JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PEDIATRS


Kods: 2221 65


Darba saturs:
Pediatrs nosaka diagnozi un ārstē zīdaiņus, bērnus un pusaudžus, kam ir veselības problēmas. Pediatrs seko bērnu normālai augšanai un attīstībai, sniedz konsultācijas bērniem un viņu vecākiem par bērnu pareizu uzturu un kopšanu.

Pediatrs ambulatorā pieņemšanā (poliklīnikā) uzklausa sūdzības par bērna veselības stāvokli, runājot ar pašu bērnu vai viņa vecākiem. Pēc bērna medicīniskās vēstures izskatīšanas viņš izmeklē bērnu: nosver viņu, izklausa sirdsdarbību un elpošanu, pārbauda, kā darbojas bērna locekļi un vai refleksi atbilst normai, iztausta vēdera dobumu, skatās kaklu un ausis. Viņš pieraksta visus novērojumus, datus, slimības un ārstēšanas procedūras bērna slimības vēsturē.

Ja nepieciešams, pediatrs nosūta bērnu uz analīzēm vai turpmākām medicīniskām pārbaudēm. Pediatrs apkopo diagnosticētos simptomus, izraksta zāles un ārstē pats vai arī nosūta bērnu pie atbilstoša speciālista. Viņš arī dodas mājas vizītēs pie slimiem bērniem.

Pediatrs var specializēties ausu, kakla, deguna ārstēšanā, gastroenteroloģijā (gremošanas sistēmas izmeklēšanā un ārstēšanā), kardioloģijā (sirds slimību izmeklēšanā un ārstēšanā), tāpat viņš var strādāt kā alergologs (izmeklēt un ārstēt alerģiskos simptomus), hepatologs (izmeklēt un ārstēt aknas), nefrologs (izmeklēt un ārstēt nieres), infektologs (diagnosticēt un ārstēt infekcijas slimības), neonatologs (jaundzimušo ārsts), intensīvās terapijas jeb reanimācijas speciālists.

Pediatri bērnu stacionāru (slimnīcu) nodaļās, darba dienu sāk no nodaļas dežūrējošās medicīnas māsas uzzinot, kā pacientiem pagājusi nakts – vai ir bijušas sāpes vai paaugstināta temperatūra, vai nodaļā iestājušies jauni pacienti. Izvērtējot pacientu stāvokli, pediatrs izlemj, kādā secībā viņus apskatīt. Ārsts iet rīta vizītē pa palātām vai arī apskata un izmeklē mazos pacientus apskates telpā.

Pediatrs katru dienu izvērtē slimības dinamiku (vai notiek veselības uzlabošanās, vai tā pasliktinās), izlemj, vai turpināt noteikto ārstēšanas kursu vai nozīmēt papildus analīzes, izmeklēšanas (piemēram, rentgenu, ultrasonogrāfiju vai kompjūterdiagnostiku), sadarbojas un konsultējas ar kolēģiem un citu specialitāšu ārstiem, pēc iespējas labāku ārstēšanas rezultātu sasniegšanai. Ja nepieciešams, nozīmē, augstākas kvalifikācijas speciālista (vai citas specialitātes ārsta) konsultāciju.

Pēc pacientu apskates, pediatrs dokumentē ārstniecības procesu, slimības vēsturē pieraksta slimības gaitu. Ja pacientu izraksta no stacionāra, ārsts raksta pacienta slimības vēstures izrakstu, kā arī citus dokumentus, piemēram, izziņas, norīkojumus rehabilitācijai.

Daži pediatri medicīnas izglītības iestādēs apmāca topošos mediķus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Pediatrs lieto dažādus instrumentus, lai izmeklētu bērnu, piemēram, fonendoskopu, optoskopu, stetoskopu, oftalmoskopu, āmuriņu refleksu noteikšanai, kā arī svarus un auguma mērīšanai paredzētas iekārtas, rotaļlietas, lai piesaistītu mazuļa uzmanību, medicīniskos preparātus. Nepieciešami arī rakstāmpiederumi izmeklēšanas rezultātu fiksēšanai


Darba apstākļi:
Pediatrs strādā savā darba kabinetā, kur pieņem pacientus un veic pierakstus. Iespējams arī, ka viņš veic pierakstus vienā telpā, bet pacientu izmeklēšana notiek atsevišķā telpā. Pediatrs dodas arī izsaukumos uz pacientu mājām. Veicot arī pedagoģisko darbu, strādā medicīnas izglītības iestāžu mācību telpās. Pediatrs strādā astoņas darba stundas dienā, parasti pusi dienas strādājot pieņemšanas kabinetā, otru pusi dodoties mājas vizītēs. Ir arī dežūru darbs, darbs maiņās un naktīs. Reanimācijas nodaļā viena dežūra ilgst 24 stundas. Mācību iestādēs pediatri vada noteiktu mācību lekciju skaitu.


Darba iespējas:
Pediatri strādā bērnu slimnīcās, rajonu slimnīcu bērnu nodaļās, poliklīnikās, neonatoloģijas (jaundzimušo) centros. Viņš var arī atvērt savu privātpraksi.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība ārsta specialitātē. Mācību ilgums - 6 gadi. Lai patstāvīgi nodarbotos ar ārstniecību, pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas ārsts turpina 4 gadu studijas rezidentūrā iegūstot pediatra sertifikātu, vēl pēc 3 gadiem – konkrētu specializāciju (piemēram, kardioloģijā, alergoloģijā). Nokārtojot rezidentūras beigu eksāmenu, ārsts iegūst sertifikātu specialitātē un tiek reģistrēts ārstniecības personu reģistrā.


Iespējamais atalgojums:
270 līdz 1000 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no darba vietas un ieņemamā amata. Sertificēts ārsts pediatrs saņem ap 270 latu, nodaļu vadītāju un virsārstu algas ir 500 – 1000 latu. Par dežūrām pediatrs saņem papildu samaksu.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev ir vēlme palīdzēt slimiem cilvēkiem? Vai tu spēj uzņemties atbildību par saviem lēmumiem? Pediatra darbs prasa rūpīgu un pacietīgu attieksmi pret slimiem bērniem un patiesu vēlmi tiem palīdzēt.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

ĢIMENES ĀRSTS

PSIHIATRS

FIZIOTERAPEITS

ĀRSTS

BĒRNU ĶIRURGS

BĒRNU NEIROLOGS

NEIROLOGS

ALERGOLOGS

HEPATOLOGS

NEFROLOGS

GASTROENTEROLOGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija, veselības mācība veselīgs dzīvesveids
cilvēka emocionālais stāvoklis un fiziskā pašsajūta bērni, viņu pašsajūta, fiziskās aktivitātes, miegs, ēšana
bērnu fiziskās un psiholoģiskās attīstības īpatnības netradicionālās un tautas dziedniecības metodes
medicīniskā aparatūra darbs, kur varu praktiski palīdzēt cilvēkiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums rūpība izpalīdzība
kritiskums neatkarība labestība
zinātkāre komplicētība *** līdzjūtība
piesardzība pielāgošanās spēja izturība
sistemātiskums * pacietība augstsirdība
racionalitāte ** stabilitāte atbildība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

*** komplicētība – spēja uztvert pasauli daudzveidīgāk un sarežģītāk

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar bērniem un pusaudžiem sniegt pirmo medicīnisko palīdzību*
būt labam klausītājam pamanīt un atšķirt dažādu slimību simptomus
pārzināt dažādu medikamentu iedarbību vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītus medicīnas jautājumus
ar humoru un spēles elementiem mazināt cilvēku satraukumu atveseļot organismu ar sabalansētu diētu

* pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv