JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ZIVKOPIS


Kods: 2211 42


Darba saturs:
Zivkopji audzē zivis no ikriem līdz pieaugušām zivīm. Viņi izmanto un kopj dīķus un zivju audzēšanas iekārtas atbilstoši audzēšanas tehnoloģijai. Zivkopji uzrauga zivju un vēžu audzēšanas procesu, ievērojot visas nepieciešamās prasības, veic zivju nozveju, uzglabāšanu un realizāciju.

Zivkopji nostiprina un kopj dīķu, kuros audzē zivis, krastus, dambjus un aizsprostus, seko ūdens līmeņa režīmam un caurtecei. Viņi nosaka ūdens kvalitātes atsevišķus parametrus (piemēram, pH līmeni, skābekļa daudzumu un temperatūru). Zivkopji appļauj dīķus, veic dīķu mēslošanu, kaļķošanu, dezinfekciju un dīķu meliorācijas (ūdens pievadīšanas vai novadīšanas) darbus.

Zivkopji dara darbus, kas saistīti ar zivju un vēžu audzēšanu. Viņi atlasa vaisliniekus (labākos eksemplārus sugas turpināšanai), iegūst ikrus, apaugļo tos un aprūpē. Zivkopji kopj zivju kāpurus, audzē zivju mazuļus. Viņi ievēro barošanas režīmu un aprēķina barības devas, novērtē barības kvalitāti. Zivkopji nosaka zivju un vēžu skaitu audzēšanai konkrētās platības ūdenstilpnē. Viņi sargā zivju audzēšanas ūdenskrātuves no kaijām, ūdelēm un maluzvejniekiem. Pamatā zivkopji zivis un vēžus audzē tirgus patēriņam.

Savā darbā zivkopji ievēro sanitāri higiēniskās un veterinārās prasības. Viņi nosaka zivju veselības stāvokli un saslimšanas gadījumus. Ja nepieciešams vairāk informācijas par zivju veselības stāvokli, viņi sagatavo analīzes nosūtīšanai uz laboratoriju. Zivkopji veic zivju ārstniecības un profilakses pasākumus saskaņā ar veterinārārsta norādījumiem.

Zivkopji veic zivju nozveju, uzglabā tās un realizē. Lai zvejotu, viņi sagatavo zvejas aprīkojumu. Zivkopji uzskaita nozvejoto produkciju, uzglabā nozvejotās zivis ūdens baseinos, noliktavās vai saldētavās. Tāpat arī viņi nodod zivis realizācijai (pārdošanai vai pārstrādei).

Zivkopji veic arī nepieciešamo administratīvo darbu - izstrādā uzskaites dokumentus un atskaites par paveikto darbu, dokumentus noformējot atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Viņi nolasa un izmanto darbā zivju audzēšanas tehnoloģiskās kartes.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Lai sašķirotu zivju mazuļus pēc izmēriem, zivkopji darbā izmanto speciālu šķirojamo aparātu ar dažāda izmēra restītēm, kurām mazuļi var izpeldēt cauri. Zivju nozvejai viņi izmanto ķeseles. Strādājot ar dokumentāciju, zivkopji lieto dažādu biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopēšanas iekārtu.


Darba apstākļi:
Zivkopju darbs tiek veikts ārā, atrodoties pie dažāda veida ūdenstilpnēm, kurās tiek audzētas zivis vai vēži. Strādājot ar dokumentiem, darbs norit biroja tipa telpās. Zivkopja darbam ir sezonas raksturs. Visvairāk darba ir no pavasara līdz rudenim. Zivkopji strādā maiņās, astoņu vai divpadsmit stundu darba dienu, pēc iepriekš saskaņota darba grafika. Darbs nereti norit pazeminātā gaisa temperatūrā, paaugstinātā mitrumā un troksnī. Darbā tiek izmantotas dažādas dezinficējošas ķīmiskas vielas. No zivju barības putekļiem un zivju gļotām var iekaist acis. Lai darbā nesamirktu, zivkopji valkā speciālu ūdensnecaurlaidīgu tērpu ar kapuci, gumijas zābakus un gumijas cimdus.


Darba iespējas:
Zivkopji var strādāt zvejniecības un zivkopības uzņēmumos – zivju audzētavās vai dīķsaimniecībās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība zivkopības specialitātē. Mācību ilgums 4 gadi.


Iespējamais atalgojums:
110 līdz 250 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no darba vietas un uzņēmuma peļņas, kurā zivkopis strādā.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk zivis un mājdzīvnieki? Vai tev patīk uzņemties rūpes par tiem? Vai tu spēj regulāri veikt vienu un to pašu darbu, piemēram, ik dienas pabarot mājdzīvniekus, kopt viņus un regulāri tīrīt viņu mājvietu?

Strādājot par zivkopi, nepieciešamas tādas rakstura īpašības kā pacietība, prasme organizēt savu laiku, spēja iesākto paveikt līdz galam, tādēļ jau tagad katru iesākto darbu izdari rūpīgi un vienmēr pabeidz līdz galam. Iegādājies dekoratīvās zivis un uzņemies rūpes par tām, tas tev dos zināmu priekšstatu par zivju kopšanu un audzēšanu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā bioloģija, ķīmija, dabaszinības un mājsaimniecība.


Interešu joma(s): Lauksaimniecība, zivsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

ZVEJNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija, dabas zinības zivis un zivkopība
saimnieciski āra darbi zivju audzēšanas iekārtas
tehniski uzdevumi, mērījumi, risinājumi praktisks darbs ar fizisku slodzi
ekstensīvas biotehnoloģijas procesi, to pārraudzība un kontrole

Man raksturīgas šādas īpašības:

saimnieciskums izlēmība pacietība
darbīgums praktiskums uzņēmība
vērīgums materiālisms* apzinīgums
disciplinētība pastāvība piesardzība
centība rūpīgums neatlaidība
izturība sistemātiskums** atbildīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums - spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

pavairot dekoratīvās zivis akvārijā dezinficēt, kaļķot, mēslot, appļaut dīķi, veikt dīķu meliorācijas darbus
organizēt savu laiku kārtot uzskaiti, rakstīt atskaites
rīkoties ar zivju audzēšanas iekārtām ātri reaģēt un koordinēt savas kustības
ievērot zivju barošanas režīmu, aprēķināt barības devas un novērtēt barības kvalitāti noteikt un novērtēt zivju dzimumu un veselības stāvokli

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv