķindeļu vai kārniņu, izgatavo un uzstāda vienkāršas koka kāpnes.

Namdaris darbu sāk ar darināmo objektu zīmējumu, skiču un projektu izpēti. Pēc tiem viņš aprēķina, kāda veida, izmēra un daudzuma kokmateriāli būs nepieciešami. Namdaris novērtē kokmateriālu kvalitāti un, ja nepieciešams, novērš defektus. Pirms katras detaļas iebūvēšanas viņš pēc projekta ar zīmuli un lineālu atzīmē detaļas izmērus, lai zinātu, kā griezt vai ēvelēt. Savienojot atsevišķas konstrukcijas detaļas, viņš samontē izstrādājumu un iebūvē to pēc projekta paredzētajā vietā.

Logu rāmji, durvis ar visu rāmi, sienas skapji tiek izgatavoti kokapstrādes ražotnē un gatavā veidā (arī nokrāsoti vai nolakoti) tiek atvesti uz būvobjektu. Namdaris tos nostiprina pēc projekta paredzētajā vietā, ieliek slēģus, rokturus un atslēgas.

Koka būvkonstrukcijas, ko namdaris izbūvē būvobjektā (terases, starpsienas), viņš pats sagatavo apstrādei – gruntē, tad krāso vai lako, apstrādā ar speciāliem aizsarglīdzekļiem pret apkārtējās vides ietekmi.

Daudz darba namdarim ir objekta celtniecības sākuma posmā: celtniecības laukums jāierobežo ar žogu, jāierīko palīgtelpas, jāsamontē sastatnes.

Namdaris var specializēties: jumta konstrukciju montāžā, guļbūvju būvniecībā vai restaurācijā.

Kā pašnodarbinātai personai namdarim papildus laiks jāvelta klientu meklējumiem, darbam ar dokumentiem, veicamo darbu plānošanai, būvniecības objekta dizaina izstrādei, kā arī darbinieku (piemēram, mācekļa) piesaistīšanai un apmācīšanai.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Namdaris darbā lieto rokas instrumentus, piemēram, zāģus, ēveles, cirvjus, kaltus, āmurus, vīles, urbjus; ierīces, piemēram, elektrozāģus, ripzāģus, ķēdes zāģus, garenfrēzes, elektroēveles, urbjmašīnas, slīpripas, slīpmašīnas. Viņš arī strādā ar vienkāršiem ģeodēziskiem instrumentiem, piemēram, svērteni, līmeņrādi, nivelieri. Namdaris izmanto krāsas, lakas, ķīmiskas vielas virsmas apstrādei; detaļu sastiprināšanai viņš lieto, piemēram, līmes, naglas, tapas, savilces. Aizsardzībai pret ķīmiskām vielām namdaris lieto masku vai respiratoru.


Darba apstākļi:
Namdaris strādā gan telpās, gan ārā, viņš var strādāt gan lielā augstumā, gan arī pazeminātā gaisa temperatūrā. Namdaris strādā astoņu stundu darba dienu. Vasarā, kad ir labvēlīgāki laika apstākļi darbam ārā, viņš var strādāt garāku darbadienu.


Darba iespējas:
Namdaris var strādāt būvniecības, remonta un restaurācijas uzņēmumos vai arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība, ko var apgūt 4 gadu laikā.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 800 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no profesionalitātes, darba pieredzes, kā arī sezonas – laika posmā no maija līdz oktobrim darba var būt vairāk, līdz ar to peļņa lielāka.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev sagādā gandarījumu uzskatāms un uzreiz redzams darba rezultāts? Vai tev patīk darboties ar dažādiem materiāliem un instrumentiem? Vai esi iepriecinājis tuviniekus ar kādu paša izgatavotu mājsaimniecības priekšmetu, piemēram, dārza solu vai smilšu kasti bērnu spēļlaukumam?

Vai, kaut ko izgatavojot, esi ievērojis, kā atšķiras izstrādājumi un to lietošanas lietderība atkarībā no materiāliem, kurus esi izmantojis – pieredze materiālu izmantošanā ir ļoti būtiska namdara profesijā. Tāpat svarīgas ir prasmīgas rokas, precizitāte un labs acumērs (lai varētu noteikt griezuma līdzenumu, gludumu un detaļu paralēlumu), ko var trenēt, piemēram, radinoties noteikt dažādus lielumus un attālumus bez precīzas mērīšanas, kā arī rasējot. Rasēšana attīstīs arī abstrakto domāšanu un telpisko uztveri.

Izjust šīs profesijas specifiku un darba ikdienu var, iesaistoties dažādos būvniecības darbos – gan savās vai draugu mājās, gan, piemēram, brīvlaikā, strādājot par palīgu kādā būvuzņēmumā.

Labas komunikācijas spējas savukārt noderēs, lai spētu ātri un veiksmīgi sadarboties produktīvam komandas darbam, kā arī ja vēlies strādāt kā pašnodarbinātais speciālists.

Šajā profesijā būtisko fizisko izturību veicinās visdažādākās sporta nodarbības.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika (sevišķi ģeometrija), ķīmija, tehniskā grafika un sports.


Interešu joma(s): Kokapstrāde Būvniecība,


Radniecīgās profesijas:

MĒBEĻU GALDNIEKS

JUMIĶIS

GRĪDAS KLĀJĒJS

BŪVIZSTRĀDĀJUMU GALDNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ģeometrija, tehniskā grafika kokmateriālu tipi, veidi un to īpašības
tradicionālās koka būvkonstrukcijas būvmateriālu veidi un to pielietojums
atsevišķu detaļu savienošanas metodes koksnes ķīmiskās apstrādes iespējas
kokapstrādes tehnoloģija demontāža, iebūvēšana, ēvelēšana, zāģēšana, slīpēšana

Man raksturīgas šādas īpašības:

darbīgums saimnieciskums taupīgums
rūpība komplicētība** piesardzība
praktiskums izlēmība kritiskums
materiālisms* apķērība saprātīgums
veiklība savaldība racionalitāte***
neatlaidība akurātums patstāvība

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** komplicētība – spēja uztvert pasauli daudzveidīgāk un sarežģītāk

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

akurāti un precīzi pildīt uzdevumu diskutēt, rast kompromisu
prasmīgi pārvietot smagumus montēt koka māju un ēku koka konstrukcijas
izvēlēties darbam piemērotus instrumentus kritiski izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses
frēzēt, urbt, izmantot līmeņrādi, tapas vizuāli noteikt leņķi, paralelitāti, gludumu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv