JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.GAISA SATIKSMES VADĪBAS DISPEČERS


Kods: 3145 01


Darba saturs:
Gaisa satiksmes vadības dispečeri kontrolē visu lidmašīnu kustību lidostā un tās gaisa telpā. Viņi organizē lidmašīnu ielidošanu un izlidošanu no lidostas. Vadoties pēc radara rādījumiem un vizuālajiem vērojumiem, viņi uzrauga, lai katra lidmašīna ievērotu drošu attālumu no citiem gaisa kuģiem, dod norādījumus pilotiem lidmašīnu kustības ceļā no termināla līdz skrejceļam un uzrauga lidmašīnas kustību līdz pat izlidošanai no lidostas gaisa telpas. Daži gaisa satiksmes vadības dispečeri saskaņo lidmašīnu kustību lidostās, citi regulē lidojumus starp noteiktām lidostām.

Katras lidmašīnas pacelšanos vai nolaišanos koordinē vairāki gaisa satiksmes vadības dispečeri. Tuvojoties lidostai, lidmašīnas pilots raida viņiem informāciju par tuvošanos. Gaisa satiksmes vadības dispečeram, kurš regulē lidmašīnu nolaišanos un pacelšanos, ir lidmašīnas lidojuma plāns, un viņš ar radaru palīdzību novēro tās kustību. Ja lidosta tajā brīdī var uzņemt šo lidmašīnu, viņš dod pilotam atļauju doties uz brīvo skrejceļu. Ja lidosta ir aizņemta, lidmašīnu pielāgo gaidīšanas režīmam kopā ar citām lidmašīnām, kuras gaida atļauju nosēsties.

Kad lidmašīna tuvojas skrejceļam, pilots sazinās ar vietējo gaisa satiksmes vadības dispečeru gaisa satiksmes kontroles centrā. Arī šis dispečers ar radaru novēro lidmašīnas kustību, redz visu tuvāko gaisa kuģu atrašanās vietas un aizkavē to lidmašīnu izlidošanu, kuras traucē veikt nosēšanos. Kad lidmašīna nosēdusies, tās tālāko vadību pārņem gaisa satiksmes vadības dispečers, kurš regulē lidmašīnu kustību uz zemes. Viņš vada lidmašīnas kustību uz skrejceļiem un pievedceļiem līdz attiecīgā termināla vārtiem.

Līdzīga ir darbību kārtība, regulējot lidmašīnu izlidošanu. Gaisa satiksmes vadības dispečeri sniedz pilotiem informāciju arī par konkrētās lidostas izvietojumu, apvidus reljefu, laika apstākļiem pirms lidojuma un tā laikā, ieteicamo lidojuma maršrutu.

Pēc katras lidmašīnas pacelšanās lidostas gaisa satiksmes vadības dispečeri informē gaisa satiksmes vadības dispečerus, kuri kontrolē lidmašīnu kustību ārpus lidostu gaisa telpas. Lidmašīnas parasti lido noteiktos maršrutos, katram gaisa satiksmes kontroles centram ir uzticēta dažādu maršrutu lidmašīnu kustības regulēšana noteiktā gaisa telpas sektorā. Šie gaisa satiksmes vadības dispečeri strādā komandās, kuru lielums atkarīgs no gaisa satiksmes intensitātes, un katra komanda uzņemas atbildību par daļu no centra kontrolē esošā gaisa telpas sektora, piemēram, par visām lidmašīnām, kuras lido noteiktā augstumā ziemeļu virzienā no atskaites punkta.

Ar speciālas tehnikas palīdzību gaisa satiksmes vadības dispečeri saņem informāciju par lidmašīnām, kuras ielidos viņu kontrolētajā gaisa satiksmes sektorā. Ja tajā ielido vienlaicīgi divas lidmašīnas, viņi pārbauda to lidojuma augstumu un ātrumu. Nepieciešamības gadījumā viņi sazinās ar iepriekšējā sektora gaisa satiksmes vadības dispečeriem un maina vienas lidmašīnas lidojuma plānu.

Gaisa satiksmes vadības dispečeri uzrauga lidmašīnu kustību komandas kontrolētajā gaisa telpā un, ja nepieciešams, sazinās ar pilotiem. Viņš brīdina pilotus par tuvumā esošām lidmašīnām, sliktiem laika apstākļiem un citiem riska faktoriem. Ja lidmašīnas pilots nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ vēlas mainīt augstumu, gaisa satiksmes vadības dispečeri pārbauda, vai šīs izmaiņas netraucēs citu lidmašīnu lidojumiem, un ziņo par izmaiņām lidojuma augstumā citiem gaisa satiksmes kontroles centriem.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Gaisa satiksmes vadības dispečeri darbā lieto specializētus datorus.


Darba apstākļi:
Gaisa satiksmes vadības dispečeri strādā biroja tipa telpās. Viņu darbs nepieciešams visu diennakti, tādēļ viņi strādā maiņās astoņas darba stundas pēc iepriekš saskaņota grafika, arī brīvdienās, naktīs. Intensīvas gaisa satiksmes apstākļos viņu darbs ir ļoti saspringts, jo jāstrādā ātri un koncentrējot uzmanību.


Darba iespējas:
Gaisa satiksmes vadības dispečeri var strādāt dažādās valsts un privātajās gaisa satiksmes vadības institūcijās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešams speciāls apmācības kurss, ko var apgūt tikai gaisa satiksmes vadības uzņēmumā. Apmācības iespējams uzsākt, tikai izejot speciālu testēšanu, gaisa satiksmes vadības institūcijā.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 700 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no gaisa satiksmes vadības dispečera darba pieredzes un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev šķiet aizraujošs viss, kas saistīts ar aviāciju, lidmašīnām, to vadīšanas iespējām? Vai esi labs organizators un proti strādāt komandā? Vai spēj kvalitatīvi veikt vairākus darbus vienlaicīgi?

Lai kļūtu par gaisa satiksmes vadības dispečeru, vēlama tehniska domāšana, precizitāte un izteikti augsta atbildības izjūta. Šīs prasmes un īpašības var izkopt, iesaistoties sabiedrisku un saviesīgu pasākumu organizēšanā. Ļoti būtiska ir spēja ātri reaģēt un pieņemt lēmumus, un to var attīstīt, nodarbojoties ar sporta veidiem, kas prasa koncentrēšanos, uzmanību un ātru reakciju. Sports noderēs arī laba veselības stāvokļa uzturēšanai, jo šajā profesijā laba veselība ir svarīgs nosacījums. Ātru un analītisku domāšanu savukārt veicina piedalīšanās dažādās prāta spēlēs, atjautības uzdevumu risināšana, stratēģijas spēļu spēlēšana.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem, kā matemātika, svešvalodas (Latvijā gaisa satiksmes vadības dispečera darba valoda ir angļu valoda), informātika, sports.


Interešu joma(s): Transports, loģistika


Radniecīgās profesijas:

AVIOLĪNIJU TRANSPORTA LIDMAŠĪNAS PILOTS

LIDOJUMU KOORDINATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

aviācija gaisa satiksmes pārraudzīšanas iekārtas, radari, specializētie datori
lidmašīnu kustības organizēšana un kontrole prāta spēles stratēģiskās domāšanas, erudīcijas treniņam
darbs cilvēku drošībai svešvalodas
darbs komandā matemātika, informātika

Man raksturīgas šādas īpašības:

uzņēmība pašapziņa disciplinētība
mērķtiecība iniciatīva precizitāte
valdonība pielāgošanās spēja savaldība
izlēmība pacietība praktiskums
enerģiskums apzinīgums vērīgums
ekstraversija* neatlaidība racionalitāte **

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem uzraudzīt lidmašīnu kustību gaisa telpā
ātri atrast būtiskāko lielā informācijas apjomā organizēt lidmašīnu ielidošanu un izlidošanu no lidostas
skaidri paust savu viedokli strādāt ar specializētām datorprogrammām
saglabāt mieru paaugstināta stresa apstākļos un pieņemt lēmumu labi pārvaldīt angļu valodu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv