JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KRĀSOTĀJS


Kods: 7141 06


Darba saturs:
Krāsotājs uzklāj krāsu, laku un citus apdares materiālus virsmām, piemēram, ēku sienām, tādējādi tās pasargājot no bojāšanās un padarot estētiskas. Augstākās kategorijas krāsotājs veic virsmu māksliniecisku apstrādi, piemēram, veido zīmējumus, dekorējumus vai apzeltījumus.

Krāsotājs izpēta skices un zīmējumus. Viņš izvēlas virsmai atbilstošāko krāsu, ņemot vērā virsmas izturīgumu, tai nepieciešamo apstrādi, krāsas uzklāšanas metodes un pasūtītāja vēlmes. Krāsotājs izvēlas krāsas pēc krāsu kataloga un sajauc tās ar krāsojamiem aģentiem, lai iegūtu vēlamo toni. Izmantojot zināšanas par krāsu kompozīciju un saderību, krāsotājs sajauc krāsas un saskaņo toņus. Krāsotājs sagatavo krāsojamo virsmu krāsas uzklāšanai, piemēram, noņem veco krāsas kārtu ar drāšu suku, fēnu, ūdens vai smilšu strūklu, tāpat tīrot ar smilšpapīru vai uzklājot šķīdinātāju. Krāsotājs arī mazgā sienas, lai notīrītu netīrumus, kā arī špaktelē (aizlīdzina) caurumus un plaisas, ar smilšpapīru apstrādā nelīdzenās vietas un notīra putekļus. Krāsojot jaunas virsmas, krāsotājs pārklāj tās ar pamata gruntējumu, tā sagatavojot virsmu apdares pārklājumam.

Lai, piemēram, koka, betona, metāla, mūra, plastmasas virsmas vienmērīgi un ātri pārklātu ar krāsu, krāsotājs izmanto katram materiālam un katra veida virsmai piemērotākās krāsošanas metodes un darbarīkus. Ar otām viņš krāso logu rāmjus, līstes, piekrāso stūrīšus. Rullīšus un smidzinātājus krāsotājs izmanto virsmām, kuras ir grūti nokrāsot ar otu, piemēram, sienām un griestiem (lieliem laukumiem), jo tad krāsošanas process ir ātrāks un krāsojums vienmērīgāks, nekā krāsojot ar otām.

Krāsotājam strādājot ļoti augstās celtnēs un būvēs (vai telpās ar augstiem griestiem), tiek uzstādītas sastatnes. Viņš var izmantot arī iekaramas konstrukcijas, kas ar īpašām virvēm vai trosēm piestiprinātas pie jumta.

Ja krāsotājs strādā kā pašnodarbinātais, viņš velta laiku arī jaunu klientu meklējumiem, darbam ar dokumentiem, veicamo darbu plānošanai, krāsojamo virsmu dizaina izstrādei, kā arī darbinieku (piemēram, mācekļa) piesaistīšanai un apmācīšanai.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Krāsotājs darbā lieto otas, rullīšus, smidzinātājus, lāpstiņas, ķelles, smilšpapīru. Viņš izmanto sastatnes un kāpnes. Krāsojot augstus torņus, krāsotājs izmanto šūpolēm līdzīgas konstrukcijas un alpīnistu aprīkojumu. Aizsardzībai no ķimikālijām krāsotājs lieto respiratorus un cimdus. Krāsotājs, kas strādā ar speciālām ķīmiskām krāsām vai ar smilšu strūklu, valkā īpašu aizsargtērpu.


Darba apstākļi:
Krāsotājs strādā gan iekštelpās, gan ārā, astoņu stundu darba dienu, reizumis, lai pabeigtu objektu noteiktajā termiņā vai arī izmantojot labvēlīgus laika apstākļus, nākas strādāt virsstundas, kā arī brīvdienās.


Darba iespējas:
Krāsotājs var strādāt būvniecības, remonta, restaurācijas un autoremonta uzņēmumos, galdniecībā. Viņš var strādāt arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība celtniecībā. Mācību ilgums - 2 līdz 3 gadi. Nepieciešamās iemaņas iespējams apgūt, arī, strādājot par mācekli.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 460 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no profesionalitātes un darba pieredzes, kā arī no krāsojuma sarežģītības pakāpes – veicot virsmu māksliniecisku apstrādi, atalgojums būs ievērojami augstāks.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai augstu vērtē labas amata prasmes un vai tev patīk sava darba rezultātu redzēt uzreiz pēc darba beigšanas? Vai tev piemīt augsta krāsu izšķirtspēja? Vai tu pievērs uzmanību gan padarītā darba kvalitātei kopumā, gan labi nostrādātām detaļām?
Krāsotājam būtiskas ir prasmīgas rokas, precizitāte, krāsu izjūta un labs acumērs. Acumēru vari trenēt, piemēram, radinoties noteikt dažādus lielumus un attālumus bez precīzas mērīšanas, savukārt tikpat svarīgo telpiskuma izjūtu un mākslinieciskās dotības trenēs zīmēšana un gleznošana, kā arī veidošana un rasēšana. Piemēram, gleznošanā nemaz nav būtiski spēt kaut ko attēlot maksimāli līdzīgi dabā redzamajam – būtiskāk ir iemācīties izjust krāsu pārejas, krāsu savietojamību, iespējas radīt dažādus krāsu efektus, izmantojot gan populāras, gan pašizdomātas metodes – ar savu mākslas darbu radīt noskaņu, kas bieži vien pasaka daudz vairāk, nekā precīzs priekšmeta portretējums.

Specializētos izdevumos var atrast daudz lietderīgas informācijas gan par jaunumiem un iespējām krāsošanas tehnoloģijās, gan gūt pirmo ieskatu par plašo materiālu klāstu, jo, pateicoties dažādām mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām, krāsotāja, kā arī citu būvniecības profesiju darbs ir kļuvis ļoti radošs. Vērīgums ikdienā, pievēršot uzmanību dažādiem ēku apdares veidiem, krāsu izvēlei, var lieti noderēt, nākotnē pašam veicot šos darbus. Iepazīties ar krāsotāja darba specifiku vari, brīvajā laikā strādājot par krāsotāja mācekli.

Nepieciešamo fizisko izturību veicinās sporta nodarbības.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, ķīmija, tehniskā grafika, vizuālā māksla un sports.Radniecīgās profesijas:

APMETĒJS

RESTAURATORS

DAIĻKRĀSOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, ķīmija, tehniskā grafika dizains, krāsu efekti, simbolika
krāsu fiziskās un ķīmiskās īpašības vizuālā māksla
krāsošanas darbu tehnoloģija apdares darbu rokas mehāniskie instrumenti un aprīkojums
praktisks un individuāls darbs krāsošanas darbu organizācija

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja lietišķums čaklums
darbīgums materiālisms* neatlaidība
centība izpildīgums apzinīgums
piesardzīgums pastāvība savaldība
saimnieciskums taupīgums sistemātiskums**
vērīgums atbildīgums akurātums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

perfekti sagatavot virsmu izmantot pulverizatoru, ruļļus, otas
lietot respiratoru, aizsargtērpu strādāt uz kāpnēm, augstumā
izvēlēties krāsas ārējiem un iekšējiem darbiem krāsot atbilstīgi darba skicēm, rasējumiem
analītiski un loģiski plānot problēmas risinājumu kritiski vērtēt alternatīvo risinājumu vājās un stiprās puses

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv