JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.MĒBEĻU GALDNIEKS


Kods: 7422 16


Darba saturs:
Mēbeļu galdnieks izgatavo, montē un uzstāda objektā dažādu veidu un konstrukciju mēbeles, tai skaitā masīvas koksnes, koka plātņu un karkasa mēbeles.

Mēbeļu galdnieks patstāvīgi plāno un organizē darba uzdevumu izpildi. Atbilstoši uzņēmuma darba organizācijai mēbeļu galdnieks sadarbojas ar klientu – tiekas ar viņu un noskaidro, kādas mēbeles klients vēlas pasūtīt, izzina būtiskākos jautājums par materiālu izvēli, krāsu, formām, stilu, pasūtījuma kopsummu, tad, atbilstoši iegūtai informācijai, iesaka piemērotākos materiālus, izgatavošanas veidus, mēbeļu furnitūru. Kad precīzi noskaidrotas klienta vēlmes, viņš veic uzmērījumus un izstrādā priekšlikuma skices, kā arī sastāda un saskaņo kalkulāciju (pasūtījuma izmaksas), noformē darba izpildes dokumentāciju.

Uzsākot mēbeles izgatavošanu, mēbeļu galdnieks aprēķina izgatavojamo detaļu skaitu, sastāda piegriešanas kartes un vai nu pats pasūta, vai dod darba uzdevumu materiālu sagādniekam pasūtīt nepieciešamos materiālus. Atkarībā no izstrādājamā priekšmeta specifikas, viņš sāk mēbeles karkasa izgatavošanu - sazāģē plātņu materiālu pēc noteiktajiem mēriem, aplīmē detaļu maliņas, novērtē to virsmas apstrādes kvalitāti un veic mēbeles korpusa kontrolmontāžu, lai pārliecinātos, vai izmēri ir rasējumam un savstarpēji atbilstoši. Kad izstrādājamās mēbeles korpuss samontēts, mēbeļu galdnieks gatavo tās fasādi un, ja tādi paredzēti, mēbeļu dekoratīvos elementus. Ja fasādi taisa no koka, viņš atlasa kvalitatīvāko kokmateriālu – skatās, lai tam nebūtu plaisu, zaru vietu, ķirmju grauzumu vai mehānisku bojājumu. Tad ar zāģmašīnu mēbeļu galdnieks sazāģē sagataves – rāmjus, pildiņus un uz taisnojamās ēvelmašīnas un biezumēveles tās ēvelē, līdz iegūts nepieciešamais detaļas biezums un platums, kā arī izfrēzē, nepieciešamos profilus un maliņas. Kad tas izdarīts, viņš veic kārtējo kontrolmontāžu, ja rezultāts ir labs, izgatavotās detaļas slīpē un lako. Pēc darba beigšanas novērtē izgatavotās mēbeles kvalitāti, un, vai nu darbnīcā vai klienta norādītajā objektā, veic mēbeles gala montāžu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Mēbeļu galdnieks darbā lieto zāģmašīnas, piemēram, ripzāģmašīnas, lentzāģmašīnas, garenfrēzmašīnas, frēzmašīnas, kopēšanas frēzmašīnas, virsfrēzes, urbšanas mašīnas, urbšanas dobšanas mašīnas, slīpmašīnas, garenvirpas. Finierēšanai (presēšanai) viņš izmanto karsto presi vai vakuuma presēšanas mašīnu; rasēšanas darbu veikšanai - papīru, dažādus lineālus, zīmuļus, arī datoru un specializētās datorprogrammas. Drošībai mēbeļu galdnieks izmanto individuālos darba aizsardzības līdzekļus piemēram, lakojot - respiratoru, zāģējot – skaņas slāpēšanas ierīces; darbmašīnu un iekārtu drošības tehnikas ierīces, piemēram, speciālus nosūcējus, kā arī instrukcijas darbam pie darba galdiem. Mēbeļu galdnieks darbā pārsvarā izmanto plātņu materiālus, piemēram, kokskaidu plātnes, saplākšņus, lamināta plātnes.


Darba apstākļi:
Mēbeļu galdnieks strādā galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumu cehos, kur jārēķinās, piemēram, ar putekļiem, troksni, caurvēju, gan arī objekta uzstādīšanas vietā. Mēbeļu galdnieks strādā astoņu stundu darba dienu, tomēr, lai izpildītu lielus pasūtījumus īsā laika posmā, dažkārt jāstrādā vairāk par astoņām stundām dienā.


Darba iespējas:
Mēbeļu galdnieks var strādāt galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos. Mēbeļu galdnieks var strādāt privātuzņēmumos, valsts iestādēs un kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība vai arodizglītība galdniecībā. Mācību ilgums – 3 līdz 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 1000 LVL.
Atalgojums atkarīgs no mēbeļu galdnieka darba pieredzes, darba vietas un profesionalitātes. Strādājot kā pašnodarbinātai personai un uzņemoties lielāku risku, arī atalgojums būs augstāks.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi saista koka izstrādājumu izgatavošana? Vai tu augstu vērtē labas amata prasmes? Vai tev būtu patīkami iztēloties, ka tu sēdi uz paša izgatavota krēsla un pusdieno pie pašdarināta galda? Vai tu aplūko veikalu skatlogus, kur izvietotas mēbeles vai kokapstrādes darba piederumi? Vai tev būtu uzdrīkstēšanās strādāt ar elektriskajiem darba galdiem?

Mēbeļu galdniekam svarīga ir laba telpiskā uztvere. To iespējams trenēt ar ģeometrisku aprēķinu palīdzību, kā arī lasot rasējumus. Tāpat nepieciešams attīstīt roku veiklību un kustību precizitāti. Galdniekam būtisks ir arī labs acumērs, ko var vingrināt zīmējot un rasējot.

Vērīgums ikdienā, pievēršot uzmanību dažādām koka mēbelēm, var lieti noderēt, pašam tās izgatavojot. Mēbeļu galdniekam, kurš strādā kā pašnodarbinātais, svarīgas būs arī labas komunikācijas prasmes.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā mājturība (tās ietvaros kokapstrādei), tehniskā grafika un matemātika.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES TEHNOLOGS

GALDNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

koka izstrādājumi un mēbeles, to izgatavošana matemātika, tehniskā grafika, fizika
līmes, līmēšanas un finierēšanas tehnoloģija, tapsēšana plātņu un apdares materiāli, zāģmateriāli, sagataves, jaunie perspektīvie materiāli
kokgriezumi, virpojumi, intarsija* tehniskie mērījumi
kokapstrādes mašīnas un ierīces kokapstrādes tehnoloģija

*dekoratīvs rotājums, kompozīcija, ko veido koka priekšmeta virsmā iestrādāti dažādas krāsas un tekstūras koka gabaliņi vai plāksnītes

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums precizitāte izpildīgums
materiālisms* darbīgums veiklība
stabilitāte patstāvība kārtīgums
neatlaidība godīgums taupīgums
saimnieciskums piesardzība apzinīgums
racionalitāte** rūpība vērīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

lasīt un izprast tehnisko dokumentāciju, tehnoloģiskās kartes, rasējumus, izgatavot, montēt, izstādīt mēbeles patstāvīgi plānot un organizēt darbu izpildi, ievērojot operāciju secību
sagatavot darbam instrumentus, ierīces izgatavot mēbeļu dekoratīvos elementus
līmēt, lakot, finierēt ievērot darba aizsardzības noteikumus
veikt ķīmiskās aizsardzības darbus mehāniski apstrādāt koksni ar speciālām mašīnām

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv