JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.GALDNIEKS


Kods: 7422 01


Darba saturs:
Galdnieks izgatavo, montē (saliek) un uzstāda dažādus vienkāršas konstrukcijas koka izstrādājumus, piemēram, trepes, durvis, logus.

Uzsākot darbu, galdnieks tiekas ar darba vadītāju, izzina gatavojamās koka konstrukcijas saturu, iepazīstas ar tās rasējumu. Galdnieks ar darba vadītāju un klientu vienojas par attiecīgajam koka izstrādājumam piemērotāko, klienta gaumei, vēlmei un materiālām iespējām atbilstošāko materiālu. Galdnieks kopā ar darba vadītāju izvērtē darba apjomu un specifiku, tad, ņemot vērā konkrētā kokmateriāla izstrādājuma īpašības, izstrādā darba plānu un sastāda izmaksu tāmi. Ja pasūtītājs piekrīt darbu izmaksām, galdnieks vai galdniecības vadītājs pasūta materiālus.

Kad materiāli piegādāti, galdnieks atkarībā no izstrādājuma veida darina sagataves, materiālus sazāģē, ēvelē vajadzīgajā biezumā, frēzē, slīpē. Viņš izstrādājumu montē, iestrādā tajā furnitūru, piemēram, eņģes, atslēgas, lako to, veic izstrādājuma montāžu objektā, nepieciešamības gadījumā demontējot iepriekšējo.

Strādājot kā pašnodarbinātā persona, galdnieks pats meklē klientus vai piesaista reklāmas profesionāļus savas produkcijas reklāmai. Viņš tiekas ar klientiem, lai vienotos par izgatavojamo priekšmetu dizainu, izmēriem, materiāliem, izgatavošanas termiņiem, kā arī pats gan veido darbu izmaksu tāmes, gan maksā nodokļus saskaņā ar valstī noteikto nodokļu nomaksas kārtību.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Galdnieks darbā lieto zāģmašīnas, piemēram, ripzāģmašīnas, lentzāģmašīnas, formātzāģus. Kokmateriālu un sagatavju garenfrēzēšanu (ēvelēšanu) viņš veic ar taisnošanas, biezumapstrādes garenfrēzmašīnām. Vēl galdnieks izmanto universālās frēzmašīnas, vienvārpstu urbšanas, dobšanas mašīnas, virpas, lentes un diska slīpmašīnas. Galdnieks lieto arī rokas darba instrumentus un palīginstrumentus, kā arī elektriskos roku darba instrumentus. Ja galdnieks strādā kā pašnodarbināta persona, tad darbā lieto arī datoru un biroja tehniku, piemēram, printeri, kopēšanas iekārtu, kā arī grāmatvedības un uzskaites dokumentus.


Darba apstākļi:
Galdnieks strādā galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumu cehos, kā arī pie klienta, uzstādot izstrādājumu. Drošībai mēbeļu galdnieks izmanto individuālos darba aizsardzības līdzekļus piemēram, lakojot - respiratoru, zāģējot – skaņas slāpēšanas ierīces; darbmašīnu un iekārtu drošības tehnikas ierīces, piemēram, speciālus nosūcējus. Galdnieks strādā astoņu stundu darba dienu, tomēr, lai izpildītu lielus pasūtījumus īsā laika posmā, dažkārt viņam jāstrādā vairāk par astoņām stundām dienā.


Darba iespējas:
Galdnieks var strādāt privātuzņēmumos, valsts iestādēs un kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība galdniecībā. Mācību ilgums - 3 gadi, pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 1000 LVL.
Atalgojums atkarīgs no galdnieka darba pieredzes, darba vietas un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi saista koka izstrādājumu izgatavošana? Vai tu augstu vērtē labas amata prasmes? Vai tev būtu patīkami iztēloties, ka tu savā mājā staigā pa paša darinātām kāpnēm? Vai tev būtu uzdrīkstēšanās strādāt ar elektriskajiem darba galdiem?

Galdniekam svarīga ir laba telpiskā uztvere. To iespējams trenēt ar ģeometrisku aprēķinu palīdzību, kā arī lasot rasējumus. Tāpat nepieciešams attīstīt roku veiklību un kustību precizitāti. Galdniekam būtisks ir arī labs acumērs, ko var vingrināt, zīmējot un rasējot.

Vērīgums ikdienā, pievēršot uzmanību dažādiem koka izstrādājumiem, piemēram, kāpnēm, durvju un logu rāmjiem, koka mēbelēm, var lieti noderēt, pašam tos izgatavojot. Galdniekam, kurš strādā kā pašnodarbinātais, būtiskas ir labas komunikācijas prasmes saskarsmei ar klientiem.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā mājturība (sevišķi kokapstrādei), tehniskā grafika un matemātika.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES TEHNOLOGS

MĒBEĻU GALDNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

kokapstrādes mašīnas un tehnoloģiskās līnijas kokapstrādes palīgierīces, iekārtas, instrumenti
kokizstrādājumu konstrukcijas, to izgatavošana, montēšana, uzstādīšana kokapstrādes tehnoloģiju veidi
kokapstrādes darbi fizika, tehniskā grafika
koksnes veidi, īpašības, kvalitāte līmes, līmēšanas un apdares tehnoloģija, metodes un procesi

Man raksturīgas šādas īpašības:

lietišķums izpildīgums uzmanīgums
patstāvība precizitāte piesardzība
materiālisms* kārtīgums racionalitāte**
stabilitāte praktiskums neatlaidība
saimnieciskums apzinīgums saprātīgums
darbīgums apķērība analītiskums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

atšķirt koku sugas, koksnes tipus izgatavot vienkāršus koka izstrādājumus
lasīt un izprast tehnisko dokumentāciju, rasējumus, tehnoloģiskās kartes strādāt ar elektriskiem rokas instrumentiem un darbarīkiem
racionāli izmantot materiālus, resursus lietot darba aizsardzības līdzekļus
nodrošināt darba kvalitāti, atbilstību prasībām strādāt ar kontroles un mērinstrumentiem

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv