JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.BETONĒTĀJS


Kods: 7123 01


Darba saturs:
Betonētājs būvobjektā sajauc un ieklāj betona masu virs pamatnes, ko pats arī iepriekš sagatavo - uzstāda veidnes, citas palīgkonstrukcijas un veido stiegrojumu. Viņš rada monolītas betona un dzelzsbetona konstrukcijas un celtniecībā izmantojamās detaļas. Betonētājs strādā, sekojot celtniecības projektam. Vispirms viņš sagatavo darba virsmu, piemēram, noblietē smiltis, tālāk montē veidņus (piemēram, sanaglojot tos no dēļiem), tad veido stiegrojumu no dzelzs stiegrām, kuru diametrs, garums un izvietošanas attālumi (solis) noteikti projektā, pēc tam iestrādā betonu. Mazā objektā betonētājs pats sagatavo ieklājamo masu betona maisītājā, bet lielā objektā gatavā betona masa tiek pievesta ar speciālu automašīnu, uz kuras ir uzstādīts gan betona maisītājs, gan sūknis betona ieklāšanai. Pēc betona masas ieklāšanas betonētājs to blīvē ar blīvmašīnu un vibratoru, lai nodrošinātu nepieciešamo betona stiprību, ūdensnecaurlaidību un salizturību. Kad betons ir sacietējis, betonētājs līdzina un slīpē gatavo virsmu, kā arī pārbauda betona kvalitāti: nosaka betona blīvumu, salizturību un ūdensnecaurlaidību.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Betonētājs darbā lieto dažādus betona maisītājus, piemēram, lielos un mazos maisītājus, maisītājus ar sūkni. Viņš izmanto tādus darbarīkus un piederumus kā, piemēram, naglas, āmuru, līmeņrādi, svērteni, mērdiegu, stiegras, lāpstas, spaiņus, blīvmašīnas, vibratorus un slīpējamās mašīnas.


Darba apstākļi:
Betonētājs strādā ārā un neapkurinātās iekštelpās. Viņa darbs saistīts ar smagumu (veidņu, cementa maisu, smilts, ūdensspaiņu) cilāšanu un pārvietošanu. Betonētājam jārēķinās ar paaugstinātu vibrāciju un strādāšanu augstumā, kā arī ar ilgstošu atrašanos salīkušam vai tupus. Betonētājs strādā astoņu stundu darba dienu, iespējams maiņu darbs pēc iepriekš saskaņota grafika. Viņam nākas strādāt virsstundas, jo betonēšanas darbi ir atkarīgi no laika apstākļiem – gaisa temperatūras un mitruma. Roku ādai regulāri saskaroties ar cementu var veidoties ādas iekaisums, lai no tā izvairītos, betonētājam jālieto speciāli cimdi.


Darba iespējas:
Betonētājs var strādāt būvniecības uzņēmumos, kas nodarbojas ar dažādu objektu būvniecību, rekonstrukciju vai remontu.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība celtniecībā. Mācību ilgums - 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas. Betonētāja amatā papildzināšanas var apgūt, strādājot par mācekli.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 1000 LVL.
Atalgojums atkarīgs no darba apjoma - sausā un siltā sezonā vidējā alga var pat dubultoties.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev sagādā gandarījumu apziņa, ka no tava labi paveikta darba atkarīgs visa komandas darba rezultāts? Vai tev izdodas uzticēto darbu paveikt rūpīgi un noteiktajā laikā? Betonētājam būtiska ir pacietība un precizitāte, ko vari attīstīt, pievēršot šīm īpašībām uzmanību arī, veicot visikdienišķākos pienākumus. Svarīga ir prasme strādāt komandā, līdzsvara izjūta, labs acumērs un laika izjūta, ko iespējams trenēt sporta nodarbībās, spēlējot komandas spēles, kā arī kopā ar skolasbiedriem strādājot pie projektiem. Strādājot monotonu un fiziski nogurdinošu darbu, betonētājam diendienā jāveic vienas un tās pašas darbības, tādēļ svarīga ir fiziskā izturība, laba veselība un prasme atslābināties. Arī tam var palīdzēt regulāras nodarbības ar sportu. Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā tehniskā grafika, matemātika (sevišķi ģeometrija) un sports.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

CELTNIEKS

MŪRNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tehniskā grafika, ģeometrija praktisks darbs ar fizisku slodzi
betona veidi, markas, to īpašības karkasu, stiegrojumu veidošana
betonēšanas darbarīki darbs lielā brigādē
monolītu betona un dzelzsbetona konstrukciju veidošana gatavās virsmas pēcapstrāde

Man raksturīgas šādas īpašības:

saimnieciskums izpildīgums enerģiskums
praktiskums apzinīgums sistemātiskums**
lietišķums patstāvība atbildīgums
centība lietpratība racionalitāte***
veiklība izturība stabilitāte
materiālisms* piesardzība neatlaidība

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

efektīvi sadarboties komandā rīkoties apzinīgi, rāmi arī stresa situācijās
cilāt un pārvietot smagumus izgatavot veidņus (ģipša vai cementa lējumam)
lietot celtniecības drošības aprīkojumu koordinēt ķermeņa kustības
kritiski domāt, izvērtēt dažādas iespējas atbildīgi, uzticami pildīt saistības

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv