JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.AUTOBUSU, TROLEJBUSU UN TRAMVAJU VADĪTĀJI


Kods: 8323 01


Darba saturs:
Autobusa vadītājs vada autobusu, trolejbusa vadītājs un tramvaja vadītājs vada elektrotransporta līdzekli (trolejbusu vai tramvaju), pārvadājot pasažierus pa noteiktu maršrutu, ievērojot pasažieru pārvadāšanas līdzekļa kustības grafiku. Autobusa vadītājs pārvadā pasažierus vietējās satiksmes vai tālsatiksmes reisos. Tas var būt pilsētas, rajona, starppilsētu jeb starpvalstu maršruts. Līgumreisos autobusa vadītājs ved pasažierus ekskursijās un tūrisma braucienos, ved skolēnus uz skolu un mājup no skolas (vai kāda uzņēmuma strādniekus uz darbu un no darba) pa noteiktu maršrutu.

Pirms izbraukšanas no transporta parka, autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs pārbauda, vai vadāmais transporta līdzeklis ir tehniskā kārtībā (piemēram, vai darbojas bremzes, vējstikla tīrītāji, vai ir vajadzīgais eļļas līmenis, logu mazgāšanas šķidruma daudzums), pārbauda autobusa, trolejbusa vai tramvaja drošības līdzekļu klāstu, piemēram, vai ir medicīniskā aptieciņa, ugunsdzēšamais aparāts; tāpat pārbauda vai salons ir tīrs, un tad saņem maršruta lapu. Precīzi norādītajā laikā autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs ar pasažieru pārvadāšanas transporta līdzekli piebrauc maršruta galapunktā pasažieru iekāpšanas vietā. Pārliecinājies, ka visi pasažieri iekāpuši, autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs aizver durvis un izbrauc uz ielas.

Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs paziņo nākamās pieturvietas nosaukumu, ieslēdzot audioinformācijas iekārtu vai atskaņojot ierakstu. Atkarībā no autobusa, trolejbusa vai tramvaja tehniskā aprīkojuma, pieturvietas nosaukums jāatspoguļo arī uz elektroniskā tablo pasažieru salonā. Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs ir atbildīgs par drošu pasažieru pārvadāšanu. Pieturvietās viņš seko pasažieru iekāpšanai un izkāpšanai. Starppilsētu reisos autobusa vadītājs, bet pilsētas maršrutos dažkārt arī trolejbusa vadītājs, pārdod pasažieriem biļetes. Autobusa vadītājs novieto pasažieru bagāžu autobusa bagāžas nodalījumā.

Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs pārzina pasažieru pārvadāšanas maršrutus, to īpatnības un sarežģītākās vietas (piemēram, tās, kur bieži iespējami sastrēgumi; slikti pārredzams krustojums). Par smagākajām problēmsituācijām (piemēram, iekļūšana satiksmes negadījumā) autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs ziņo centrāldispečera dienestam un izpilda tā rīkojumus, piemēram, sagaida izsauktos Ceļu policijas darbiniekus. Sīkas tehniskas kļūmes autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs novērš pats (piemēram, pievieno atpakaļ no elektrokontakttīkla atvienojušos trolejbusa vai tramvaja kontaktstieņus; autobusam vai trolejbusam nomaina riepu). Autobusa, trolejbusa un tramvaja vadītājs nepieciešamības gadījumā sniedz pirmo medicīnisko palīdzību.

Beidzot maiņu, autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs noformē braukšanas dokumentus un novieto autobusu, trolejbusu vai tramvaju transporta līdzekļu depo vai transporta parkā. Ja nepieciešams, viņš noformē pieteikumu pasažieru pārvadāšanas līdzekļa defektu novēršanai. Ja autobusa vadītājs pārdod biļetes, beidzot reisu, viņš autobusu parka kasē nodod iekasēto naudu un atlikušās biļetes, noformējot attiecīgos dokumentus.

Vadot autobusu līgumreisā, piemēram, ekskursijā, autobusa vadītājs kopā ar ekskursijas vadītāju rūpējas, lai brauciens noritētu bez starpgadījumiem. Starpvalstu reisos par pasažieriem rūpējas autobusa ceļojuma pavadonis (stjuarts), kas atvieglo autobusa vadītāja darbu.

Ja autobusa vadītājs ir pašnodarbināta persona, viņš pats meklē klientus, kuriem būtu nepieciešami pārvadāšanas pakalpojumi, plāno maršrutus, nodrošina transporta līdzekļa tehnisko apkopi un pārvalda finansu resursus, maksā nodokļus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs darbā lieto pasažieru pārvadāšanas līdzekli - autobusu, trolejbusu vai tramvaju; mikrofonu vai audio ieraksta atskaņošanas iekārtu, ar maršruta izpildi saistītu dokumentāciju, reizēm lieto arī kases aparātu, instrumentu komplektu nelielu tehnisku bojājumu novēršanai. Autobusu vadītāji, kuri ir pašnodarbinātas personas, darbā lieto arī datoru un dažādu biroja tehniku, piemēram, kopēšanas iekārtu, printeri, kā arī finansu uzskaitei nepieciešamos resursus, piemēram, kvītis, piemērotas datorprogrammas.


Darba apstākļi:
Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs strādā astoņu stundu darba laiku maiņās pēc iepriekš saskaņota darba grafika. Tālsatiksmes reisos brauc divi autobusa vadītāji, lai mainoties ievērotu starptautiskā mērogā strikti noteiktu darba un atpūtas režīmu. Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs strādā jebkuros laika apstākļos, arī tad, kad, piemēram, ir migla vai apledojums. Viņa darbs prasa pastāvīgu uzmanības sasprindzinājumu un ātru reakciju, atbildība par pasažieriem un transporta līdzekļa vadīšana intensīvas satiksmes apstākļos rada papildus stresu. Līdzās tādiem apstākļiem kā sēdošs darbs, nemitīgs troksnis un vibrācijas, trolejbusa un tramvaja vadītājs ir pakļauts ektromagnētiskā lauka ietekmei. Šajā profesijā būtiska laba sirds veselība.


Darba iespējas:
Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs var strādāt pasažieru pārvadājumu uzņēmumos. Autobusa vadītājs var strādāt arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Lai apgūtu autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītāja amatu, nepieciešama vidējā izglītība un C, C1 (kravas automobiļa ar pilnu masu līdz 7500kg) vai D (autobusa ar 16 vai mazāk pasažieru vietām) autovadītāja apliecība. Arodskolā uzņem, sākot no 21 gada vecuma. Mācību ilgums: autobusa vadītājam – 1 līdz 2 mēneši, trolejbusa vadītājam – 4 mēneši un tramvaja vadītājam – 3,5 mēneši.


Iespējamais atalgojums:
140 līdz 300 LVL.
Tā var būt atkarīga no darba stāža un maršruta veida (piemēram, starpvalstu maršrutos autobusa vadītāja atalgojums ir augstāks). Autobusa, trolejbusa vai tramvaja vadītājs var saņemt piemaksu, piemēram, par degvielas (autobusam) ietaupīšanu, augstu pasažieru apkalpošanas kultūru.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev ir vēlēšanās būt ne tikai automašīnas pasažierim, bet arī pašam sēsties pie stūres? Vai tu spēj saglabāt mieru, kā arī ātri un atbilstoši rīkoties problēmsituācijās? Vai vari ilgstoši saglabāt modrību vienveidīgos apstākļos? Pievērs uzmanību tam, vai tu labi atšķir krāsas, jo mēdz būt tāda redzes īpatnība kā daltonisms, kad cilvēks jauc krāsas – visbiežāk daltoniķis nespēj atšķirt sarkano krāsu no zaļās krāsas.

Jau laikus vari apgūt ceļu satiksmes noteikumus, kā arī, braucot automašīnā, vērīgi sekot autovadītāja kustībām, reakcijām, jo tas tev, pilngadību sasniegušam, palīdzēs sekmīgāk kārtot pārbaudījumus autovadītāja tiesību iegūšanai. Tāpat centies iedziļināties tehniskās lietās, kaut vai nestāvot malā, kad jānomaina autoriepa.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika un fizika. Bet starpvalstu reisos autobusa vadītājam būs nepieciešamas svešvalodu zināšanas.


Interešu joma(s): Transports, loģistika


Radniecīgās profesijas:

VIEGLO AUTOMAŠĪNU, TAKSOMETRU, MAZIETILPĪGO KRAVAS AUTOMOBIĻU UN MIKROAUTOBUSU VADĪTĀJS

KRAVAS AUTOMOBIĻU AR PIEKABĒM UN AUTOVILCIENU VADĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

pasažieru pārvadājumi, apkalpošanas kultūra auto tehnikas darbības principi un ekspluatācijas noteikumi
lielo transporta līdzekļu vadīšana darbs ar atrašanos ceļā, pārbraucienus
darbs ar cilvēkiem praktiska palīdzība cilvēkiem
jaunumi autobūvē matemātika, fizika

Man raksturīgas šādas īpašības:

stabilitāte pacietība izpalīdzīgums
godīgums materiālisms* sabiedriskums
izturība saimnieciskums laipnība
lietišķums disciplinētība pārliecinātība
praktiskums piesardzība apzinīgums
pielāgošanās spēja kārtīgums apķērība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem veikt iecerētos darbus noteiktā laikā
konstruktīvi risināt konfliktus orientēties pēc kartes
kontrolēt savas emocijas vadīt autobusu, trolejbusu vai tramvaju
sniegt pirmo medicīnisko palīdzību* patstāvīgi veikt transportlīdzekļa apkopi un sīkus remontdarbus

*palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv