JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FIZISKĀS REHABILITĀCIJAS ĀRSTS


Kods: 2221 10


Darba saturs:
Fiziskās rehabilitācijas ārsts nosaka ārstēšanas kursu pacientam diagnosticētu funkcionālu traucējumu novēršanai, piemēram, muskuļu funkciju vai līdzsvara atjaunošanai, stājas un gaitas korekcijai jeb labošanai. Ja diagnoze nav uzstādīta, fiziskās rehabilitācijas ārsts izmeklē pacientu ar dažādām metodēm: izvaicā, novēro (piemēram, apsēšanos uz krēsla, apgulšanos uz kušetes, gaitu), novērtē locītavu un muskuļu funkcijas, līdzsvaru, kā arī testē pacienta funkcionālās spējas (apsēšanos, gaitu, līdzsvaru) pēc speciālām skalām. Ja nepieciešams, fiziskās rehabilitācijas ārsts nozīmē pacientam papildus izmeklēšanu pie citas specialitātes ārsta. Lai izvēlētos ārstēšanas kursu, fiziskās rehabilitācijas ārsts novērtē arī pacienta sociālo vidi un viņa attieksmi pret veselību kā vērtību.

Fiziskās rehabilitācijas ārsts kopā ar pacientu izvēlas, kur notiks rehabilitācija, jo, piemēram, fiziskās rehabilitācijas vingrojumus (teiksim, elpošanas, sirds asinsvadu sistēmas trenēšanai, asinsrites uzlabošanai kāju un roku pirkstu galos) iespējams veikt arī patstāvīgi mājās, ne tikai rehabilitācijas centrā fizioterapeita uzraudzībā.

Fiziskās rehabilitācijas ārsts informē pacientu par ieteicamajām fizioterapijas procedūrām un ārstniecības iestādēm, kurās tās veic. Saskaņojot ar pacientu un atbilstoši viņa pārvietošanās iespējām un finansu līdzekļiem, fiziskās rehabilitācijas ārsts izstrādā ārstēšanas kursu. Viņš iesaka fizioterapijas tehnoloģijas (piemēram, masāžu, ūdens terapiju, magnētiskā lauka, elektriskā lauka, impulsu strāvas iekārtas procedūras), kā arī fizioterapijas kursa ilgumu un grafiku. Fiziskās rehabilitācijas ārsts iesaka pacientam dažādus palīglīdzekļus fizisko spēju atjaunošanai vai nodrošināšanai, piemēram, spieķi, kruķus, ratiņkrēslu, protēzes.

Visu ārstēšanas laiku fiziskās rehabilitācijas ārsts dokumentē ārstēšanas procesu. Pēc kursa pabeigšanas viņš iesaka pacienta tālāku aprūpi.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Fiziskās rehabilitācijas ārsts darbā lieto diagnostikas un testēšanas palīglīdzekļus (piemēram, leņķmēru, dinamometru muskuļu spēka testēšanai), mērlenti, paklāju, kušeti, dezinfekcijas līdzekļus. Fiziskās rehabilitācijas ārsts pacienta aprūpes dokumentēšanai lieto biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopētāju.


Darba apstākļi:
Fiziskās rehabilitācijas ārsts strādā sertificētas ārstniecības vai rehabilitācijas iestādes kabinetā savu funkciju veikšanai atbilstošos apstākļos. Fiziskās rehabilitācijas ārsts strādā dažāda garuma darba dienu (ne vairāk kā 36 stundas nedēļā), atkarībā no uzņēmuma specifikas, darba laika, darba grafika.


Darba iespējas:
Fiziskās rehabilitācijas ārsts var strādāt jebkuras formas un piederības uzņēmējsabiedrībā veselības aprūpes un sporta sistēmā vai arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība fiziskās rehabilitācijas ārsta specialitātē. Mācību ilgums - 6 gadi. Lai patstāvīgi nodarbotos ar ārstniecību, fiziskās rehabilitācijas ārstam jāiziet likumdošanā noteiktā sertifikācija un jābūt reģistrētam ārstniecības personu reģistrā.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 800 LVL.
Atalgojums atkarīgs no darbavietas uzņēmējdarbības veida (privātuzņēmumā tas var būt lielāks), padarītā darba apjoma, ieņemamā amata (struktūrvienības vadītājam alga var būt lielāka).


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tu spēj glabāt tev uzticētu noslēpumu? Vai vari saprasties ar cilvēkiem? Vai esi iecietīgs un proti uzklausīt otru cilvēku? Vai tu rēķinies ar cilvēku dažādību, atšķirīgumu? Vai tev piemīt patstāvība darba plānošanā un lēmumu pieņemšanā?

Fiziskās rehabilitācijas ārsta profesijā tev noderēs gan labas komunikācijas prasmes, gan izturība un iekšēja harmonija.

Īpaši pievērs uzmanību tādiem priekšmetiem kā ķīmija, fizika, bioloģija, veselības mācība, informātika, svešvalodas, ētika un psiholoģija.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

SPORTA ĀRSTS

MASIERIS

FIZIOTERAPEITS

ERGOTERAPEITS

NEIROLOGS

TRAUMATOLOGS UN ORTOPĒDS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija veselīgs dzīvesveids
cilvēka pašsajūta, veselība fiziskās pašsajūtas saistība ar emocionālo stāvokli
cilvēka ķermeņa uzbūve, fizioloģiskie procesi veselību nostiprinoši pasākumi – vingrošana, peldēšana, sabalansēta diēta
ārstnieciskā vingrošana darbs, kur varu praktiski palīdzēt cilvēkiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums rūpība izpalīdzība
kritiskums neatkarība labestība
zinātkāre stabilitāte izturība
piesardzība pielāgošanās spēja lietišķums
sistemātiskums * pacietība kārtīgums
racionalitāte ** atbildība godīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītus medicīniskus jautājumus
uzmundrināt cilvēkus atveseļošanās periodā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību*
pārzināt cilvēka anatomiju veikt relaksācijas vingrinājumus un mācīt tos citiem
izstrādāt rehabilitācijas programmas saglabāt savu darba vidi kārtīgu un tīru

*pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv