JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.NEATLIEKAMĀS PALĪDZĪBAS ĀRSTS


Kods: 2221 20


Darba saturs:
Neatliekamās palīdzības ārsts sniedz operatīvu (nekavējošos) medicīnisku palīdzību cilvēkiem, kuri ir smagi slimi vai dažādu iemeslu dēļ nonākuši veselībai un dzīvībai kritiskā stāvoklī. Viņš palīdz pēkšņas saslimšanas gadījumos (piemēram, saindēšanās, infekcioza saslimšana); nelaimes gadījumos (piemēram, satiksmes negadījumos cietušajiem); gadījumos, kad aktivizējas hroniskas un pat neārstējamas slimības, kā arī dodas uz izsaukumiem pie dzemdētājām, lai tās nogādātu slimnīcā. Viņš pārzina plašu medicīnas virzienu loku. Neatliekamās palīdzības dienesti veido arī uz noteiktu slimību grupu orientētas mediķu brigādes, piemēram, kardioloģijas jeb sirds un asinsvadu speciālistu brigādi.

Neatliekamās palīdzības ārsts ziņu par izsaukumu saņem no dispečera (ārsts, feldšeris vai medicīnas māsa) dispečerpunktā. Izvērtējot informāciju (slimības vai traumas raksturs, pacienta sūdzības, pašreizējais stāvoklis, vecums, atrašanās vieta), neatliekamās palīdzības brigāde sagatavo, pārlūko nepieciešamo medicīnas aparatūru, medikamentu klāstu mašīnā un dodas pie pacienta.

Neatliekamās palīdzības ārsts pēc slimnieka apsekošanas mājās izlemj, vai viņš pēc pirmās palīdzības saņemšanas atstājams dzīvesvietā ģimenes ārsta kontrolē vai nekavējoties jānogādā stacionārā.

Saņemot izsaukumu uz negadījuma vietu, piemēram, autoavārija uz ceļa, darba drošības negadījums celtniecības objektā, neatliekamās palīdzības ārsts novērtē cietušā stāvokli un atkarībā no tā veic, piemēram, reanimācijas pasākumus (mākslīgā elpināšana, sirdsdarbību veicinošu medikamentu ievadīšana, manipulācijas - praktiska sirds masāža, muskuļu tonusa regulācija), injicē pretsāpju un nomierinošus medikamentus, nofiksē ar šinām atklātus vai slēgtus lūzumus, dezinficē un pārsien atklātas brūces. Mugurkaula vai kakla skriemeļu traumas gadījumā neatliekamās palīdzības ārsts pacientu sagatavo transportēšanai. Nododot pacientu stacionārā, viņš aizpilda pavadošo dokumentāciju, kurā uzrāda sniegto neatliekamo palīdzību, lai stacionāra ārsti uzņemšanas nodaļā var turpināt vai koriģēt iesākto terapiju.

Neatliekamās palīdzības ārsts savā darbā nereti spiests saskarties ar pacientu nāvi, piemēram, kad pēc smagām traumām cilvēks mirst negadījuma vietā vai pa ceļam uz stacionāru.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Neatliekamās palīdzības ārsts darbā lieto visdažādāko medicīnisko aprīkojumu, piemēram, dažādus termometrus, asinsspiediena mērīšanas aparātu, fonendoskopu, portatīvo elektrošoka aparātu, mākslīgās elpināšanas portatīvo ventilācijas maisu, pārnēsājamajā ārsta koferī esošās dažāda lieluma vienreizējās lietošanas šļirces, adatas medikamentu ievadīšanai, lancetes pirksta caurduršanai ātru asins testu veikšanai, sterilus pārsienamos materiālus, dezinfekcijas līdzekļus, standarta medikamentu klāstu. Neatliekamās palīdzības ārsts strādā ar plaša spektra medicīnas tehniku, ar ko aprīkotas jaunākās paaudzes neatliekamās palīdzības mašīnas. Neatliekamās palīdzības ārsts izmanto biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopēšanas iekārtu, kancelejas piederumus dokumentācijas kārtošanai.


Darba apstākļi:
Neatliekamās medicīnas palīdzības ārsts strādā diennakšu maiņu darbu pēc iepriekš noteikta darba grafika, strādājot arī brīvdienās un svētku dienās. Gaidot izsaukumu, neatliekamās palīdzības ārsts uzturas neatliekamās palīdzības stacijā, kur kārto dokumentāciju un neatliekamās palīdzības mašīnas aprīkojumu.


Darba iespējas:
Neatliekamās palīdzības ārsts savā specialitātē var strādāt ambulatorās un stacionārās medicīnas iestādēs, rehabilitācijas un sociālās aprūpes centros.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība medicīnā. Mācību ilgums - 6 gadi. Lai specializētos, mācības jāturpina rezidentūrā (laiks no pamatstudijām līdz iespējai uzsākt patstāvīgu ārsta praksi), minimālais rezidentūras ilgums - trīs gadi. Nokārtojot pēc rezidentūras eksāmenu, ārsts iegūst sertifikātu specialitātē un reģistrējas ārstu reģistrā.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 400 LVL.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē medicīna? Vai tev patīk darbs ar cilvēkiem? Vai tu spēj iejusties citu cilvēku ciešanās un vēlies viņiem palīdzēt? Vai tu vari strādāt patstāvīgi, pieņemt lēmumus, pamatot un aizstāvēt tos, uzņemties par tiem atbildību? Vai tev sagādā gandarījumu analizēt sarežģītas situācijas, atrast tām risinājumu?

Neatliekamās palīdzības ārstam ir svarīgs izlēmīgums, jo apstākļos, kad laika ir maz vai nav nemaz, jāspēj neapjukt, kritiski izvērtēt radušos situāciju un pieņemt precīzus, dažkārt arī smagus lēmumus. Šo prasmju attīstību var veicināt, piemēram, cenšoties arī ikdienā uzticētos darbus paveikt laikā, bez kavēšanās, neatliekot tos uz pēdējo brīdi. Esi iniciators labdarības pasākumiem skolā vai ārpus tās! Iespējas gadījumā praktizējies, veicot palīgdarbus kādā medicīnas iestādē – tā varēsi izjust ārsta darba ikdienu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, fizika, bioloģija, psiholoģija, veselības mācība, ētika un svešvalodas.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

ĢIMENES ĀRSTS

KARDIOLOGS

ANESTEZIOLOGS REANIMATOLOGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija, veselības mācība ģimenes locekļu, draugu pašsajūta, slimību un izveseļošanās iemesli
cilvēka emocionālais stāvoklis un fiziskā pašsajūta operatīvās medicīniskās palīdzības sniegšanas nianses
cilvēka ķermeņa uzbūve, fizioloģiskie procesi palīdzība cilvēkiem, kuru dzīvība ir kritiskā stāvoklī
netradicionālās un tautas dziedniecības metodes veselības profilakse

Man raksturīgas šādas īpašības:

atbildīgums apķērība disciplinētība
līdzjūtība sistemātiskums * centība
draudzīgums enerģiskums uzņēmība
izpalīdzīgums stabilitāte apzinīgums
pārliecinātība neatlaidība precizitāte
laipnība izturība taktiskums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem veikt dažādas medicīniskas manipulācijas
vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītus medicīniskus jautājumus sniegt pirmo medicīnisko palīdzību**
pārzināt medicīnisko preparātu iedarbību ātri koncentrēties atbildīga, augstas precizitātes darba veikšanai neatkarīgi no apstākļiem
strādāt ārkārtas situācijās precīzi formulēt jautājumus

** pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv