JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PĀRTIKAS PRODUKTU PĀRSTRĀDES SPECIĀLISTS


Kods: 3119 25


Darba saturs:
Pārtikas produktu pārstrādes speciālists ir atbildīgs par to, lai pārtikas produktu gatavošanas process noritētu sekmīgi. Viņš raugās, lai pārtikas uzņēmuma ražošanas tehniķi laikus noformētu nepieciešamo izejvielu un materiālu pieprasījumu, lai visi pārtikas produktu un starpproduktu ražošanas posmi veidotu nepārtrauktu ražošanas ķēdi.

Pārtikas produktu pārstrādes speciālists seko jaunu iekārtu uzstādīšanai un to apguvei: viņš iepazīstas ar iekārtas ieslēgšanas, darbināšanas un izslēgšanas principiem, ņem vērā iekārtas uzstādītāju firmas norādījumus par iekārtas noslogojumu un, ja nepieciešams, arī apmāca strādnieku, kurš ar jauno iekārtu strādās.

Gadījumā, ja saražotais pārtikas produkts ir nekvalitatīvs, piemēram, ar sliktu garšu vai neizskatīgs, pārtikas produktu pārstrādes speciālists meklē cēloņus, kāpēc tā ir noticis. Viņš pārbauda, vai laborants ir paņēmis paraugu saskaņā ar instrukciju noteiktā pārtikas produkta ražošanas stadijā un vietā (piemēram, tur, kur norit roku darbs un produkts atrodas tiešā saskarē ar tā izgatavotāju) un veicis tā analīzi. Pēc tam laboratorijā iegūtos datus par sliktās kvalitātes pārtikas produktu analizē, iesaka tā iespējamos uzlabojumus.

Pārtikas produktu pārstrādes speciālists regulāri pārbauda noteiktas ražošanas vietas, kur pastāv risks produktu sabojāt. Piemēram, tur, kur dažādu produktu apstrāde notiek ar rokām, strādnieki varbūt strādā bez cimdiem un pastāv iespēja, ka produktā nonāk kaitīgas baktērijas, kas, strauji vairojoties, var radīt veselības traucējumus patērētājiem. Pārtikas produktu pārstrādes speciālists arī seko, lai strādnieki ievērotu citus priekšnoteikumus kvalitatīvas pārtikas ražošanai, piemēram, strādātu bez rotas lietām.

Pārtikas produktu pārstrādes speciālista ziņā ir uzraudzīt, lai strādnieki un pārtikas uzņēmuma ražošanas tehniķi nemitīgi papildinātu zināšanas, kas saistās ar pārtikas produktu ražošanu un konkrēto darbu, ko viņi veic savā darba vietā.
Pētot radniecīgu pārtikas produktu ražotāju piedāvāto preču klāstu, pārtikas produktu pārstrādes speciālists izgudro dažādas jaunas produktu receptes un produktus, ko piedāvāt pircējam, kā arī uzlabo jau esošo produktu kvalitāti, garšas īpašības un izskatu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Pārtikas produktu pārstrādes speciālists darbā galvenokārt lieto datoru un dažādu veidu uzskaites dokumentus: izejvielu patēriņa uzskaite, gatavās produkcijas daudzuma uzskaite, pārtikas produktu ražošanai nepieciešamo materiālu uzskaite un izlietojums. Jaunu produktu izstrādē lieto elementāro mājas virtuves aprīkojumu, piemēram, katlus, pannas, mikseri, svarus.


Darba apstākļi:
Pārtikas produktu pārstrādes speciālista darbs pārtikas produktu ražošanas uzņēmumā norit saskaņā ar noteiktu darba grafiku, viņš strādā astoņu stundu darba dienu vai arī maiņās. Var būt arī gadījumi, ka darbā jāierodas ārpus darba laika.


Darba iespējas:
Pārtikas produktu pārstrādes speciālists var strādāt visu veidu pārtikas ražošanas uzņēmumos, arī lielveikalos, kuros ir savas kulinārijas izstrādājumu nodaļas, kā arī var dibināt savu privātuzņēmumu.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama 1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība pārtikas produktu tehnoloģijā. Mācību ilgums - 2gadi.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 700 LVL.
Atalgojuma lielums ir atkarīgs no ieņemamā amata, atbildības pakāpes un uzņēmuma lieluma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk izgudrot jaunas ēdienu receptes, ar ko pārsteigt draugus? Vai saņem arī uzslavas par paša izgudrotajiem kulinārijas jaunumiem? Varbūt esi sapratis, ka labprāt tā darbotos arī lielākā mērogā, īstenojot savas idejas kādā pārtikas ražošanas uzņēmumā?

Izmanto radošu pieeju, veicot darbus, kas šķiet tik ikdienišķi, attīsti sevī uzdrīkstēšanās māku.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, bioloģija, matemātika un fizika.


Interešu joma(s): Ēdināšana, pārtikas rūpniecība


Radniecīgās profesijas:

PRODUKCIJAS KVALITĀTES INSPEKTORS

PĀRTIKAS KVALITĀTES SPECIĀLISTS

PRODUKCIJAS DROŠUMA INSPEKTORS

PĀRTIKAS PRODUKTU KVALITĀTES INSPEKTORA PALĪGS

KVALITĀTES KONSULTANTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

pārtikas produktu ražošanas tehnoloģijas veselīgs uzturs
jaunas ēdienu un dzērienu receptes pārtikas piedevu ķīmiskais sastāvs, to ietekme uz cilvēka veselību
dažādu ražotāju pārtikas produktu degustācija, to garšas īpatnības, kvalitāte savu recepšu veidošana, eksperimenti ar neierastām garšvielu kombinācijām, jauniem produktiem
ēdināšanas nozares jaunumi ķīmija, bioloģija

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums rūpīgums disciplinētība
zinātkāre piesardzība atbildīgums
kritiskums neatlaidība uzņēmība
sistemātiskums * stabilitāte mērķtiecība
neatkarība praktiskums sabiedriskums
enerģiskums materiālisms** pielāgošanās spēja

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem nodrošināt drošības un sanitāro normu izpildi pārtikas produktu pārstrādes procesā
izvērtēt risinājumu vājās un stiprās puses radīt jaunas pārtikas produktu receptes
koordinēt un pārraudzīt cilvēku darbu mobilizēt sevi atbildīgam un augstas precizitātes darbam
uzturēt savu darba vietu tīru un kārtīgu kārtot lietišķo dokumentāciju

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv