JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.DRĒBNIEKS


Kods: 7433 03


Darba saturs:
Drēbnieks apģērbu izgatavošanas uzņēmumos noformē pasūtījumus, piegriež un izgatavo apģērbu (virsdrēbes), izmantojot atbilstošas iekārtas, materiālus un apstrādes paņēmienus.

Pēc pasūtījuma saņemšanas drēbnieks izstrādā apģērbu izgatavošanas tehnoloģiskos posmus, jo drēbnieka darbs tiek veikts secīgi, ievērojot sagatavoto plānu.

Sākotnēji tiek apspriestas pasūtītāja vai klienta vēlmes un tiek noņemti cilvēka auguma pamatmēri, kurus drēbnieks analizē, lietojot tipfigūru (standarta) mērus, kā arī veido apģērbu modeļu tehniskos zīmējumus. Saskaņā ar pasūtījumu vai klienta vēlmēm drēbnieks izgatavo apģērbu pēc modeļu attēliem vai piegrieztnēm un nosaka nepieciešamo auduma daudzumu apģērbam. Lai darbs noritētu veiksmīgi, drēbnieks veido lekālu (modeļa piegrieztnes uz kartona) izklājumus apģērbu modeļiem – tiek izgatavots gan pamatlekālu (izstrādājuma priekšpuse, mugurpuse, piedurknes), gan palīglekālu (kabatas, apkakles, aproces) komplekts. Speciāli tiek konstruētas vīriešu/sieviešu gurnapģērbu (bikšu, apģērbu) pamatpiegrieztnes. Piegrieztnēs, ja nepieciešams, darba gaitā tiek veiktas arī izmaiņas.

Kad veikti nepieciešamie priekšdarbi, drēbnieks ķeras pie apģērba izgatavošanas – visa apģērba vai atsevišķu detaļu (apkakļu, kabatu) šūšanas, turklāt tas tiek darīts, ievērojot tekstilmateriālu saderību un izvēloties atbilstošus palīgmateriālus (piemēram, pogas, rāvējslēdzējus). Gatavo apģērbu drēbnieks apstrādā termiski (gludina).

Šūšanai, piegriešanai un gludināšanai drēbnieks izmanto atbilstošas iekārtas un to aprīkojumu – lieto universālo un speciālo šujmašīnu darbības režīmus, šūšanas pusautomātus, piegriešanas un gludināšanas ierīces, kā arī noregulē šīs ierīces nepieciešamo darbību veikšanai. Drēbnieks arī nosaka šujmašīnu un gludināšanas ierīču darbības defektus un, ja iespējams, tos novērš. Tāpat drēbnieks uzrauga apģērbu kvalitāti un novērš izgatavošanas procesā radušos defektus, kā arī ievēro apģērbu un dažādu materiālu glabāšanas noteikumus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Drēbnieks darbā lieto dažādas šūšanas un piegriešanas iekārtas, preses, palīgierīces, kā arī šūšanas instrumentus, piemēram, šķēres, diegus, adatas.


Darba apstākļi:
Darbs tiek veikts ražošanas telpās (cehos, darbnīcās, salonos). Darba telpās iespējams troksnis, vibrācija, nekondicionēts mikroklimats, putekļi gaisā. Drēbnieks strādā astoņu stundu darba dienu, darbs var būt maiņās, iespējamas virsstundas.


Darba iespējas:
Drēbnieks var strādāt apģērbu sērijveida ražošanas uzņēmumos un individuālos ražošanas uzņēmumos (salonos, ateljē, darbnīcās), apģērbu un audumu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumos (bāzēs, veikalos), apģērbu iepirkuma nodaļās. Drēbnieks var būt kā pašnodarbināta persona apģērbu ražošanas, tirdzniecības vai izplatīšanas jomā.


Nepieciešamā izglītība:
Drēbniekam nepieciešama profesionālā vidējā izglītība. Mācību ilgums 2 gadi pēc vidējās izglītības vai 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 600 LVL.
Alga atkarīga no tā, vai drēbnieks strādā valsts iestādē, privātuzņēmumā, vai arī ir pašnodarbināta persona. Strādājot kā pašnodarbinātajam, atalgojums ir lielāks.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē mode un apģērbs? Vai tev patīk šūt, papildināt tērpus, zīmēt apģērbu modeļus? Vai tevi interesē raidījumi par stilu, modi, un vai tev patīk mājturības stundas?

Drēbnieka profesijā būtiskas ir tādas īpašības kā precizitāte, spēja koncentrēties, pacietība, rūpība un spēja iesākto paveikt līdz galam, vēlme strādāt gan patstāvīgi, gan komandā.

Zināšanas tehniskajā grafikā, mākslas vēsturē, vizuālajā mākslā tev lieti noderēs, ja izvēlēsies drēbnieka amatu.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

ŠUVĒJS

PĀRDEVĒJS KONSULTANTS

MODISTS

KOSTĪMU MEISTARS

DĀMU APĢĒRBU DRĒBNIEKS

KUNGU APĢĒRBU DRĒBNIEKS

LEKĀLISTS

PIEGRIEZĒJS

APĢĒRBU PIEGRIEZĒJS

ŠŪTO IZSTRĀDĀJUMU IZGATAVOTĀJS

APĢĒRBU AMATNIEKS

APĢĒRBU MEISTARS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

apģērba modes tendences praktisks darbs
šūšanas iemaņu pilnveidošana tekstilmateriālu veidi un īpašības
virsdrēbju individuāla šūšana moderno šujmašīnu funkcijas
jaunāko tehnoloģiju radīto audumu specifika darbs apģērbu ražošanā

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums atbildīgums rūpīgums
precizitāte veiklība sabiedriskums
izturība disciplinētība materiālisms**
prasmīgums vērīgums izpalīdzīgums
neatlaidība pacietība taktiskums
patstāvība racionalitāte* laipnība

*racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

**materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem veidot piegrieztnes
izstrādāt apģērba izgatavošanas tehnoloģiju šūt apģērbus
izstrādāt apģērbu modeļu tehniskos zīmējumus mobilizēt sevi intensīvam un augstas precizitātes darbam ierobežotā laikā
novērst apģērba ražošanas defektus strādāt ar apģērbu ražošanas iekārtām

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv