JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KOKAUDZĒŠANAS TEHNIĶIS


Kods: 3212 02


Darba saturs:
Kokaudzēšanas tehniķis ar dažādām metodēm pavairo kokus un krūmus, kopj tos un sagatavo pārdošanai vai stādīšanai. Kokaudzēšanas tehniķis izvēlas pavairošanai piemērotu laiku un veidu, piemēram, pavairošanu ar spraudeņiem, sēklām vai potēšanu. Pavairojot augus ar spraudeņiem, vasarā viņš tos izstāda piemērotā substrātā podos, kurus izvieto siltumnīcā vai uz lauka, savukārt ziemā sagatavo koksnainos spraudeņus, kurus stāda siltumnīcā vai arī uzglabā pagrabā, nodrošinot atbilstošu mikroklimatu. Kokaudzēšanas tehniķis augus pavairo arī ar potēšanu, ko veic vai nu siltumnīcā, vai ārā, vienas šķirnes augam pieaudzējot citas šķirnes auga zaru vai zarus. Auga augšanas laikā viņš raugās, lai tā stumbrs un galotne veidotos taisni un stabili. Nepieciešamības gadījumā viņš augam piestiprina balstus. Ja augam jāveido īpaša forma, kokaudzēšanas tehniķis regulāri apgriež tā zarus, tādējādi veidojot vēlamo lapu vai skuju vainaga formu. Dzīvžogu augu pavairošana parasti notiek ar sēklām. Kokaudzēšanas tehniķis organizē sēklu pareizu savākšanu. Viņš zina, kā sēklas jāapstrādā un jāuzglabā, lai nezustu to dīgtspēja. Viņš arī organizē sēklu sēšanas un ravēšanas darbus. Kokaudzēšanas tehniķis organizē siltumnīcu un lauku sagatavošanas darbus, piemēram, nosaka, cik vagu un kādā platumā jāsagatavo, kāds substrāts jāiestrādā augsnē. Kokaudzēšanas tehniķis novērtē augsnes mitrumu un nepieciešamības gadījumā organizē laistīšanu, ko veic šim nolūkam paredzēta automātiska ierīce. Ja stādījumiem nepieciešama mēslošana, viņš sagatavo atļautās koncentrācijas mēslošanas materiālu un ievieto laistāmajā mašīnā, kas tā veic arī mēslošanu. Kokaudzēšanas tehniķis apseko siltumnīcu un kontrolē, vai tajā ir augiem piemērots mitrums, apgaismojums. Ja vajadzīgs, viņš organizē augu rasināšanu, siltumnīcas vēdināšanu un ēnošanu. Kokaudzēšanas tehniķis seko līdzi augu augšanas fāzēm. Ja tiek audzēti dižstādi, viņš pārstāda augus tiem atbilstoša izmēra podos vai konteineros. Ar lāpstu apdurot apkārt auga saknēm noteiktā attālumā, viņš veido auga sakņu sistēmu. Kokaudzēšanas tehniķis organizē nepieciešamos augu aizsardzības pasākumus pret slimībām un kukaiņiem. Viņš pārzina pazīmes, kas liecina par slimību vai kaitēkļu esamību, un zina, kādas ķimikālijas un kādos daudzumos jālieto. Kokaudzēšanas tehniķis šķiro izaugušos augus pēc to lieluma un sagatavo tos realizācijai (pārdošanai vai izstādīšanai noteiktā teritorijā). Viņš pievieno augiem identifikācijas etiķetes, kā arī raugās, lai realizācijas laukumā būtu pieejami visi nepieciešamie augi, lai tie būtu pietiekami mitrināti un mēsloti. Kokaudzēšanas tehniķis sniedz informāciju klientiem par augu augšanas īpatnībām un pareizu kopšanu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kokaudzēšanas tehniķis darbā lieto šķēres, acojamos nažus, zāģi, stādāmos podus, kā arī dārza instrumentus, piemēram, lāpstu, grābekli, kapli. Viņš izmanto arī speciālu dārzkopības tehniku – kasešu pildāmās mašīnas, kuras paātrina stādīšanu lielos apjomos, laistīšanas mašīnu. Darbā ar ķimikālijām viņš lieto speciālu aizsargtērpu.


Darba apstākļi:
Kokaudzēšanas tehniķis strādā gan siltumnīcās, gan uz lauka dažādos laika apstākļos. Kokaudzēšanas tehniķa aktīvais darba laiks ir no februāra līdz novembra beigām, kad norit visu augu stādīšanas, mēslošanas un kopšanas darbi. Taču atkarībā no laika apstākļiem šī sezona var arī būt citādāka, jo kokaudzēšanas tehniķa darba ritmu nosaka augu attīstības fāzes. Pārsvarā kokaudzēšanas tehniķis strādā astoņu stundu darba dienu, taču dažkārt jāstrādā virsstundas. Kokaudzēšanas tehniķis var strādāt arī gabaldarbus un pats izvēlēties laiku, kad tos darīt. Kokaudzēšanas tehniķa darbs saistīts ar dažādām minerālvielām un pesticīdiem, kas var kaitēt ādai.


Darba iespējas:
Kokaudzēšanas tehniķis var strādāt kokaudzētavās, mežsaimniecībās, stādu audzētavās, siltumnīcās, dārzu centros, botāniskajā dārzā, dārzkopības preču realizācijas vietās, dārzu ierīkošanas un apzaļumošanas uzņēmumos, kā arī augu aizsardzības dienesta struktūrās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība (mācību ilgums 4 gadi) vai augstākā izglītība (mācību ilgums 4 gadi) dārzkopībā vai mežsaimniecībā.


Iespējamais atalgojums:
100 līdz 420 LVL.
Algas apjoms atkarīgs no darba pieredzes un darba apjoma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai proti organizēt savu darba laiku un strādāt patstāvīgi? Vai tevi interesē norises dabā? Vai tu pievērs uzmanību augiem ap tevi? Vai tu rūpējies par augiem, kas atrodas tev mājās uz palodzes? Kokaudzēšanas tehniķa darbā svarīgi ir ne tikai tehniski precīzi izpildīt norādījumus, lai nodrošinātu augu augšanu, bet arī ieklausīties dabā, sajust īsto brīdi, kad, piemēram, ir vispiemērotākais laiks auga pārstādīšanai. Centies izzināt dabas procesus un iemācies pamanīt pat vissīkākās pārmaiņas tajā. Savukārt šajā profesijā svarīgo fizisko izturību veicinās sporta nodarbības un ikdienišķas fiziskas aktivitātes. Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā dabaszinības, bioloģija, ķīmija un sports.


Interešu joma(s): Mežsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

DĀRZNIEKS

AINAVU ARHITEKTS

STĀDAUDZĒŠANAS TEHNIĶIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

dabas zinības, bioloģija, ķīmija agrotehniskie un tehnoloģiskie risinājumi
substrāti, augsnes, to veidi un aizstājēji mēslošanas līdzekļi, to veidi un lietošana
kokaudzētavas mašīnas un mehānismi augu pavairošanas tehnika un metodes
darbu plānošana, organizēšana augu aizsardzība

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums piesardzība vērīgums
radošums centība apķērība
lietpratība racionalitāte** precizitāte
darbīgums uzņēmība apzinīgums
saimnieciskums patstāvība rūpība
materiālisms* izturība stabilitāte

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastādīt tehnoloģiskās kartes un darba plānus orientēties augu grupēšanas procesā pēc bioloģiskām un morfoloģiskām īpatnībām
pazīt izmantojamās augu sugas lietot nozares profesionālo terminoloģiju
izvēlēties un lietot piemērotākos augu aizsardzības līdzekļus sastādīt uzskaites, atskaites, norēķinu, inventarizācijas dokumentāciju
kontrolēt un regulēt klimatiskos faktorus veidot profesionālas attiecības kolektīvā

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv