JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KURPNIEKS


Kods: 7442 01


Darba saturs:
Kurpnieks strādā apkalpojošā sfērā un nodarbojas ar apavu labošanu un izgatavošanu, kā arī konsultē klientus par apavu kopšanu.
Kurpnieks pieņem pasūtījumus no klientiem, apskata saplīsušos apavus, izzina klientu vēlmes un nosaka, vai apavus iespējams salabot. Ja tas ir iespējams, viņš pieņem tos labošanai. Kurpnieks apavu labošanu uzsāk rindas kārtībā. Vispirms viņš apavus notīra un sagatavo labošanai, tad ķeras pie defektu novēršanas: līmē apavu zoles, šuj apavu atirušās vīles, uzliek jaunus papēžu pasaknīšus nodilušo vietās, maina papēžus. Kurpnieks uzmana, lai, labojot apavus, nesabojātu tos vēl vairāk, tādēļ strādā ļoti rūpīgi un uzmanīgi. Viņš arī pārzina jaunākās metodes apavu labošanā un izmanto tās savā darbā.
Kad kurpnieks apavus ir salabojis, viņš tos novieto plauktā, kur stāv klientiem izsniedzamie apavi. Izsniedzot tos klientam, kurpnieks noskaidro, vai klients ar viņa darbu ir apmierināts. Ja tā nav, kurpnieks uzklausa klienta sūdzības un sniedz uz tām argumentētas atbildes.
Kurpnieks arī gatavo apavus pēc pasūtījuma. Viņš nomēra klienta kājas lielumu, izzina klienta vēlmes un piedāvā labāko un efektīvāko risinājumu. Pēc izmēra un apavu veida noteikšanas kurpnieks izstrādā skici, kuru apspriež ar klientu. Ja klients skici apstiprina, kurpnieks sāk apavu izgatavošanas procesu. Viņš izvēlas materiālu, no kura piegriež un izveido apava veidolu. Kurpnieks uzaicina klientu uz piemērīšanu un konstatē, vai apavi klientam der. Ja nepieciešami labojumi, kurpnieks tos veic un pēc tam nodod apavus klientam.
Kurpnieki, kas specializējušies teātra, baleta, operas un deju apavu izgatavošanā, pirms to šūšanas tiekas ar izrādes kostīmu mākslinieku vai horeogrāfu, lai izzinātu mākslinieka nodomus, vienotos par to, cik precīzi iespējams realizēt mākslinieka ieceri, un noskaidrotu apavu lietošanas tehniskās vajadzības, piemēram, cik liela noslodze tiem paredzēta. Tad kurpnieks vai nu tiekas ar aktieriem, dejotājiem un dziedātājiem un noņem viņu kāju mērus, vai arī uzsāk apavu izstrādi pēc mēriem, kas pievienoti apavu skicei.
Kurpnieks arī konsultē klientus un atbild uz viņu jautājumiem, kas saistīti ar apavu kopšanu, valkāšanu, labošanu un izgatavošanu.
Pēc darba kurpnieks sakārto savu darba vietu, noliek instrumentus tiem paredzētajās vietās, uzslauka grīdu, noliek labojamos un salabotos apavus plauktos.
Ja kurpnieks pats arī iekasē naudu par darbu, darba dienas beigās viņš to saskaita un saraksta atskaites par dienas ieņēmumiem un izdevumiem. Iekasēto naudu kurpnieks atdod darbnīcas īpašniekam vai tā pilnvarotajai personai.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kurpnieks darbā lieto šķēres, nažus, āmuru, dažādas ķīmiskas vielas un speciālas kurpnieka ierīces un instrumentus, piemēram, speciālas kurpnieka naglas.


Darba apstākļi:
Kurpnieks strādā darbnīcā, astoņu stundu darba dienu. Kurpnieka darbs saistīts ar dažādiem ķīmiskiem materiāliem un vielām, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.


Darba iespējas:
Kurpnieks var strādāt privātuzņēmumos un kā pašnodarbinātais.


Nepieciešamā izglītība:
Kurpnieka profesiju var apgūt arodizglītības iestādē, 3 gadu laikā, vai arī mācoties arodu pie meistariem. Mācību ilgums atkarīgs no paša mācekļa spējas apgūt jauno.


Iespējamais atalgojums:
100 līdz 600 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no speciālista profesionalitātes un uzņēmuma, kurā viņš strādā.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk kaut ko veidot pašam savām rokām? Vai centies veicamos darbus paveikt ar radošu pieeju? Vai labi saproties ar dažādiem cilvēkiem un spēj atrast ar viņiem kopīgu valodu?
Tā kā kurpniekam jāprot ātri noteikt apavu defekts, jau šodien vari censties noteikt savu apavu defektu rašanās cēloņus un apdomāt, kā tu tos varētu novērst. Varbūt vari trenēties kurpnieka iemaņās, cenšoties salabot kādus vecus apavus, kurus neizdošanās gadījumā nebūs žēl izmest! Mēģini izkopt arī saskarsmes spējas – darbā ar cilvēkiem tās noteikti noderēs.
Īpašu uzmanību pievērs tādam mācību priekšmetam kā mājsaimniecība.


Interešu joma(s): Pakalpojumu sfēra


Radniecīgās profesijas:

ĀDAS MEISTARS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

apavus izgatavošana apavu stili un aksesuāri
praktisks darbs radošs darbs
tehnoloģiskie sasniegumi kvalitatīvāku materiālu radīšanā apavu izgatavošanai apavu apkope, atjaunošana un restaurēšana
moderni apavu modeļi noteiktām sporta disciplīnām modes tendences apavu dizainā

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatlaidība precizitāte vaļsirdība
godīgums disciplinētība radošums
patiesums rūpība neatkarība
izturība apdomīgums racionalitāte*
pacietība praktiskums taupīgums
atbildīgums kārtīgums vērīgums

*racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

labot apavus un citus ādas aksesuārus pareizi lietot un kopt dažādu materiālu apavus
piesaistīt klientus, pielietojot savas saskarsmes prasmes pielietot kurpnieka darba instrumentus, tehniskos palīglīdzekļus
konstruktīvi risināt konfliktus zīmēt skices
kontrolēt savas emocijas izstrādāt apavu modeļus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv