JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ŠUVĒJS


Kods: 7433 01


Darba saturs:
Šuvējs piegriež, sagriež, sadiedz, sašuj dažādus audumus ar rokām vai šujmašīnu, labo apģērba defektus, izmaina jau gatavus auduma darinājumus vai izgatavo jaunus fasonus.

Šuvējs izgatavo jaunus apģērba gabalus, ievērojot klienta vēlmes un ķermeņa izmērus. Viņš izvēlas darbam nepieciešamo audumu, saskaņo to ar klienta vēlmēm, iesaka praktiskas izmaiņas klienta iecerē. Šuvējs apģērbus un citus pasūtījumus gatavo vai nu pēc paša ieceres un piegrieztnes, vai arī izmanto klienta atnestās piegrieztnes. Gatavos apģērbus šuvējs izgludina, iegludina ieloces, bikšu staras, svārku krokas un citas detaļas. Šuvēji izgatavo arī aizkarus, gultu un krēslu pārvalkus un specifiskus pasūtījumus, piemēram, kāzu kleitas, oriģinālas cepures, kā arī darina apģērbu cilvēkiem ar nestandarta ķermeņa formām vai fiziskiem defektiem.

Pirms darba uzsākšanas šuvējs aprēķina materiāla izmaksas un gatavā produkta cenu. Šuvējs arī sameklē nepieciešamo materiālu, atzīmē uz auduma piegrieztnes kontūras, griezuma, locījumu un detaļu līnijas, tad pēc piegrieztnes sagriež materiālu. Sagriezto audumu viņš sadiedz, lai tas ieņemtu vajadzīgo formu, tad sašuj, ievietojot nepieciešamos polsterus vai formu piešķirošus elementus. Darba gaitā klients tiek vairākas reizes aicināts uz topošā apģērba pielaikošanu, lai šuvējs varētu izgatavot klienta ķermeņa proporcijām pilnīgi atbilstošu apģērbu.

Ja šuvējs strādā šūšanas rūpnīcā, šuvējs pēc šūšanas tehnologa norādījumiem izpilda konkrētus darbus, piemēram, piešuj kabatas un aproces, izgriež vai sadiedz noteiktas apģērba detaļas.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Šuvējs darbā izmanto šķēres, šujmašīnu, adatas, kniepadatas, uzpirksteņus, gludekli, taisnus un izliektus lineālus (lekālus), krītu atzīmēšanai uz auduma, diegus, dažāda materiāla audumus, lentes, līmes starplikas audumu salīmēšanai, pogas, rāvējslēdzējus, āķīšus un citus aizdares materiālus. Nepieciešami arī darbagaldi, uz kuriem tiek piegriezts, griezts, šūts, dažādi skapji, atvilktnes, plaukti materiālu, aprīkojuma un darbarīku glabāšanai, gludināmais dēlis un gludeklis, mērlente, rakstāmpiederumi piezīmēm, idejām un skicēm, kā arī manekeni (pasūtījuma uzskatāmai parādīšanai, apģērbu novietošanai reklāmas nolūkos), pakaramie un spoguļi.


Darba apstākļi:
Šuvēji strādā darbnīcās vai cehos, astoņu stundu darba dienu. Pašnodarbinātie šuvēji savu darba laiku nosaka paši. Šuvējiem, kas gatavo sezonas apģērbus (piemēram, kāzu vai izlaiduma kleitas), lielās slodzes dēļ reizēm nākas strādāt arī naktīs, vakaros un nedēļas nogalēs.


Darba iespējas:
Šuvēji var strādāt fabrikās, kas nodarbojas ar tekstilizstrādājumu, audumu, apģērbu ražošanu, šūšanas darbnīcās, modes salonos pie dizaineriem vai māksliniekiem, kā arī kā pašnodarbinātie.


Nepieciešamā izglītība:
Šuvējam nepieciešama profesionālā vidējā izglītība šuvēja specialitātē, mācību ilgums 2 gadi pēc vidējās izglītības vai 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas. Šuvēja amatu var apgūt arī arodizglītības programmās pēc vidējās vai pamatizglītības iegūšanas; tad mācību ilgums ir 2 – 3 gadi.


Iespējamais atalgojums:
90 līdz 300 LVL.
Pašnodarbinātie šuvēji var pelnīt vairāk.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē mode, vai esi informēts par pašreizējām modes tendencēm? Vai tev patīk zīmēt un šūt apģērbu modeļus?

Šuvējam nepieciešamas precīzas roku kustības un radoša domāšana. Šīs spējas vari attīstīt mākslas skolā, zīmēšanas pulciņos, kā arī darinot dažādus priekšmetus. Zīmēšanas spējas būs īpaši noderīgas, veidojot tērpu skices. Šuvēja darbs ir saistīts ar sīku detaļu izstrādi, tāpēc centies attīstīt pacietību un rūpību.

Tev lieti noderēs zināšanas par dažādu cilvēku gaumi, uzklausot klientu vēlmes un palīdzot tiem izvēlēties sev piemērotāko apģērba fasonu. Lasi modes žurnālus, skaties modelētāju šovus un centies ieviest jauniegūtās idejas arī savā garderobē.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla, mākslas vēsture un matemātika.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība) Pakalpojumu sfēra,


Radniecīgās profesijas:

ĀDAS MEISTARS

APĢĒRBU MODELĒŠANAS UN KONSTRUĒŠANAS SPECIĀLISTS

APĢĒRBU DIZAINERS

DRĒBNIEKS

MODISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

apģērba modes tendences praktisks darbs
šūšana tekstilmateriālu veidi un īpašības
apģērba individuāla šūšana moderno šujmašīnu funkcijas
jaunāko tehnoloģiju radīto audumu specifika šūto izstrādājumu izgatavošanas tehnoloģija

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums neatlaidība disciplinētība
veiklība sistemātiskums* precizitāte
atbildīgums uzņēmība pacietība
prasmīgums rūpīgums radošums
izturība enerģiskums materiālisms**
patstāvība pašapzinīgums izpalīdzība

*sistemātiskums - spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem mobilizēt sevi intensīvam un augstas precizitātes darbam ierobežotā laikā
taktiski paust savu viedokli veidot piegrieztnes
izvēlēties izstrādājumam atbilstīgu audumu un apdares materiālus zīmēt tērpu skices
novērst sīkus defektus šūšanas iekārtu darbībā šūt apģērbus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv