JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FLORISTS


Kods: 7331 06


Darba saturs:
Florists ir augu kārtošanas un dizaina (mākslinieciskās konstruēšanas) speciālists, kurš no ziediem, augiem un dažādiem palīgmateriāliem veido kompozīcijas, pušķus, vainagus, noformē telpas gan ar grieztajiem un mākslīgiem ziediem un to kompozīcijām, gan ar dzīvajiem augiem.

Lai augus sagatavotu darbam, saņemot ziedus, florists tos atdzirda, nogriež kātus ar asu nazi slīpā griezumā un noņem apakšējās lapas.

Ja florists strādā arī par pārdevēju, tad viņš seko ziedu sortimentam un regulāri to papildina - skatās, lai pārdošanā vienmēr būtu dažādu stilu un lielumu ziedu pušķi, ja klāsts jāpapildina – izveido jaunus ziedu pušķus, kā arī atjauno griezto ziedu kātu griezumus un nomaina ūdeni ziedu vāzēs.

Florists arī izpilda pasūtījuma darbus, veidojot ziedu kompozīciju vai nu uzreiz, klientam klātesot un izvēloties kompozīcijas sastāvdaļas, vai arī pieņem pasūtījumu, kompozīcijas izgatavošanai uz kādu konkrētu laiku vai dienu. Pirms kompozīcijas izgatavošanas viņš noskaidro pasūtītāja vēlmes: kādam mērķim pasūtījums domāts, piemēram, pasniegšanai sievietei, bērnam vai vīrietim, vai arī lai rotātu automašīnu, svinību galdu vai telpu, izzina klienta gaumi un krāsu izjūtu, tad, atbilstoši gūtajai informācijai lemj par augu un dekoratīvo elementu izvēli un pielietošanu.

Ja klients pasūta telpu dekorējumu kādam svinību gadījumam, florists vispirms apskata šīs konkrētās telpas, lai uzzinātu vai ziediem būs jāatrodas, piemēram, gaišās vai ēnainās, vēsās vai siltās telpās, kas būs noteicošie faktori ziedu izvēlē. Tad viņš uzskicē iespējamos rotājumu variantus un ar pasūtītāju vienojas par viņam tīkamāko dekorējumu. Ja telpa tiek dekorēta ar dzīvajiem ziediem, tad darbs tiek veikts svinību dienā, ja - ar mākslīgajiem ziediem vai sausajiem augiem, tad darbus var darīt arī agrāk, kad vien telpa ir brīva.

Lai spētu izveidot daudzveidīgākas un interesantākas floristikas kompozīcijas, florists nereti arī pats dodas dabā, lai savāktu dažādus neparastus augu materiālus, piemēram, saknes, ziedlapas, koku augļus vai klūgas. Savukārt, lai izgatavotu liela apjoma darbus, kad kompozīcijām nepieciešami karkasi, florists materiālus pērk būvmateriālu un dārzkopības veikalos.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Florists darbā lieto dažādus instrumentus, piemēram, nazi un florista šķēres, asknaibles - stieplīšu nokniebšanai, līmi, karsto līmi, šķēres, īlenu, kā arī – palīgmateriālus, piemēram, zaļās un sausās oāzes ķieģelīšus, stieples, dekoratīvās lentes, dabas šķiedras, pērlītes, sveces, dekoratīvos traukus, lapu spīdumu, krāsas, bet visvairāk florists izmanto dabā esošus palīgmateriālus, piemēram, lapas, sūnas, čiekurus, sēklas, sausos augus un zarus, klūdziņas, akmentiņus.


Darba apstākļi:
Florists strādā telpās – darbnīcā, veikalā pie letes vai speciālā vietā, bāzē, kā arī dabā, kur viņš vāc attiecīgos palīgmateriālus, piemēram, sūnas, koku augļus, zarus, saknes, smilgas. Veikalā vai bāzē florists strādā astoņu līdz divpadsmit stundu darba dienu pēc iepriekš saskaņota grafika. Svētku, lielu pasūtījumu laikā jāstrādā virsstundas, kā arī brīvdienās. Ziedi, augi, to smarža un sula, augu aizsardzības līdzekļi, lapu spīdums un krāsas var izraisīt alerģiskas reakcijas.


Darba iespējas:
Florists var strādāt, valsts iestādēs un privātos uzņēmumos, piemēram, ziedu veikalos, bāzēs, viesnīcās, gan arī kā pašnodarbināta persona. Ziedu veikalos florista darbs nereti tiek apvienots ar pārdevēja darbu.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība floristikas pakalpojumos. Mācību ilgums – 4 gadi pēc pamatizglītības vai 2 gadi 6 mēneši pēc vidējās izglītības iegūšanas. Floristikas pamatus var apgūt specializētos kursos bez priekšzināšanām. Tie, kuri apguvuši visas tēmas un jūtas profesionāli labi sagatavoti, var kārtot eksāmenu un iegūt florista amata zeļļa kvalifikāciju. Florista izglītību var iegūt arī, uzsākot mācekļa gaitas, pie floristikas amata meistariem.


Iespējamais atalgojums:
100 līdz 500 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no darba apjoma, sarežģītības, florista profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk vērot darbus, ko ir veidojuši profesionāli floristi? Vai esi izjutis izaicinājumu izveidot kaut ko līdzīgu? Vai, atrodoties dabā, pievērs uzmanību interesantiem dabas veidojumiem?

Floristam būtiska ir kompozīcijas un krāsu izjūta, attīstīta tēlainā domāšana, kas palīdz telpiski iztēloties veidojamo kompozīciju un darba galarezultātu. Floristika ir radošs process, kurā daudz roku darba, tāpēc svarīgi attīstīt roku un pirkstu veiklību, precizitāte, kā arī pacietība. Jāprot ieraudzīt potenciālos materiālus saviem darbiem dabā. Sveicot draugus un tuviniekus, centies viņiem sagādāt pārsteigumu ar paša veidotām ziedu kompozīcijām. Līgovakara vai Adventes vainagu nepērc veikalā, bet izgatavo pats no dabā savāktiem materiāliem. Zīmējot un skicējot attīstīsi gan kompozicionālās iemaņas, gan arī roku veiklību!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla, tehniskā grafika, bioloģija un mākslas vēsture.


Interešu joma(s): Pakalpojumu sfēra


Radniecīgās profesijas:

DĀRZNIEKS

DAIĻDĀRZNIEKS

INTERJERA DIZAINERS

ZIEDU PĀRDEVĒJS

TELPAUGU SPECIĀLISTS

DAIĻDĀRZNIEKS

AUGU VALSTS DIZAINERS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

apkārtējās vides estētiskais noformējums ziedu un krāsu simboliskā nozīme
ziedu pušķu, kompozīciju veidošana radošs darbs
dekoratīvu elementu veidošana no dabas materiāliem pasākumu vai svētku interjera dekorēšana ar ziediem un dabas materiāliem
svētku atmosfēras radīšana, padarot apkārtējo pasauli skaistāku dabas elementu (čiekuru, sūnu, jūras izskalotu zaru u.c.) vākšana kompozīcijām

Man raksturīgas šādas īpašības:

bagāta iztēle neatkarība neatlaidība
radošums izteiksmīgums pielāgošanās spējas
intuīcija * enerģiskums ekstraversija **
emocionalitāte uzņēmīgums praktiskums
atraktivitāte pacietība disciplinētība
atklātība centība godīgums

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

**intuīcija – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

zīmēt skices veidot labu saskarsmi
izstrādāt kompozīciju pielietot florista darbā noderīgu tehnisko aprīkojumu
mobilizēt sevi liela apjoma darbam noteiktos termiņos paildzināt griezto ziedu mūžu, uzlabot to vizuālo efektu
veidot tradicionālās ziedu kompozīcijas lielākos svētkos veidot neierastas formas un krāsu salikuma kompozīcijas īpašiem gadījumiem

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv