JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KAMĪNU LICĒJS


Kods: 7122 12


Darba saturs:
Kamīnu licējs projektē un būvē kamīnus ēkās un atklātās teritorijās, viņš pārzina visu kamīna būves procesu.

Kamīnu licējs pasūtītāja ieceres par kamīna novietojumu un izskatu savieno ar reālajām tā būvēšanas iespējām, viņš novērtē vietu, kurā paredzēts būvēt kamīnu, piemēram, vai pamats izturēs kamīna smagumu, kā nodrošināms savienojums ar dūmvadiem, cik liels darbs būs nepieciešams kamīna uzbūvēšanai. Kamīnu licējs darbojas pēc projekta, bet nereti kamīna novietojumu un arī izskatu nākas mainīt, lai to labāk iebūvētu – šādā gadījumā kamīnu licējs veic mērīšanu un aprēķinus, pēc tam iezīmē un sagatavo vietu, kurā būvējams kamīns. Kamīnu licējam arī kā kamīnu projektētājam ir izpratne par telpas un kamīna dizainu, kamīna izvietošanas iespējām, kā arī par fizikas likumiem, kas nosaka gaisa plūsmas telpā, jo kamīnu vērtē pēc tā, vai tas labi novada dūmus.

Kamīnu licējs izplāno, kā kamīns tiks pievienots dūmvadam, un veido dūmu novadīšanas sistēmu – izkaļ dūmu novadīšanas ejas, iestiprina tajās aizvarus. Tā kā kamīnā tiek dedzināta atklāta uguns, tā būves procesā kamīnu licējs ievēro drošības noteikumus – raugās, lai, kamīnu kurinot, nevar izcelties ugunsgrēks.

Kamīnu licējs orientējas kamīna būvēšanā izmantotajos materiālos, prot konsultēt pasūtītāju par materiālu īpašībām un cenām, piemērotību konkrētajām telpām un pasūtītāja iecerēm. Kopā ar pasūtītāju kamīnu licējs izvēlas, no kādiem materiāliem kamīns tiks būvēts, iegādājas tos veikalā, aprēķinot nepieciešamo daudzumu. Atkarībā no kamīna veida kamīnu licējs mūrē kamīnu no ķieģeļiem vai akmeņiem, sastiprinot tos ar javu; vai arī stiprinājumam izmanto metāla un citu materiālu konstrukcijas. Būvēšanas laikā kamīnu licējs seko līdzi, lai kamīns atbilstu rasējumā norādītajiem izmēriem un formai, lai katrs elements būtu nostiprināts un nevarētu izkustēties. Kamīnu licējs pēc kamīna karkasa uzbūvēšanas veic arī ārējo apdari – piegriež, stiprina flīzes, apmet, krāso, virsmu. Ja kamīns tiek likts jau izremontētā telpā, kamīnu licējs cenšas strādāt piesardzīgi, lai nesabojātu sienas vai grīdu. Pēc kamīna uzbūvēšanas un ārējās apdares kamīnu licējs novāc radušos būvgružus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kamīnu licējs darbā izmanto plašu būvniecības instrumentu klāstu atkarībā no veicamā darba: apmetēja instrumentus, piemēram, rīvdēli, ķelles, šuvotājus, skrāpjus, špakteļlāpstas; flīzētāja instrumentus, piemēram, flīžu griezējus, urbjus un knaibles; krāsotāju instrumentus, piemēram, otas, sarenes, rullīšus; metālkalēja piederumus, piemēram, zāģīšus, āmurus, lodāmurus; mērinstrumentus, piemēram, līmeņrādi un mērlentes.


Darba apstākļi:
Kamīnu licējs strādā pasūtītāja mājās – privātmājā vai dzīvoklī, arī ārtelpās, ja būvējams dārza kamīns. Lai iegādātos nepieciešamos būvniecības materiālus un piederumus – dodas uz to tirdzniecības vietām. Kamīnu licējs strādā vidēji astoņas darba stundas dienā – darba laiks atkarīgs no vienošanās ar pasūtītāju, kā arī veicamo darbu apjoma un specifikas.


Darba iespējas:
Kamīnu licējs var strādāt būvniecības uzņēmumā, gan arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība celtniecībā. Mācību ilgums - 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas. Kamīnu licēja amatā nepieciešama praktizēšanās, tāpēc par kamīnu licēju kļūst, vispirms strādājot par mācekli pie kamīnu meistara.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 500 LVL.
Atalgojums atkarīgs no profesionalitātes un darba slodzes, kā arī no uzņēmuma algu politikas, kurā kamīnu licējs strādā.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē būvniecības darbi? Vai tu augstu vērtē labas amatu prasmes un tev patīk fizisks darbs, kas vienlaikus prasa specifiskas profesionālās zināšanas? Vai tev sagādā gandarījumu, ja, beidzot darbu, vari redzēt sava darba rezultātu, turklāt tas sagādā prieku arī citiem?

Kamīnu licējam būtiski orientēties gan materiālos un to īpašībās, gan prast aprēķināt gaisa plūsmas dūmvados, gan novērtēt materiālu pretestības un slodzes. Ja tavā mājā ir malkas apkure, krāsni kurinot, izpēti, kā izvietoti dūmvadi, kā tiek nodrošināta vilkme. Ja draugu vai paziņu mājās ir kamīns, pievērs uzmanību tam, kādi kamīnu projekti ir iespējami, kā tu būtu risinājis tā novietojumu telpā, kādi materiāli izmantoti kamīna būvniecībā un apdarē. Ja vien iespējams, piedalies sava dzīvokļa vai mājas remontdarbos, - tā gūsi zināšanas par dažādām remonta tehnikām un instrumentiem. Papildu informāciju vari iegūt, lasot specializētos būvniecības un dizaina izdevumus.

Ja pazīsti kādu kamīnu licēju, pamēģini pieteikties par mācekli – daudzi meistari labprāt dalās savos amata noslēpumos.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika,
ģeometrija, ķīmija, tehniskā grafika un sports.Radniecīgās profesijas:

NAMDARIS

MŪRNIEKS

FLĪZĒTĀJS

KRĀŠŅU PODNIEKS

DŪMEŅU MŪRNIEKS

APMETĒJS

UGUNSDROŠO KRĀŠŅU CELTNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, matemātika, ķīmija mūrēšanas darbi
kamīnu būvēšanas vēsture un tradīcijas kamīnu ārējās apdares veidi un materiāli
telpas un kamīna dizains projektēšana
tehniskā grafika kamīnu izbūves pamatprincipi

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums materiālisms* atbildīgums
centība neatlaidība uzņēmība
saimnieciskums piesardzība enerģiskums
radošums pielāgošanās spēja akurātība
precizitāte pastāvīgums apzinīgums
lietpratība disciplinētība racionalitāte**

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

noteikt materiālu savienojamību sagatavot javu, mālu, apmetumu darbam
mūrēt atbilstīgi rasējumiem kritiski izvērtēt risinājuma stiprās un vājās puses
aprēķināt izdevumus, sastādīt tāmi pildīt saistības noteiktajā termiņā
orientēties dūmvadu uzbūvē rīkoties elastīgi, rast kompromisus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv