JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.MONTĀŽAS DARBU ATSLĒDZNIEKS


Kods: 8281 11


Darba saturs:
Montāžas darbu atslēdznieks apstrādā un izgatavo vienkāršas detaļas (piemēram, savienošanas leņķus, nestandarta paplāksņus, dažādas plakanas detaļas), montē, remontē un pārbauda tās, veic ierīču apkopi, asina darba instrumentus, lodē dažādus materiālus un salīmē kopā detaļas, sakniedē plākšņveida detaļas, urbj, griež iekšējās (piemēram, urbumos, uzgriežņos) un ārējās (piemēram, skrūvēm) vītnes.

Pirms darba uzsākšanas montāžas darbu atslēdznieks lasa detaļu darba rasējumus vai arī pats izstrādā vienkāršus tehniskos zīmējumus - skices.

Viņš vada un kontrolē iekārtas, kas paredzētas produkcijas montāžai, piemēram, ar speciālu iekārtu palīdzību piedzen detaļas vienu pie otras, kā arī montē izstrādājumus saskaņā ar konstrukcijas un tehnoloģijas prasībām (izstrādājums var tikt montēts arī uz ražošanas iekārtām).

Montāžas darbu atslēdznieks pārzina apkalpojamo iekārtu un mašīnu darbības principus, ekspluatācijas, kontroles un apkopes noteikumus; to, kā savstarpēji saistīti dažādi darba posmi, kādā secībā tie tiek veikti un kā tos racionālāk organizēt.

Lai iegūtu nepieciešamo detaļu, viņš to vīlē, lodē, līmē, kā arī pielāgo un pieslīpē. Beidzot apstrādi, montāžas darbu atslēdznieks pārbauda apstrādāto virsmu raupjumu (nelīdzenumu), izmēru, detaļu virsmu formu atbilstību rasējumam.

Montāžas darbu atslēdznieks atbild par noteiktā darba norisi un rezultātiem; par paša pieņemtajiem lēmumiem; par uzticētajiem darba līdzekļiem, iekārtām un mašīnām; kā arī par drošības noteikumu izpildi.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Montāžas darbu atslēdznieks darbā izmanto atslēdznieka komplektu, kurā ietilpst, piemēram, dažādu izmēru uzgriežņatslēgas, plakanknaibles, skrūvgrieži. Viņš izmanto arī pneimatiskos (darbināmi ar saspiestu gaisu) un elektriskos rokas instrumentus, piemēram, urbjus un slīpmašīnas, montāžas galdus. Pārbaudot darba kvalitāti, viņš izmanto mērinstrumentus, piemēram, lineālus, lekālus, kalibrus, bīdmērus, šablonus. Lielgabarīta iekārtu montāžai montāžas darbu atslēdznieks izmanto hidrauliskos instrumentus, piemēram, preses, uzgriežņatslēgas, domkratus.


Darba apstākļi:
Montāžas darbu atslēdznieks strādā atsevišķā darba vietā vai pie konveijera ražošanas telpās. Darbs var būt arī ārā dažādos laika apstākļos, ja jāstrādā būvobjektā. Iespējams arī darbs lielā augstumā, piemēram, augstceltnēs, uz tiltiem, ostu celtņiem, kuģiem, montējot lielgabarīta konstrukcijas, kuras tiek padotas ar celtņiem. Montāžas darbu atslēdznieks parasti strādā astoņu stundu darba dienu, iespējams arī darbs maiņās pēc saskaņota grafika. Darba vidē jārēķinās ar putekļiem, paaugstinātu troksni. Montāžas darbu atslēdznieks strādā speciālā darba apģērbā un apavos, ko nodrošina darba devējs.


Darba iespējas:
Montāžas darbu atslēdznieks var strādāt metālapstrādes, mašīnbūves un aparātbūves uzņēmumos, būvfirmās un citos tautsaimniecības uzņēmumos, kuru darbība saistīta ar dažādu konstrukciju un mehānismu izgatavošanu, ekspluatāciju vai remontu.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība, mācību ilgums 4 gadi vai arodizglītība metālapstrādē, mācību ilgums 3 gadi. Par montāžas darbu atslēdznieku var strādāt arī ar vispārējo vidējo izglītību, izejot profesionālos kursus, kas piešķir tiesības vadīt un uzraudzīt attiecīgas iekārtas un mašīnas.


Iespējamais atalgojums:
120 līdz 250 LVL.
Atalgojums atkarīgs no veicamo darbu sarežģītības un montāžas darbu atslēdznieka atbildības.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk izjaukt un salikt dažādus mehānismus? Vai tu labprāt pats labo savu velosipēdu? Vai tevi netraucē tas, ka tev patīkamais darbs nav diez cik tīrs – rokas allaž notrieptas ar mašīneļļu un smērvielām?

Strādājot par montāžas darbu atslēdznieku, būtiska ir pacietība un precizitāte, ko vari attīstīt, izgatavojot, piemēram, auto vai lidmodeļus, pilsētu modeļus, demontējot un montējot, piemēram, vecu pulksteni, velosipēdu vai mopēdu, kā arī pievēršot šīm īpašībām uzmanību, veicot visikdienišķākos pienākumus mājās – tīrot un kārtojot to.

Izturību attīstīsi, labprāt veicot fizisku darbu un piedaloties sporta nodarbībās. Sportojot vēlams atcerēties par darbam augstumā vajadzīgo līdzsvara izjūtu un nodarboties ar šīs prasmes izkopšanai piemērotiem sporta veidiem, piemēram, klinšu kāpšanu, sporta vingrošanu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika, tehniskā grafika un sports.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

METĀLA KONSTRUKCIJU ATSLĒDZNIEKS

MONTĀŽAS LĪNIJAS OPERATORS

ATSLĒDZNIEKS

AUTOATSLĒDZNIEKS

MONTĒTĀJS

REMONTATSLĒDZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

metālapstrāde, mašīnbūve praktisks darbs
metāla detaļu izgatavošana un montāža mehānismu remonts
metālapstrādes instrumenti, palīgierīces, darbgaldi, iekārtas tehnisko iekārtu, mehānismu uzbūve, darbības principi
atslēdznieka darba tehnoloģija matemātika, fizika

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums stabilitāte piesardzība
izturība prasmīgums darbīgums
sistemātiskums * racionalitāte** kārtīgums
izpildīgums precizitāte apķērība
saimnieciskums materiālisms*** apdomība
neatlaidība pacietība disciplinētība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

***materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem izgatavot vienkāršas detaļas
montēt, lodēt, līmēt, skrūvēt, kniedēt regulāri pārbaudīt un uzturēt kārtībā tehniskās ierīces
strādāt ar atslēdznieka instrumentiem strādāt ar montāžas iekārtām
veikt sadzīves tehnikas remontdarbus rasēt, izgatavot skices

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv